شرایط و نکات کنسل کردن بلیط هواپیما

گردشگریدانستنی های سفر

- 98/12/12
شرایط و نکات کنسل کردن بلیط هواپیمایکی از مواردی که بسیاری از ما با آن مواجه هستیم، مسئله لغو پروازها و پیرو آن کنسلی بلیط هواپیما است. برنامه سفر را می ریزید و بلیط خود را تهیه می کنید، اما به هر دلیلی ناگهان امکان سفر را از دست می دهید. حالا چطور می توان برنامه ها را لغو کرد و همه چیز را به حالت اول بازگرداند؟ اگر امکان لغو پرواز وجود دارد، آیا می توان هزینه پرداخت شده را پس گرفت؟ در این مطلب، به روش ها، نحوه کنسل کردن و نکاتی می پردازیم که در مورد لغو کردن بلیط هواپیما باید بدانید.

بلیط هواپیمای سیستمی، مطمئن و قابل برگشت


شاید سوال عجیبی باشد اما واقعا مهم به نظر می رسد؛ چراکه قوانین کنسل کردن بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است. با این وجود، نکته ای که حتما باید به آن دقت کنید این است که نام و اطلاعات هویتی خود را دقیق و درست در فرم وارد کنید. در غیر این صورت، عملا امکان استرداد بلیط خود را از دست می دهید. گذشته از این موضوع، در زمان ها و شرایط مختلف، شرایط و هزینه های کنسل کردن بلیط می تواند متفاوت باشد و شرایط کنسل کردن بلیط برای زمان قبل از پرواز و زمانی که پرواز انجام گرفته است و کلاس های پروازی نرمال و ویژه، در ایرلاین ها متفاوت است.

در گام اول، به هر شکلی که بلیط خود را خریداری می نمایید، بهتر است این نکته را در نظر بگیرید که چه نوع بلیطی را انتخاب کرده اید؛ علت هم این است که برخی از انواع پروازها امکان لغو ندارند، در حالی که برخی دیگر از بلیط ها را می توان بازگرداند. در صورتی که بلیط هواپیمای شما از نوع سیستمی باشد، می توان آن را از زمان خرید تا 24 ساعت پیش از پرواز کنسل کرد. تا پیش از این زمان، بسته به این که چه نوع کلاس پروازی را رزرو کرده اید، می توانید با کسر مبلغی از هزینه بلیط سفر خود را لغو کرده و باقی پول خود را پس بگیرید. به طور معمول هزینه بلیط هم به حساب کسی که خرید را انجام داده است، واریز می شود.

بلیط چارتری، سریع، ارزان و غیر قابل پیش بینی!


در مقابل، بلیط هواپیمای چارتری است که تفاوت هایی اساسی با بلیط هواپیمای سیستمی دارد. برای استفاده از این نوع پروازها که به آن ها بلیط هواپیمای لحظه آخری نیز می گویند، نمی تواند از قبل خرید خود را انجام بدهید و هر چه زودتر بلیط را بخرید، هزینه بیشتری متحمل خواهید شد. به همین دلیل، هنگامی با خرید این نوع بلیط سود خواهید کرد که تا لحظه های آخری مانده به پرواز صبر کنید که این هم خود خالی از اشکال نیست. از معضلات این نوع بلیط ها این است که با خرید آن ها امکان برنامه ریزی برای سفر را از دست خواهید داد، چراکه هیچ اطمینانی برای اینکه در زمان خاصی پرواز انجام خواهد شد، وجود ندارد. بنابراین، برای رزرو هتل یا دیگر بخش های سفر هیچ اطمینانی وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، اگر بلیط هواپیمای خود را از نوع چارتری تهیه کنید، در صورتی که به هر دلیل قصد داشته باشید تا پرواز خود را کنسل کنید، تمام هزینه بلیط هواپیما را از دست خواهید داد. به دیگر سخن، امکان استرداد بلیط هواپیمای چارتری وجود ندارد.

آیا می توان بلیط دو طرفه را کنسل کرد؟


برای اینکه بتوانید بلیط خود را لغو کنید، بسته به این که چه زمانی تصمیم به این کار می گیرید، می توانید به صورت حضوری به مجموعه گردشگری که بلیط را از آن تهیه کرده اید مراجعه کنید یا آن را به صورت اینترنتی و از طریق وب سایت انجام دهید. در بلیط های رفت و برگشت که معمولا در مسیرهای خارجی بیشتر دیده می شوند؛ در هر سمتی از سفر که استرداد را انجام داده باشند، شامل پرداخت جریمه خواهند شد. علاوه بر این، عبارتی به نام no show نیز در پرواز وجود دارد و به این معنی است که مسافر پرواز رفت خود را انجام نداده باشد. در این صورت، بخشی از هزینه بلیط به عنوان جریمه کسر می گردد و باقی به حساب فرد واریز خواهد شد. ذکر این نکته ضروری است که اگر مسافری 24 ساعت به پرواز بلیط خود را لغو کند، در سیستم ایرلاین ها به صورت no show نشان داده می شود و مشمول همان قواعد خواهد بود.

نکاتی که در مورد کنسل کردن بلیط هواپیما باید بدانید


همان طور که پیش تر ذکر کردیم، وارد کردن نام و نام خانوادگی به همان صورت که در شناسنامه قید شده در هنگام خرید بلیط هواپیما اهمیت زیادی دارد. چراکه در غیر این صورت به احتمال زیاد شما به عنوان مسافر با مشکل رو به رو خواهید شد. علاوه بر این، در خصوص مشکلاتی که ممکن است برای نام و اطلاعات شخصی پیش بیاید، باید گفت که اسپلینگ یا هجی نام و نام خانوادگی خود را با اطلاعات داخل پاسپورت مطابقت بدهید. این موضوع اهمیت زیادی دارد و اگر این کار را انجام ندهید با مشکل مواجه خواهید شد.

در این مطلب از نحوه استرداد بلیط هواپیما گفتیم و نکاتی را در این مورد ذکر کردیم. برای بهره گیری از هر گونه خدمات گردشگری، تنها به مجموعه های معتبر و با سابقه مراجعه کنید که به صورت حضوری، تلفنی و آنلاین در کنار شما هستند و خدمات پشتیبانی 24 ساعته، در هر ساعت از شبانه روز، ابهامات و مشکلات شما را در اسرع وقت رفع می نمایند.
بازگشت به دسته دانستنی های سفربازگشت به صفحه گردشگری
advertising