آشنایی با 10 خانه از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان

گردشگریآثار تاریخی

- 99/03/13
آشنایی با 10 خانه از زیباترین خانه های تاریخی اصفهانخانه ها تاریخی بسیار زیبایی در شهر اصفهان وجود دارد که هر کدام مربوط به دوره ای از تاریخ این سرزمین پهناور بوده اند و نشان از قدمت اصفهان می باشند. امروزه از این خانه های تاریخی به دلیل ساختار و شکل منحصر به فردی که دارند به عنوان رستوان، کافه و هتل استفاده می شود که نظر گردشگران زیادی را به خود جلب کرده است، همچنین بخشی از این خانه ها به موزه تبدیل شده است که در ادامه به معرفی این خانه های تاریخی خواهیم پرداخت.
آشنایی با 10 خانه از زیباترین خانه های تاریخی اصفهان

1. خانه دهدشتی اصفهان


این خانه یکی از خانه های تاریخی شهر اصفهان است که قدمت آن به دوره قاجاریه باز می گردد و امروزه با تغییر کاربری به کافه هوگو تبدیل شده است. کافه هوگو یکی از بهترین کافه های اصفهان است که مشتریان زیادی به ویژه در فصل تابستان دارد. خانه دهشتی اصفهان در سال ۱۳۸۵ به ثبت ملی رسیده است.
آدرس: اصفهان، دروازه دولت، خیابان باب الرحمه کوچه ۱

2. خانه امین التجار در اصفهان


خانه امین التجار از معروف ترین خانه های تاریخی اصفهان است که مالک آن از تاجران مشهور اصفهانی به نام سید حبیب الله امین التجار اصفهانی می باشد. او فعالیت های سیاسی و اقتصادی بسیاری داشت. علاوه بر این خانه آثار تاریخی دیگری از وی در تخت پولاد، بازار بزرگ اصفهان، خیابان ملک و تیمچه ملک به چشم می خورد. قدمت این خانه به دوره صفویه بازمیگردد و به ثبت ملی رسیده است.

3. خانه شیخ الاسلام یکی از خانه های تاریخی اصفهان


یکی از منحصر به فرد ترین خانه های تاریخی اصفهان خانه شیخ الاسلام می باشد که در زمان قاجاریه شاه عباس آن را به دخترش تقدیم نمود. امروزه از این خانه بیشتر برای برگزاری مراسمات مذهبی و شهادت از جمله مراسم سوگواری امام حسین علیه السلام استفاده می شود.
آدرس: اصفهان، چهارراه تختی، خیابان جمال الدین عبد الرزق، کوچه شیخ الاسلام

4. خانه تاریخی بخردی اصفهان


این خانه تاریخی هر ساله نظر گردشگران زیادی به خود جلب می کند و قدمت آن به دوره صفویه باز می گردد. در دوره های تاریخی متعددی از این بنا به عنوان کاروانسرا استفاده می شده است.
آدرس: اصفهان، منطقه سنبلان

5. خانه ملا باشی یکی از خانه های تاریخی اصفهان


قدمت خانه ملا باشی به دوره زندیه و قاجاریه باز می گردد. در گذشته این خانه کاربرد فرهنگی مذهبی داشته و از یک حیاط بیرونی، ورودی مستقل و اتاق کار تشکیل شده است که در اتاق کار به مراجعین خدمت رسانی می شد.
آدرس: اصفهان، خیابان ملک، کوچه پشت بارو

6. خانه تاریخی مشروطیت اصفهان


قدمت خانه مشروطیت به دوره قاجاریه باز می گردد و به دست فردی به نام نوالله نجفی که از معماران مشهور آن زمان بود ساخته شد. این خانه محل برگزاری اولین نشست های مشروطیت بوده است و از نظر تاریخی از بناهای بسیار مهم ایران می باشد زیرا انقلاب مشروطه از اتفاقات مهم تاریخ ایران بوده که تاثیرات فراوانی بر سرنوشت ایران داشته است.
آدرس: اصفهان، محله حسن آباد، خیابان نشاط

7. خانه شهشهانی یکی از خانه های تاریخی اصفهان


این خانه در سال ۱۲۷۶ توسط خانواده شهشهانی در محله ای به همین نام ساخته شد. در آن دوره تاریخی شاه نشینی در اصفهان رواج داشت و بسیاری از افراد سرشناس و معتمدین در محله شهشهانی زندگی می کردند. خاندان شهشهانی نسل به نسل از این خانه حفاظت می کنند و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی کشور قرار دارد.
آدرس: اصفهان، محله شهشهان

8. خانه سوکیاس


این خانه در زمین وسیعی به اندازه ۹۲۰ متر مربع ساخته شده است و دارای ساختار و بخش های جذابی می باشد.از مهم ترین ویژگی های این خانه می توان به تزئینات چوبی سقف، نقاشی ها و تنگبری ها و تالار مرکزی با شکوه آن اشاره نمود.
آدرس: اصفهان، محله جلفا، خیابان حکیم نظامی، کوچه سنگ تراشها

9. خانه تاریخی دکتر اعلم اصفهان


قدمت این خانه به دوره قاجاریه باز می گردد و یکی از زیبا ترین و با شکوه ترین خانه های تاریخی اصفهان محسوب می شود. سرتا سر خانه با گچ بری های تزئینی و ستون های سنگی و منبت کاری های زیبا پوشیده شده است. علاوه بر زیبایی ساختمان عبور یک حوض از میان خانه و امتداد آن در حیاط و باغچه های زیبای دو طرف آن موجب شده است که منظره ای زیبا خلق نماید که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می نماید و توانسته جلوه ای خاص به تالارهای شمالی و جنوبی ببخشد.
آدرس: اصفهان، خیابان عبد الرزاق، محله پشت بارو، بن بست زرگرها

10. خانه حقیقی یکی از خانه های تاریخی اصفهان


این بنای تاریخی در زمان صفویه ساخته شده است و از آثار بی نظیر آن زمان می باشد که در میان خانه های ساخته شده در آن زمان مشهور بود و شکوه و جلوه ای منحصر به فرد داشت. قبل از پیروزی انقلاب بخش هایی از این بنا بازسازی شد، چندین سال پیش نیز دوباره بخش هایی از خانه مورد بازسازی قرار گرفت. این بنا به نحوی ساخته شده است که با وارد شدن به آن می توان مجموعه کاملی از نشانه های دوران صفویه را دید و طرفداران بسیاری دارد.
آدرس: اصفهان، چهار راه تختی، چهار باغ پائین، کوچه پردیس
advertising