فواید و خواص آب زغال اختهزغال اخته را بیشتر به خاطر طعم و مزه ی آن استفاده می کنیم ،آب این میوه نه تنها از لحاظ غذایی ارزش بالایی دارد ، بلکه خواص درمانی بسیار زیادی نیز دارد و در درمان بیماری های قلبی و دیابت استفاده می شود. آب زغال اخته خالص برای سلامتی و بهداشت از مزایای فوق العاده ای برخوردار است و از نظر تغذیه ای، ارزش بالایی دارد. بیایید نگاهی به مزایای زغال اخته و چگونگی بهره بردن از آن در زندگی روزمره درباره سلامتیمان داشته باشیم.

ارزش غذایی آب زغال اخته:


یک فنجان آب زغال اخته، دارای ظرفیت حدود 8983 آنتی اکسیدان می باشد.این آنتی اکسیدان ها ، شامل:فلائونوئید ، سیانیدین ، پئونیدین ،کورستین ،تانین ها و 87.13 گرم آب در هر 100 گرم است. همچنین منبع خوبی از اسید سالیسیلیک و ویتامین c است. آب زغال اخته، بدن را با کربوهیدرات ها، پروتئین ها ، مواد معدنی مانند :کلسیم ، فسفر، آهن ، سدیم منیزیم، پتاسیم ، روی و ویتامین هایی مانند نیاسین، ریبوفلاوین، B6 , E و K تغذیه می کند.

مزایای آب زغال اخته برای سلامتی:


زغال اخته، یک میوه همه کاره با مزایای فراوانی برای سلامتی است که در این بخش از سلامت نمناک به ان خواهیم پرداخت. خواص دارویی آن قرن ها شناخته شده است و بومیان آمریکایی از زغال اخته خام برای پوشاندن زخم استفاده می کردند. مواد مغذی گیاهی آن ، به جلوگیری از بسیاری بیماری ها کمک می کند. زغال اخته ها منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها نیز هستند.هریک از ما به طور مداوم میزبان آنتی اکسیدان ها و رادیکال های آزاد در بدن خود هستیم. برخی از آنتی اکسیدان ها توسط خود بدن ساخته می شوند و بقیه ی موارد از طریق تغذیه و خوردن غذاها و نوشیدنی های حاویِ آنتی اکسیدان که به عنوان غذاهای ضد التهاب نیز شناخته می شوند، تأمین می شوند. فلائونوئیدها و پلی فنول های موجود در آب زغال اخته ، وارد بدن می شوند و از آسیب سلول ها جلوگیری می کنند و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهند.در ادامه این بخش به خواص آب زغال اخته می پردازیم:

فواید آب زغال اخته:1. آب زغال اخته برای بهبود و تقویت سلامت قلب و عروق:


آب زغال اخته احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و باعث بهبود عملکرد آن می شود.فلائونوئید ها وآنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته، احتمال ابتلا به بیماری تصلب شریان ها را کاهش می دهد.تصلب شریان ها، شرایطی است که به علت جمع شدن چربی در آن ها ایجاد می شود، که مانع از جریان خون غنی از اکسیژن به قسمت های مختلف بدن می شوند، در نهایت باعث حمله قلبی یا حتی سکته مغزی می شود.

2. آب زغال اخته برای مبارزه با عفونت های معمول:


آب زغال اخته در درمان عفونت هایی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا و گلودرد موثر است.همچنین باعث بهبود و سلامت دستگاه تنفسی می شود و از ایجاد عفونت در دستگاه تنفسی جلوگیری می کند، که علت شایع عفونت ها و ویروس های عفونی در کودکان است.مطالعات و تحقیقات بسیاری، نشان داده اند که مصرف آب زغال اخته، مغز را از آسیب های عصبی و سایر بیماری های مرتبط، محافظت میکند.

3. آب زغال اخته برای کمک به کم کردن وزن:


آب زغال اخته بر روی چربی های ذخیره شده در بدن، اثر امولسیون دارند و به نوبه خود در از بین بردن انها بسیار موثر هستند و به کاهش وزن کمک می کنند و با توجه به فیبر بالایی که دارد، شکم را برای مدت زیادی پر و سیر نگاه می دارد.

4. آب زغال اخته برای جلوگیری از ایجاد پوکی استخوان:


کلسیم موجود در زغال اخته ،سلامت دندان ها و استخوان ها را افزایش می دهد و آنها را تقویت می کند. بنابراین خطر ابتلا به پوکی استخوان را نیز کاهش می دهد و از بروز آن جلوگیری می کند.

5. آب زغال اخته برای جلوگیری از عفونت های مجاری ادراری:


عفونت مجاری ادراری، به دلیل حضور میکروارگانیسم های بیش از حد، در ادرار است. شواهد و مطالعات قابل توجهی وجود دارند که نشان می دهند، آب زغال اخته به جلوگیری از عفونت ادراری کمک می کند. پروآنتوسیانیدین که در آب زغال اخته وجود دارد، به جلوگیری از اتصال باکتری ها به سلول های دیواره مثانه کمک می کند. این ترکیبات باعث جلوگیری از میزان افزایش باکتری ها و بروز عفونت ادراری می شود. آب زغال اخته، ادرار را اسیدی تر می کند و باعث می شود که محیطی ایجاد شود، تا باکتری ها از بین بروند.نوشیدن منظم آب زغال اخته ، می تواند از بروز عفونت های مزمن در میانسالی و بین زنان باردار جلوگیری کند.

