دریاچه ولشت از جاذبه های گردشگری استان مازندران

گردشگریجاذبه های طبیعی

- 99/03/27
دریاچه ولشت از جاذبه های گردشگری استان مازندراندریاچه ولشت در جنوب غرب شهر چالوس و در 7 کیلومتری شمال شرق کلاردشت می باشد. این دریاچه کوهستانی در نزدیکی شهر مرزن آباد در 25 کیلومتری جاده چالوس از جاذبه های گردشگری مازندران، ۷۱اُمین اثر طبیعی ملی محسوب می گردد. و جزء 10 دریاچه آب شیرین کشور بوده که محیط زیست متفاوت با سایر نقاط کلاردشت از جهت اکسیژن و دما دارد و گونه های گیاهی و جانوری از جمله پرندگان و انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردك ماهی، شاه كولی و حتی جلبك ها و پلانگتون ها در منطقه وجود دارد. در جنوب غرب دریاچه، منطقه کوهستانی تخت سلیمان علم کوه بوده که این دریاچه، در ارتفاع یك هزار متری از سطح دریاچه خزردر یک گودال بزرگ قرار دارد .
دریاچه ولشت از جاذبه های گردشگری استان مازندران
مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق كندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی بیست و سه كیلومتر و بعد از پل كجور و گذر از سربالایی ها و پیچ های جنگل تا كنار دریاچه ادامه می یابد. دریاچه ولشت به دلیل چشم انداز سبز و طبیعت منحصر به فرد آن از جمله دیدنی ترین میراث طبیعی كشور محسوب می شود كه این امر هر ساله بسیاری از گردشگران را برای بازدید از این منطقه جلب می كند. حضور گردشگران بدون نظارت، طی سال های گذشته طبیعت این منطقه آسیب پذیر و اكوسیستم طبیعی آن را دگرگون كرده است.

هر چند نزول بارن و جوشیدن چشمه های زیر زمینی در وسط دریاچه تامین کننده آب دریاچه می باشد و هوای منطقه مرطوب و سرد بوده ولی بسیار مناسب برای گردش، کوهنوردی، ماهیگیری و اقامت یک روزه در فصل تابستان برای علاقمندان می باشد. آب زلال و شیرین و دارا بودن عمق بیش از 40 متر، از دیگر ویژگی های دریاچه ولشت بوده و شناگران می بایست با توجه به عمق دریاچه هنگام شنا کردن در دریاچه، محطات عمل نمایند. در 15 مهر سال 1388 دریاچه ولشت در فهرست میراث طبیعی ایران، توسط سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است و با اینکه از سال 1384 این منطقه از طرف دولت منطقه توریستی اعلام گشته امکاناتی برای ماندن چند روزه مسافران نیست و می بایست سفر یک روزه به منطقه در فضای اندک کنار دریاچه داشت تا بتوان از محیط دنج و زیبا و در عین حال زیر آفتاب سوزان و یا باران رعد آسا با رعایت نظافت و نریختن آشغال در فضای کنار دریاچه از آن لذت برد.
advertising