ماهی ساردین دارای چه خواصی است

پزشکی و سلامتتغذیه

- 97/11/01
ماهی ساردین دارای چه خواصی استهمیشه مصرف ماهی از سوی متخصصان تغذیه تأکید شده زیرا انواع ماهی به دلیل تأمین نیازهای بدن انسان از نظر کلسیم و ویتامین ها برای سلامتی اهمیت زیادی دارد به ویژه امگا 3 موجود در چربی ماهی به تقویت قلب کمک می کند و از نوع چربی های مفید است البته بهتر است ماهی سرخ نشود و به صورت کبابی مصرف شود.

ماهی ساردین


ساردین ها ،ماهی های روغنی کوچکی هستند ،که دارای مقدار زیادی مواد مغذی می باشند آنها، به طور معمول در کنسروها عرضه می شوند و برای بوی تند و طعم و مزه خود ،بدنام هستند اما این غذای دریایی به دلیل ارزش غذایی خود، ارزشمند است. خبر خوب، این است که بو و طعم قوی را می توان با روش های مختلف آشپزی کاهش داد، چرا که این غذای دریایی برای تمام رژیم ها ،لازم و ضروری است.


ماهی ساردین غنی از مواد مغذی


مغذی ها موادی هستند که ارگان ها را و به طور ویژه و در سطح بالا تغذیه رسانی می کند انسان ها ،به سه نوع اصلی از مغذی ها نیاز دارند، کربوهیدرات ها (قند)، چربی ها و پروتئین ها.

ماهی ساردین برای حفظ سطح قند خون


چربی و پروتئین های سالم در ساردین، به تنظیم قند خون کمک می کنند مصرف ساردین با غذاهایی که غنی از کربوهیدرات هستند، مانند؛ نان، باعث کاهش قند می شود غذاهایی که غنی از چربی ها و پروتئین های ضروری هستند، برای افرادی که دیابت یا سایر مشکلات مرتبط با انسولین را دارند، مهم است.

حفظ سلامت روانی با مصرف ساردین


سلامت روان، همانند سلامت جسمی، برای سلامتی کلی انسان بسیار مهم است ساردین ها ،غنی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند، آنها از اختلالات خلقی ،مانند:افسردگی، اضطراب و اختلال دو قطبی جلوگیری می کنند ؛ 60%مغز، از چربی تشکیل شده است، بنابراین چربی های امگا 3، می توانند نقش حیاتی در حفظ سلامتی مغز ایفا کنند. بسیاری از مطالعات، نشان می دهند که نسبت مناسب این چربی ها می تواند در حفظ سلامت روان ما موثر باشند تحقیقات نشان می دهد که کاهش اسید چرب امگا 3 منجر به افسردگی و اضطراب می شود.

ساردین غنی از مواد معدنی و ویتامین ها


می توانید ، ویتامین B12، ویتامین D، کلسیم و سلنیوم که مواد مغذی ضروری بدن ما هستند را به راحتی از طریق مصرف ساردین دریافت کنید این مواد مغذی، در حفظ سلامت کلی انسان نقش مهمی ایفا می کنند. ویتامین B12، یک ویتامین محلول در آب است، که به مغز و عملکرد سیستم عصبی کمک می کند ؛ در حفظ سلامت عضلات و سلول های سالم نقش دارد و همچنین به سلول هایی در روند ساخت DNA هستند، کمک رسانی می کند و از کم خونی مگالوبلاستیک جلوگیری می کند، کم خونی ای که فرد را خسته و ضعیف می کند ؛ سلنیوم، همچنین به عنوان «آنتی اکسیدان استاد» شناخته می شود، از آسیب های رادیکالی جلوگیری می کند همچنین از ابتلا به انواع مختلف سرطان ها ،مانند:سرطان روده بزرگ و پروستات جلوگیری می کند.