6. آب زغال اخته خواص ضد تومور دارد:


پلی فنول موجود در آب زغال اخته، خواص و اثرات ضد توموری دارند.مصرف منظم آب این میوه، مانع از گسترش تومورهای ریه، سینه، روده بزرگ و پروستات می شود.اسید سالیسیلیک موجود در زغال اخته، از ایجاد لخته های خون، که باعث ایجاد تومور می شوند، جلوگیری می کند.

7. آب زغال اخته برای مبارزه و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها:


پروآنتوسیانیدین که در زغال اخته وجود دارد، مانع از رشد باکتری هایی می شود که باعث ایجاد پلاک در دندان ها می شود و به دلیل ایجاد نشدن حفره روی دندان ، از پوسیدگی آنها جلوگیری می کند.بهداشت خوب و منظم دندان ها، همراه با مصرف زغال اخته ، باعث ترویج سلامت دندان ها می شود. آب زغال اخته شیرین نشده ، میزان باکتری ها در دندان را کاهش می دهد و همچنین بوی بد دهان را از بین می برد.دوز سالم این آب میوه ، سلامت همیشگی دندان ها را تضمین می کند.
فواید و خواص آب زغال اخته

8. آب زغال اخته برای تسکین ناراحتی های ناشی از زخم معده:


فلائونوئید موجود در زغال اخته، موجب کاهش و یا بهبود اختلالات معده ، مانند زخم معده می شود.زیرا هلیکوباکتری ها و باکتری هایی که باعث ایجاد عفونت در معده می شوند را از بین می برد.مطالعات نشان می دهند، بیمارانی که زغال اخته را به طور منظم مصرف کرده اند، زودتر از سایرین بهبود یافتند.جلوگیری از بیماری اسکاروی ، (که ناشی از کمبود ویتامین ث می باشد).
محتوای بالای ویتامین ث در آب زغال اخته ، برای کلاژن سازی در بدن، که مسئول عملکرد سالم بافت ها می باشند، ضروری است. همچنین از وقوع بیماری هایی مانند اسکاروی و سایر بیماری های مشابه ، جلوگیری می کند.

9. آب زغال اخته برای تسکین التهاب:


خواص ضدالتهابی آب زغال اخته ، بر روی بیماری های التهابی ، به خصوص التهاب ریه ناشی از ویروس آنفولانزا بسیار موثر و کارآمد است.

10. آب زغال اخته برای بهبود و افزایش سیستم ایمنی بدن:


آب زغال اخته غنی از آنتی اکسیدان و خواص فیتوشیمیایی است،( مادۀ غیرمغذی و فعال زیستی که به طور طبیعی در گیاهان وجود دارد و در کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی ـ عروقی سودمند است) که باعث تقویت و سلامت سیستم ایمنی بدن می شود.همچنین علائم مربوط به کهولت سن، مانند از دست دادن حافظه ، عدم هماهنگی و غیره را کاهش می دهد.

11.آب زغال اخته برای جلوگیری از عفونت مخمری:


آب زغال لخته ، همچنین برای جلوگیری از نوعی عفونت نادر بنام عفونت مخمر نیز موثر است.عفونت مخمر، ناشی از رشد بیش از حد باکتری های طبیعی در بدن است.که در مردان و کودکان شایع تر است.این آب میوه ، حاوی مواد و ترکیباتی است که خاصیت باکتری ها را کاهش می دهد و مانع از اتصال آنها به روده یا دستگاه ادراری می شوند.آب زغال اخته تازه ، مخمر و سایر قارچ های بیشمار را از بدن خارج می کند.

12. آب زغال اخته برای جلوگیری از ایجاد و تشکیل سنگ کلیه:


اسید کوینیک موجود در زغال اخته ، از ایجاد سنگ کلیه جلوگیری می کند.

13. آب زغال اخته برای زیبایی و سلامت پوست:


زغال اخته ها برای پوست بسیار مفید هستند و باعث مرطوب و روشن شدن پوست می شوند. و در درمان چین و چروک، که اغلب ناشی از وجود رادیکال های آزاد است، نیز موثرند.

14. آب زغال اخته خواص ضد پیری دارد:


میزان بالای آنتی اکسیدان ها، ویتامینهای C، B3 ، B5 باعث می شود که نوشیدن هر روزه آنها به طور متناوب، سبب افزایش گردش خون و مقاومت در برابر آسیب های ناشی از عوامل محیطی شود.رادیکال های آزادی که در محیط پیرامون وجود دارند، باعث ایجاد چین و چروک ، خطوط ریز در پوست و از بین رفتن رنگدانه ها و شادابی پوست می شوند.

