حسن یوسف گل زیبای آپارتمانی

سبک زندگیباغچه

- 97/08/10
حسن یوسف گل زیبای آپارتمانیگل حسن یوسف (به انگلیسی : Coleus) که به خاطر زیبایی فراوان اش در ایران این نام را بر روی آن گذاشته اند یکی از زیباترین گل و گیاهان آپارتمانی می باشد که در بیشتر خانه هایی که گلخانه دارند نیز دیده می شود.گل حسن یوسف بومی مناظق استوایی و به خصوص کشور مالزی و دیگر مناطق شرق آسیا می باشد و دارای بیش از 60 گونه مختلف در رنگ های بنفش ارغوانی، زرد و نارنجی، سبز و قرمز می باشد. شرایط نگهداری و پرورش این گیاه در منزل بسیار آسان می باشد و چنانچه از آن به خوبی مراقبت کنید می تواند زیبایی خاص به محیط زندگی شما بدهد. این گل زیبا و رنگارنگ با گونه های مختلف و رنگ های فراوان از خانواده نعناعیان می باشد که به خاطر زیبایی برگ هایش جهت نگهداری در منازل و به عنوان یک گیاه برای محیط داخل ساختمان ها پرورش داده می شود.

طرز نگهداری ، پرورش و تکثیر گیاه حسن یوسف


برای آنکه بتوانید یک حسن یوسف شاداب با گل های زیبا داشته باشید باید نکاتی را جهت نگهداری از آن در منزل رعایت کنید که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

نور مناسب گل حسن یوسف


گل حسن یوسف برای حفظ زیبایی و رنگ برگ هایش به نور فراوان و غیر مستقیم خورشید نیاز دارد. بهترین مکان برای نگهداری این گل زیبا پشت پنجره آفتاب گیر می باشد. چنانچه محیط حسن یوسف نور کافی نداشته باشد رنگ برگ ها تغییر کرده و سبز و علفی می شود.نور مستقیم و شدید خورشید هم باعث می شود برگ ها کم رنگ شده، بسوزند و یا حتی گیاه شما از بین برود. چنانچه برگ ها خشک شده و می ریزند احتمال دارد به علت خشکی هوا و نور مستقیم و شدید خورشید باشد.

آبیاری لازم برای گل حسن یوسف


خاک گلدان حسن یوسف باید همیشه مرطوب باشد. به محض خشک شدن خاک باید آن را آبیاری کنید. البته در فصل زمستان بهتر است دفعات آبیاری کاهش پیدا کند. چنانچه آب محل زندگی شما دارای املاح فراوان و سنگین می باشد بهتر است آب جوشیده و سبک استفاده کنید. یکی از نشانه های رایج اینکه حسن یوسف شما تشنه است بیحال شدن برگ هایش می باشد. البته آبیاری بیش از اندازه باعث سیاه شدن ساقه و پژمرده شدن حسن یوسف می شود. بنابراین حتما در آبیاری این گل زیبا دقت کنید. زهکشی گلدان باید قوی باشد تا به محض آبیاری گیاه تان آب اضافی حتما از ته گلدان خارج شود.

رطوبت لازم برای گیاه حسن یوسف


حسن یوسف به رطوبت متوسط نیاز دارد. می توانید با قرار دادن ظرف آبی در اطراف گلدان و یا اسپری آب از فاصله 30 سانتی متر و به مقدار خیلی کم رطوبت مورد نیازش را تامین کنید.

خاک مناسب گل حسن یوسف


ترکیب خاک باغچه + خاک برگ + ماسه برای رشد بهتر حسن یوسف توصیه شده است.

دمای مناسب گیاه حسن یوسف


دمای ایده آل برای گل حسن یوسف 20 درجه سانتی گراد می باشد. این گل به سرما حساس می باشد و بهتر است در فصل زمستان دمای محیط از 10 درجه کمتر نیاید. چنانچه برگ ها سالم باشند و بریزند احتمال دارد به خاطر سرما و یا حتی آبیاری بیش از اندازه باشد.

کوددهی مناسب گیاه حسن یوسف


برای تغذیه این گیاه می توانید در فصل بهار و تابستان هر دو هفته یکبار آن را با کودهای مایع آبیاری کنید.

تعویض گلدان گیاه حسن یوسف


رشد حسن یوسف زیاد است و ممکن است بعد از 6 ماه یا 1 سال نیاز پیدا کند تا به گلدان بزرگتری منتقل شود. هر چند وقت یکبار ته گلدان را چک کنید و چنانچه ریشه های گیاه از سوراخ های کف گلدان خارج شده بود می توانید نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید.

تکثیر و قلمه گل حسن یوسف


تکثیر گیاه حسن یوسف بسیار آسان است. برای این کار می توانید در فصل بهار و تابستان نسبت به جداکردن قلمه (ساقه) از گیاه اصلی اقدام کنید. با یک چاقوی تیز قلمه 5-8 سانتی متری را جدا کرده و آن را در لیوان آبی قرار دهید تا ریشه دار شود. همچنین با کاشت بذر در فصل بهار نیز می توانید گل حسن یوسف را پرورش دهید اما خب طبیعتا روش قلمه زنی سریع تر می باشد.
advertising