ساردین ها و استخوان دوست هستند


در میان سایر مواد معدنی، کلسیم، ویتامین D و فسفر برای حفظ استخوان های سالم ضروری هستند ساردین ها، غنی از این سه ماده معدنی هستند که از، از دست رفتن مواد معدنی موجود در استخوان ها ،جلوگیری می کنند و به بهبودی آنها بعد از جراحت کمک می کنند.تقریبا 99% کلسیم ما ،در استخوان ها ذخیره می شوند که به عنوان یک منطقه ذخیره سازی عمل می کند و در صورت نیاز، کلسیم به جریان خون منتقل می شود ، کلسیم نه تنها برای استخوان های ما مهم هستند، بلکه برای سیستم عصبی ما نیز حیاتی هستند. کلسیم نقش مهمی در جلوگیری از لخته شدن خون دارد و به حفظ تعادل هورمونی، انتقال سیگنال های عصبی، انقباض عضلانی و برای حفظ سطح PH کمک می کنند.
ویتامین D برای ساختار استخوان ما حیاتی هستند ،زیرا به جذب کلسیم کمک می کنند کمبود ویتامین D، می تواند باعث کمبود کلسیم شود که به نوبه خود، سبب پوکی استخوان و پوسیدگی دندان می شود.

ساردین کاهش التهاب


التهاب، ریشه بسیاری از بیماری ها است، به عنوان مثال، التهاب در مفصل باعث آرتروز می شود ، شما می توانید با جلوگیری از التهاب، از ابتلا به بیماری های مختلفی جلوگیری کنید.ساردین، حاوی اسیدهای چربی به نام EPA و DHA است ،که بدن برای کاهش التهاب به آنها نیاز دارد اینها اسیدهای چرب امگا 3 هستند ،که به شدت خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند. طبق مطالعات، حدود 3 اونس ساردین، حاوی حدود 835 میلی گرم چربی امگا 3 است ؛ توانایی آنها در کار ضد التهابی، باعث می شود که در درمان و پیشگیری از بیماری های متعدد موثر باشند. مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا-3، بدن را در برابر افسردگی، اضطراب، اختلال، انواع مختلف سرطان، بیماری های آسم و بیماری های قلبی محافظت می کند.

داشتن پوست سالم با مصرف ساردین


از آنجایی که ساردین ،به بافت سلولی بدن ما کمک می کند، پس آنها سلول های پوستی ما را نیز تقویت کرده و پوست ما را بهبود می بخشد آنها فقط التهاب پوست را کاهش نمی دهند ،بلکه ظاهر پوست را نیز بهبود میدهند.

مصرف ماهی ساردین برای تقویت سیستم ایمنی


همانطور که پیشتر ،در مورد آن صحبت کردیم، ساردین غنی از سلنیوم است و اگر بدن کمبود سلنیوم داشته باشد، می تواند ضعف سیستم ایمنی، بیماری های قلبی، اختلالات خلقی، مشکلات تیروئید و مشکلات تولید مثلی را به همراه داشته باشد بنابراین؛ مصرف ساردین می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری های متعدد، کمک خوبی باشد.

کاهش خطر ابتلا به ماکولا با مصرف ماهی ساردین


ا AMD یا دژنراسیون ماکولا، مربوط به سن و وضعیتی است که پس از سن 50 سالگی رخ می دهد. AMD و دژنراسیون شبکیه در طول سال ها منجر به تاری دید یا از بین رفتن دید می شود مطالعات نشان می دهد، که مصرف ساردین می تواند خطر ابتلا به این مشکلات را کاهش دهد.
advertising
advertising
آخرین های تغذیه
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
رژیم لاغری مناسب دختران دانش آموز و ورزشکار
رژیم لاغری مناسب دختران دانش آموز و ورزشکار
خواص و فواید بی نظیر سنجد برای سلامتی بدن
خواص و فواید بی نظیر سنجد برای سلامتی بدن
چه میوه ها و سبزیجاتی موجب پیشگیری از کرونا می شوند
چه میوه ها و سبزیجاتی موجب پیشگیری از کرونا می شوند
خواص و فواید تخم بلدرچین برای سلامت و تقویت بدن
خواص و فواید تخم بلدرچین برای سلامت و تقویت بدن
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
advertising