آتشکده قدمگاه جهرم استان فارس از معابد آناهیتا

گردشگریآثار تاریخی

- 97/11/27
آتشکده قدمگاه جهرم استان فارس از معابد آناهیتا

آتشکده قدمگاه جهرم


در جنوب شهر جهرم روی تپه‌ای باصفا، آثاری از بنای بسیار قدیمی با طاق نما و شبستان‌های متعدد دیده می‌شود که بر تمامی شهرستان جهرم مشرف است. این ساختمان به قدمگاه و آتشکده جهرم معروف است. این بنا متعلق به دوره‌ی ساسانی است و در سال‌های اخیر توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مرمت و بازسازی شده‌است. این بنا یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرستان جهرم در استان فارس می‌باشد. گفته می‌شود که قدمگاه‌ها از معابد آناهیتا به شمار می‌روند که ویژه زنان بوده‌اند.

آرامگاه باربد نیز در مجاورت آتشکده جهرم قرار دارد. باربد موسیقیدان شاعر، بربط نواز و خواننده دوران ساسانی در زمان پادشاهی خسرو پرویز بود.اعتبار او در عرصه هنر باعث شده مردم جهرم شهر خود را به شهر باربد بشناسند.
آتشکده قدمگاه جهرم استان فارس از معابد آناهیتا

معماری آتشکده قدمگاه جهرم


این آتشکده بنایی است که شبیه شبستانهای مسجد است و طاق هایی رو به سمت شمال دارد ,در وسط و پشت طاق‌ها محوطه‌های سر پوشیده قرار دارد و در همین قسمت روی قلعه سنگی نقشهایی حجاری شده و در نتیجه نام قدمگاه را به کلیه‌ی این ساختمان داده است . در بالای درگاه یکی از اطاقهای شرقی در داخل بنا سنگی نصب شده و شعر هایی از حکیم سرائی شاعر معروف جهرم بر روی آن نوشته شده است . در این شعر‌ها از این ساختمان تحت عنوان آتشکده نام برده شده است.

هرچند این بنا از بناهای اسلامی است ولی قرائنی در دست است که احتمال قوی می رود در ادوار قبل از اسلام در این نقطه آتشکده وجود داشته و بعداً به صورت فعلی درآمده است .چرا که این ساختمان شبیه آتشکده ها که یک منبع یا حوض در جنب آن بوده و یک آب انبار هم در مجاور آن است و همچنین مانند آتشکده ها دارای یک اطاق در وسط به صورت 8 ضلعی است و علاوه بر این شواهد مثل آتشکده ها که دارای اطاقهای متعدد در اطراف اطاق آتش می باشد و این بنا در اطراف اطاق وسط قرار دارد و از طرف دیگر با شهرتی که از قدیم به عنوان آتشکده داشته می توان نتیجه گرفت که ساختمان مزبور آتشکده بوده و با ظهور اسلام نظیر هزاران بنای دیگر تغییر شکل داده و به صورت اسلامی به خود گرفته است .
advertising