آثار تاریخی بندر کنگان در استان بوشهر

گردشگریآثار تاریخی

- 99/04/15
آثار تاریخی بندر کنگان در استان بوشهرشهرستان کَنگان یکی از شهرستان‌های استان بوشهر در جنوب ایران است. مرکز شهرستان کنگان، شهر بندر کنگان است. در بندر کنگان در استان بوشهر شاهد تلاقی صنعت، حرفه و پیشۀ دیرینۀ ماهیگیری و همچنین کشاورزی خواهیم بود. در این بندر تماشایی مردم باهمت و پرتلاش این منطقه در زمین‌های حاصلخیز آن گندم و جو می‌کارند. همچنین همسایگی این بندر پرنعمت با آب‌های نیلگون خلیج فارس سبب شده است ماهیگیری به پررونق‌ترین شغل در این ناحیه تبدیل شود.
آثار تاریخی بندر کنگان در استان بوشهر

آبگیر دره لیر در کنگان


آبگیر دره لیر اثری تاریخی مربوط به سده های اولیه پس از اسلام است که در تاریخ ۱۳۸۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه بندر سیراف یکی از جاذبه های گردشگری کنگان


موزه بندر سیراف به همت اهالی این منطقه راه اندازی شده است که تاریخچه سیراف، شرح احوال بزرگان و حاکمان این شهر و تعدادی ظروف قدیمی را در معرض دید عموم گذاشته است.

عمارت شیخ جبار نصوری در کنگان


عمارت شیخ جبار نصوری، متعلق به خاندان نصوری است که قدمتی بالغ بر ۲۰۰ سال دارد. این عمارت بر روی تپه ای بلند و مشرف به دریا بنا شده است و دارای دو حیاط اندرونی و بیرونی و یک شاه نشین است و همچنین ۱۸ تابلو از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان غربی این عمارت نقش بسته است. شیخ جبار دوم پدر بزرگ شیخ ناصر نصوری در اوایل دوره قاجار، این عمارت را احداث کرد.

دست کندهای تاریخی کوه های سیراف در کنگان


کاربری دست کندهای تاریخی کوه های سیراف مورد اختلاف باستان شناسان است. در شمال سیراف تپه هایی وجود دارد که تا چشم کار می کند، در آن حفره های متعدد و کنار هم ساخته شده است. این تپه ها توسط دو دره به نام های لیر و شیلو از یکدیگر جدا می شوند. روی این تپه ها، فرورفتگی های دست کند سنگی متعددی وجود دارد که از آن با نام دست کندهای تاریخی یاد می کنند.

چاه های سنگی بندر سیراف


چاه های سنگی بندر سیراف نزدیک به ۱۰۰ حلقه چاه آب است که در دره لیر و شیلر واقع شده است. عمق برخی از این چاه ها به ۱۳۰ متر می رسد که در برخی از فصول سال دارای آب هستند.

گور تمدن ها یکی از جاذبه های گردشگری کنگان


گور تمدن ها از شگفت انگیزترین مناطق تاریخی این بندر است که با وجود دو زلزله مهیب که در سال های ۳۲۷ و ۴۹۶ هجری شمسی رخ داد، همچنان سالم برجای مانده است. در این گورستان مردمانی با ادیان و فرهنگ مختلف دفن شده اند و به همین دلیل گور تمدن ها نامیده می شود.

دخمه های باستانی سیراف


دخمه های باستانی سیراف بر دامنه کوه های شمالی قرار دارند. برخی باستان شناسان از آن ها به عنوان حوضچه هایی برای نگهداری آب باران و برخی دیگر به عنوان قبور سنگی یاد می کنند. گفته می شود که کاربری اولیه این دخمه ها جمع آوری آب باران بوده است. برخی از این حوضچه ها دارای سرریز است به طوریکه پس از پرشدن آن، آب مستقیما درون حوضچه پایین دست هدایت می شود. احتمال می رود که به دلیل رخداد حوادثی همچون زلزله یا بیماری طاعون که نیاز به دفن سریع مردگان بوده است؛ از این حوضچه ها به عنوان قبر استفاده کرده اند.

گور سیبویه یکی از جاذبه های گردشگری کنگان


گور سیبویه محل دفن استاد سیبویه و برادرش نوراوین از علمای اهل تسنن در دره لیر است.

آرامگاه قطب الدین شیرازی در کنگان


آرامگاه قطب الدین شیرازی از علمای ایرانی قرن هفتم که نقش مهمی در گسترش حکمت و فلسفه، علوم طبیعی، پزشکی و هنر داشته است در گلزار شهدای بندر سیراف قرار دارد.

مسجد امام حسن بصری در کنگان


مسجد امام حسن بصری بر روی تپه کوچکی مشرف به گلزار شهدای این بندر واقع شده است که قدمت آن به عهد ایلخانی بازمی گردد. این مسجد بر روی ویرانه های یک دژ ساسانی بنا شده است. پیش از زلزله این مسجد یکی از کهن ترین مساجد دارای مناره در سرزمین های اسلامی بوده است اما پس از زلزله تغییراتی برای بازسازی بر روی این مسجد انجام شد. شکل کلی مسجد و حیاط مرکزی آن مربع است و از ساده ترین نمونه مساجد محسوب می شود.
advertising