چطور در دوران بازنشستگی شغل مناسب پیدا کنیم

سبک زندگیکار و تجارت

- 98/10/28
چطور در دوران بازنشستگی شغل مناسب پیدا کنیمدر گذشته بازنشستگی به معنی پایان زندگی کاری بود و معمولا افراد فعالیت کاری خود را بسیار محدود می‌کردند. اما امروزه افراد زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال کار بعد از بازنشستگی هستند. افراد زیادی به دلایل مالی یا شخصی دوست دارند بعد از سن بازنشستگی باز هم کار کنند، اما دیگر شرایط اشتغال برای این افراد مانند جوانی‌شان نیست و محدودیت‌هایی دارد.

1. به کار کردن در محل کار فعلی تان فکر کنید


برای فعالیت کاری بعد از بازنشستگی گزینه های زیادی وجود دارد که یکی از آنها ادامه فعالیت در محل کار فعلی تان است. اگر به کار خود علاقه دارید و حقوقتان نیز مناسب است به فکر داشتن یک کار پاره وقت در محل کار خود بعد از بازنشستگی باشید. بسیاری از شرکت ها و سازمان ها علاقه دارند که از کارمندان خوب خود بعد از بازنشستگی نیز استقبال کنند . حتی می توانید کار کردن از راه دور با شرکت و یا سازمان خودتان را نیز در نظر بگیرید.

2. خدمات مشاوره را امتحان کنید


اگر توانایی و یا قابلیت خاصی در بازار کار دارید برای مثال اگر استعداد بالایی در امور حقوقی ، کامپیوتری و یا مالی دارید می توانید به کار کردن در امور مشاوره ای فکر کنید. شما می توانید کاری مشابه کار فعلی خودتان اما با ساعات کاری کمتر و انعطاف پذیرتر داشته باشید. برخی شرکت ها ترجیح می دهند به جای استخدام کارکنان تمام وقت ، مشاوران پاره وقت را به کار گیرند. در این صورت دست شما کاملا باز است و می توانید به میزان فعالیت و ساعات کاری خود را انتخاب کنید.

3. به کارهای دولتی فکر کنید


اگر قصد داشته باشید در مشاغل دولتی فعالیت کنید گزینه های مختلفی را برای کارهای پاره وقت پیدا خواهید کرد. بسیاری اوقات کارهای دولتی فصلی و موقتی هستند. از این رو انتخاب های زیادی دارید. بازه وسیعی از شغل ها وجود دارد که می توانید با توجه به شغل کنونی و قابلیت ها و استعدادهای خود به سراغ هر کدام بروید.

4. سرگرمی خود را به شغل تبدیل کنید


بسیاری از افراد پس از بازنشستگی وقت آزاد زیادی نسبت به زمانی که تمام وقت کار می کردند دارند. اگر به یک فعالیت به عنوان سرگرمی علاقه دارید و هیچ گاه فرصت پیگیری جدی آن و تبدیل کردن آن به یک شغل را نداشتید دوران بازنشستگی بهترین زمان است. برای مثال اگر به ورزش و فوتبال علاقه دارید می توانید فعالیت های متنوعی در این زمینه انجام دهید. برای مثال می توانید یک تیم کوچک فوتبال (یا هر ورزش دیگری) تشکیل دهید و در مسابقات شرکت کنید. یا حتی می توانید از هنر دست خود استفاده کنید. برای مثال اگر توانایی ساخت لوازم تزئینی را دارید می توانید با ساختن و فروش آنه درآمد خوبی داشته باشید.

5. به شغل آزاد فکر کنید


اگر تمام مدت فعالیت کاریتان ساعات استرس زا طولانی را تجربه کرده اید شاید زمان آن رسیده که روند کاری خود را تغییر دهید. دوران بازنشستگی زمان خوبی است. فعالیت های مختلفی وجود دارد که می توانید در شغل های آزاد داشته باشید می توانید فروشنگی را در انواع مشاغل امتحان کنید. اما بهتر است با تحقیق کافی حوزه ای را انتخاب کنید که با سلایق ، روحیه و توانایی های شما همخوانی داشته باشد.

6. فعال بمانید و همیشه خوشحال باشید!


ذوران بازنشستگی برای این نیست که یک گوشه بنشینید، به اتوبوس‌هایی که عبور و مرور می‌کنند نگاه کنید و تمام اوقات‌تان را به بیهودگی صرف بگذرانید. فرمول شادی خیلی ساده است: با خانواده، دوستان و جامعه در ارتباط بمانید، سالم بمانید و از زندگی لذت ببرید

7. شرایط گزینه های پیش رویتان را ارزیابی کنید


فکر می‌کنید گزینه‌های مناسب برای کار کردنتان چیست؟ برای کار در دوران بازنشستگی گزینه‌های متعددی پیش روی خود دارید. مهم این است که شرایط خود و گزینه‌های پیش رویتان را ارزیابی کنید و تصمیم‌گیری درستی داشته باشید. اگر به هنگام پیدا کردن کار جدید با مساله اختلاف سنی مواجه شدید، قبل از این که از عواقب آن رنج ببرید؛ به توانایی های تان دقت کنید. یقینا قابلیت های شما بسیار است؛ فقط باید بدانید چگونه آن ها را فعال کنید.

8. ایده ها و قابلیت های خود را به شرکت ها ارائه دهید


مزیت افراد مسن به جوان ترها این است که قابلیت های آن ها خیلی بیش‌تر از جوان‌تر هاست. اکثر شرکت ها هنوز فکر می کنند استخدام جوان‌ترهای بی تجربه که به پول کمتری نیز راضی می شوند، کار صحیحی است. اما استخدام یک فرد باتجربه می تواند جهشی به سمت پیشرف به شرکت بدهد. برای استخدام شدن در شرکتی که به آن علاقه دارید هر چه می توانید برای شان انجام دهید را ذکر کنید؛ از مشاوره دادن گرفته تا رهبری پروژه های شان.

9. شبکه ی خود را به راه بیاندازید


افراد مسن می توانند راهی متفاوت انتخاب کنند. آن ها بسته به مهارت ها، نیازها و سبک زندگی شان می توانند کار مناسب خودشان را شروع کنند. Dick Kuiper (کارآفرین) می گوید: «من از یک کار پردرآمد بازنشسته شدم و با بالا رفتن سنم نمی توانستم کار جدید مناسبی پیدا کنم. از این رو دست به کار شدم و شغل دلخواهم را ایجاد کردم و الان زندگی راحتی را می گذرانم چرا که کار جدیدی که شروع کردم مربوط به کار پیشینم است و به مهارت جدیدی نیاز ندارد».
advertising