زندگی نامه علیرضا زرین نویسنده و منتقد دو زبانه

خواندنیزندگی نامه

- 98/02/24
زندگی نامه علیرضا زرین نویسنده و منتقد دو زبانهعلیرضا زرّین زاده 1331 در کرمانشاه شاعر، نویسنده، نقاش و استاد دانشگاه می باشد

تحصیلات و کودکی علیرضا زرین


علیرضا زرین دوران کودکی خود را در کرمانشاه، صحنه و تهران گذراند. نخستین شعرش را در نوجوانی، سال 1342 در اطلاعات کودکان و نخستین داستان کوتاهش را در «ویژهٔ هنر و ادبیات کرمانشاه» به سردبیری اصغر واقدی در بهمن/اسفند 1345 به چاپ رساند. دو سال بعد به تهران آمد و در ارتباط با نشریات سراسری کشور، اشعار خود را طی سال‌های 1347و 1348در نشریاتی چون صبح امروز، فردوسی، تهرانمصور و آسیای جوان منتشر کرد.علیرضا زرین سپس در بهمن 1348 ایران را برای ادامهٔ تحصیلات به مقصد ایالات متحد آمریکا ترک کرد. از این دوره در کنار ادبیات پارسی با ادبیات انگلیسی نیز آشنا شد و به نوشتن به این زبان پرداخت.

نخستین شعر انگلیسی او در سال 1350 در آمریکا به انتشار رسید و از آن زمان او شاعر، مترجم و نیز نویسنده و منتقدی دو زبانه بوده‌است. زرین تحصیلاتش را در زمینهٔ ادبیات انگلیسی و ادبیات تطبیقی تا اخذ دکترا در ادبیات تطبیقی ادامه داده و سال‌ها در دانشگاههای متعددی در آمریکا به تدریس ادبیات پرداخته است . از زرین به پارسی هفت کتاب شعر و به انگلیسی پنج کتاب و یک پوستر شعر و یک کتاب در نقد ادبی منتشر شده‌است. زرین همچنین اشعار بلند زیادی را به صورت اینترنتی بر روی صفحات وب منتشر کرده‌است. اشعارو ترجمه‌ها ومقالات پارسی وانگلیسی او نیز درنشریات گوناگون پارسی‌زبان و انگلیسی زبان از جمله بررسی کتاب، شهروند، دفترهای شنبه، شناخت، غرفه، International Fiction Review, Iranian Studies, The Literary Review و... به انتشار رسیده‌اند. در سال 1995 و 1996 او با منتقد و شاعر آمریکایی دین برینک نشریهٔ اینترنتی اینترپوئتیکس را به انگلیسی انتشار داد و در سال 1995 و1996نشریهٔ ویژهٔ شعر «سانسور جدید» را به پارسی بنیان نهاد.آثار زرین به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده و مقاله‌های زیادی نیز در رابطه با آثار او به رشته تحریر درآمده است.

کتاب شناسی علیرضا زرین


از جمله مهم‌ترین اشعار انگلیسی او که در مجموعه‌های شعر در آمریکا به انتشار رسیده‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
Identity Lessons (Penguin Press)
A World Between (George Braziler, New York)
Exiled Memories (Temple University Press)
Literary Review's special edition on Iranian Literature
Premonitions ( Kaya Press)
(To An Alien (Alien Books
(Desert (Alien Books
(Book of I (City Lights Website Broadside
advertising