آموزش ساخت شمع شناور رو آب

خواندنیهنرهای دستی

- 97/09/04
آموزش ساخت شمع شناور رو آب

مواد و وسایل لازم برای ساخت شمع شناور رو آب


پارافین قالبی / فتیله / رنگ مخصوص شمع / قالب شیرینی یا در نوشابه / اسید استارین / ظرف مخصوص ذوب کردن پارافین
قلاب یا میله‌ی فلزی
آموزش ساخت شمع شناور رو آب

طرز تهیه شمع شناور رو آب


برای ذوب کردن پارافین می‌توانید از 2 قابلمه که یکی کوچک‌ تر از دیگری باشد، استفاده کنید. به این ترتیب که در قابلمه‌ ی بزرگ ‌تر مقداری آب بریزید، سپس ظرف کوچک ‌تر را که بهتر است از نوع دسته‌ دار باشد (ماند ظرف شیرجوش)، داخل آن بگذارید، تکه‌ای از پارافین را داخل آن بریزید و قابلمه‌ی بزرگ‌تر را روی حرارت قرار دهید، سپس صبر کنید تا پارافین ذوب شود.در ضمن خوب دقت کنید که آب داخل ظرف پارافین نریزد.پس از ذوب شدن پارافین، مقداری رنگ مخصوص شمع به آن بیفزائید تا خوب در آن حل شود. اسید استارین را به آن بیفزائید. استفاده از اسید استارین باعث می‌شود که شمع، هنگام سوختن دیرتر آب شود و باعث استقامت شمع می‌شود. در ضمن باعث می‌شود که شمع پس از سرد شدن، کمی کوچک ‌تر شده و به‌راحتی از قالب جدا شود. در ضمن حلال خوبی برای رنگ است و باعث شفاف شدن آن نیز می‌گردد.

برای هر یک کیلو پارافین، 350 گرم استارین لازم است. حال با یک تناسب ساده مقدار استارین مصرفی را مشخص کنید.تعداد 3 یا 4عدد قالب را در ظرفی مانند بشقاب یا سینی بگذارید تا جابه‌جائی آن راحت‌ تر انجام بگیرد.پارافین را به‌آرامی داخل قالب‌ها ریخته و آن ها را در یخچال قرار دهید. تا سرد شوند قبل از این‌که پارافین داخل قالب به‌طور کامل سرد شود، یک گودی در مرکز شمع به‌وجود می‌آید، این گودی را دوباره با پارافین مذاب پر کنید و بگذارید تا سرد شود.چنان‌چه شمع پس از سرد شدن به‌راحتی از قالب جدا نشد، آن‌را به‌مدت بیشتری در یخچال بگذارید.شمع را از قالب جدا کنید و یک قلاب یا میله‌ی نازک را روی حرارت، داغ کرده و به‌آرامی در مرکز شمع فرو ببرید.فتیله را کمی بزرگ‌تر از قالب بریده و آن را در سوراخ ایجاد شده قرار دهید

در پایان ‌ظرف مورد نظر را پر از آب کرده و شمع را به‌آرامی روی آن بگذارید تا به‌حالت شناور روی آب قرار گیرد.لازم به ذکر است می توانید برای زیبا تر شدن از کمی گل خشک در کنار شمع ها بر روی ظرفی که از آب پر کرده اید استفاده کنید.
advertising