15. آب زغال اخته عملکرد بعنوان یک تونر پوستی:


خاصیت اسیدی زغال اخته ،به افرادی که دارای پوست چرب هستند، کمک می کند.این میوه از ترشح بیش از حد سبوم جلوگیری می کند.آب زغال اخته را با عسل ترکیب کنید و روی صورتتان اعمال کنید و پس از 20 دقیقه، با آب ولرم بشویید. این ترکیب فوری ، بعنوان یک تونر فوق العاده برای پوست عمل می کند.

16. آب زغال اخته برای کمک به سفت و محکم شدن پوست:


ویتامین ث موجود در آب زغال اخته ، برای کلاژن سازی در بدن لازم و ضروری است.کلاژن به عروق خونی کمک می کند و اکسیژن وسایر مواد مغذی را حمل می کند و به نوبه خود باعث نرم شدن و جوانسازی و محکم شدن پوست می شود.همچنین پوست را در برابر آسیب های شرایط آب و هوایی در زمستان نیز مقاوم نگهمی دارد و محافظت می کند.

17. آب زغال اخته برای درمان آکنه:


خواص ضدعفونی آب زغال اخته ، برای درمان جوش و آکنه بسیار موثر است. زغال اخته، غنی از رسوراترول می باشد که آنتی اکسیدان است و در کاهش جوش و آکنه تاثیرگذار می باشد.با آب زغال اخته ، ماسک درست کنید که بعنوان یکی از مواد اولیه برای شادابی و روشن شدن پوست عمل می کند.آب زغال اخته را با پودر پوست پرتقال و کمی عسل مخلوط کنید و آنرا به تمام پوست صورتتان بمالید و بعد از 20 دقیقه، با آب ولرم شستشو دهید. این درمان را به طر منظم و همیشگی تکرار کنید. و مطمئن باشید که باعث روشن تر شدن پوستتان خواهد شد.

18. آب زغال اخته کمک به افزایش رشد مو:


آب زغال اخته یکی از بهترین ها برای داشتن موهایی بلند و سالم و براق است. ویتامین آ و ث که در رغال اخته وجود دارند ، دو عنصر اصلی هستند که به رشد مو کمک می کنند.مصرف منظم آب زغال اخته ، مانع هر ریزش مو نیز می شود.

19. آب زغال اخته برای جلوگیری از بیماری پسوریازیس و آلوپسی:


خواص ضد عفونی و ضد قارچی زغال اخته ، از شوره سر، پسوریازیس و دیگر مشکلات پوسته سر جلوگیری میکند.زمانی که آب زغال اخته به طور مستقیم روی پوست سر تعمال شود، کمک می کند تا از شر مشکلات مربوط به آن خلاص شوید. ویتامین ث در آب زغال اخته یک ماده ضروری برای درمان موهای آسیب دیده و جلوگیری از انواع مشکلات مربوط به مو است.آب زغال اخته می تواند به مبارزه با آوپسی و طاس شدن سر مردان کمک کند.

20. آب زغال اخته باعث یک رنگ شدن موی طبیعی:


یک فنجان آب خالص زغال اخته را با یک چهارم فنجان آب ترکیب کنید.و بعد از شستشوی معمول آن را روی سرتان اعمال کنید. این محلول بر روی موهای تیره تر و دارای تناژ قرمز، بهتر عمل میکند و از آسیب مو، در برابر نور خورشید محافظت می کند.

اثرات جانبی و عوارض آب زغال اخته:


- اگر چه مزایای این آب میوه، بی نظیر است. اما باید توجه داشته باشید که آن را در حد متوسط مصرف کنید.
- آب زغال اخته در درمان همه مسائل مربوط به سیستم ادراری جوابگو نمی باشد.
- افرادی که از فیبروز کیستیک بینابینی رنج می برند، باید به شدت از مصرف این آب میوه اجتناب کنند.
- مصرف بیش از حد این آب میوه ، ممکن است که به مینای دندان ها آسیب بزند.
- همچنین می تواند منجر به ناراحتی های معده ،اسهال و حتی افزایش قند خون شود.
- همینطور ،با برخی داروها اثرات ضد و نقیض دارند که باید با پزشک مشورت شود و تداخل پیدا کند، که اگر آن را نادیده بگیرید، حتی می تواند منجر به مرگ شود.
advertising
advertising
آخرین های تغذیه
رژیم لاغری مناسب دختران دانش آموز و ورزشکار
رژیم لاغری مناسب دختران دانش آموز و ورزشکار
خواص و فواید بی نظیر سنجد برای سلامتی بدن
خواص و فواید بی نظیر سنجد برای سلامتی بدن
چه میوه ها و سبزیجاتی موجب پیشگیری از کرونا می شوند
چه میوه ها و سبزیجاتی موجب پیشگیری از کرونا می شوند
خواص و فواید تخم بلدرچین برای سلامت و تقویت بدن
خواص و فواید تخم بلدرچین برای سلامت و تقویت بدن
مزایا و معایب رژیم غذایی یکنواخت
مزایا و معایب رژیم غذایی یکنواخت
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
advertising