با آدم های غیر منطقی چگونه برخورد کنیم

سبک زندگیمهارت اجتماعی

- 97/10/26
با آدم های غیر منطقی چگونه برخورد کنیمتا جایی که ممکن است، کمتر با این افراد برخورد داشته باشید: این راه حل البته پاک کردن صورت مسئله است، اما به شدت کارا است! اگر نمی‌توانید از شر شخص آزاردهنده راحت شوید و او بی‌و‌قفه در حال حمله کردن به شماست، کاری کنید که حواسش پرت شود و به فکر رود. اشتباه‌‌آمیزترین کار در قابل این افراد این است که بخواهید با گزاره‌های منطقی آنها را قانع کنید، زرنگ باشید و مثلا با یادآوری یک خاطره ناخوشایند یا موفقیت حرفه‌ای رقیب اصلی او یا یادآوری اینکه او می‌خواسته چه بشود و در عمل چیزی نشده، به کلی او را گیج کنید. البته باید هنرمند باشید و این کار را با خونسردی و در لفافه انجام بدهید، طوری که حتی خود شخص فکر کند، شما به صورت تصادفی موضوع را پیش کشیده‌اید و منظوری نداشته‌اید.

بعضی از آدم‌ها ذاتا بدذات نیستند، اما سیستم فکری‌شان قابل اصلاح نیست، پس هنگام گفتگو با آنها می‌توانید بحث را از یک روال منطقی به یک روال احساسی تبدیل کنید، مثلا وقتی نمی‌توانید به کارمند زیردست خودتان بفهمانید که از یک کار پرهیز کند و او حاضر به قبول اشتباه او نیست، بگویید که او چقدر آدم پاک‌نیتی است و اگر کاری که شما می‌خواهید، انجام ندهد، رقبای کاری او به سرعت از پیشی خواهند گرفت و آخر کار او و خانواده‌اش متضرر خواهند شد. در اینجا به جای اینکه به صورت مستقیم اشتباه بودن کار و یا تضاد آن با یک قانون مسلم کاری، به کارمند زیردست گوشزد شود، به ملایمت عواقب کارش به او نشان داده می‌شود. مهم نیست که او منطق شما را قبول نمی‌کند، مهم این است که شما به هدف خودتان رسیده‌اید.

زیاد و با حرارت صحبت نکنید، انرژی بی‌خود مصرف نکنید. کم و گزیده سخن بگویید. این کار ضمن اینکه باعث می‌شود انرژی شما حفظ شود، باعث می‌شود به شدت برای فرد غیرمنطقی، جذابیت کمتری پیدا کنید و دیگر هدف و سیبل او نباشید.اشتباه نکنید! شما نمی‌توانید با همه تلاشتان شخص غیرمنطقی را به جاده منطق بیاورید، شما نمی‌توانید او را با زاویه دید خود آشنا کنید. پس آب در هاون نکوبید و شیوه دیگری انتخاب کنید.

شخص مورد نظر را در جمع گیر بیندازید! هنگام مکالمه دو نفره، شخص غیرمنطقی می‌تواند با استدلال‌های غیرمنطقی‌اش به شدت شما را آزار دهد، اما همین حرف‌های غیرمنطقی در جمع، مبدل به نقظه ضعف او می‌شوند و وقتی از هر سو شما مورد حمایت قرار بگیرید و شخص غیرمنطقی مورد حمله و استهزاء قرار بگیرد، دیگر جرأت هدف قرار دادن شما را پیدا نخواهد کرد.

گوش دادن یک گام بسیار مهم در برخورد با افراد غیر منطقی است. همه می خواهند شنیده شوند و هیچ پیشرفتی در این زمینه رخ نمی دهد تا این که شخص بفهمد که واقعا در حال شنیده شدن است و به سخنانش اهمیت می دهند. در حالی که شما به سخنان فرد گوش می دهید، واقعا بر روی آن چه که فرد می گوید تمرکز می کنید، نه چیزی که می خواهید یا دوست دارید بشنوید.

همواره سعی کنید احترام فردی را که از کوره در رفته نگاه دارید. مهم نیست که آن شخص چگونه با شما رفتار می کند، تحقیر و کوچک نمودن او عملا نمی تواند هیچ مشکلی را حل کند.به این موضوع توجه کنید که فرد می خواهد چه چیزهایی به دست آورد. و یا سعی دارد از چه چیزهایی اجتناب نماید. به دنبال افرادی در اطرافتان باشید که ممکن است بتوانند به شما کمک کنند. اگر شما در محل کار هستید و یکی از مشتریانتان از کوره در رفته، به سرعت از سایر همکارانتان برای آرام نمودن او کمک بخواهید.

گفتن جمله ی آرام باش به کسی که واقعا ناراحت است، فقط او را تشویق میکند که عصبانی تر شود. در عوض، از شخص بپرسید که برای چه ناراحت است و از او بخواهید در موردش صحبت کند یا آنجا را ترک نماید.“من می فهمم”، معمولا باعث می شود همه چیز بدتر شود. در عوض بگویید، اگر امکانش هست در مورد مشکلتان بیشتر توضیح دهید، تا بتوانم شرایط شما را بهتر درک کنم. از لبخند زدن بپرهیزید، زیرا ممکن است این طور به نظر برسد که می خواهید او را فریب دهید. درست است که، جوک و طنز پردازی گاهی اوقات می تواند باعث تغییر خلق و خوی فرد شود، اما در اغلب اوقات، این کار خطرناک است و ممکن است باعث بدتر شدن رفتار او شود.

فاصله را رعایت کنید،: بر اساس غرایز شما ممکن است سعی کنید شخص دیگری را با قرار دادن دست خود بر روی شانه اش یا انجام سایر حرکات مشابه آرام کنید اما ممکن است این حرکتتان نتیجه ی عکس بدهد. چرا که اگر کسی در حال حاضر ناراحت است، دوست ندارد لمسش کنید و ممکن است این کارتان را اشتباه تفسیر کند.“من متاسفم” و یا “من قصد دارم این مسئله را حل کنم”، می تواند راه بسیار خوبی برای مقابله با بسیاری از موقعیت ها باشد.

یک پاسخ استاندارد برای همه جواب نمی دهد: شما باید انعطاف پذیر باشید. اگر چه این دستورالعمل ها ممکن است در مواجهه با شرایط بغرنج عملی باشند، هر فرد اخلاق منحصر به فرد خاص خود را دارد و ممکن است برخی از این استراتژی ها برای او جواب ندهند

استرس خود را تخلیه کنید: شما مجبور بودید واکنش های طبیعی تان را برای مدتی سرکوب کنید. اکنون وقت آن رسیده که آدرنالین تولید شده را از بین ببرید و به گونه ای آن را از بدنتان تخلیه کنید. با سگتان به پیاده روی بروید و یا با دوستانتان وقت بگذرانید و اجازه ندهید این احساسات سرکوب شده در درونتان باقی بمانند.در مواجهه با یک وضعیت ناراحت کننده سعی کنید اعتبار خود را حفظ نمایید. اگر شخص دیگری رفتار نا شایستی را از خود بروز می دهد، شما سعی کنید مانند او رفتار نکنید.
advertising