باغ وحش صفادشت در شهرستان ملارد از توابع استان البرز

گردشگریحیات وحش

- 99/03/21
باغ وحش صفادشت در شهرستان ملارد از توابع استان البرزاگر در این روز‌های پرهیاهو به‌دنبال یک بهانه برای خوب کردن حالتان می‌گردید، جای دوری نروید. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم در همین حوالی شهر تهران، چشم و دلتان را به تماشای طبیعت و گونه‌های مختلف حیوانات دعوت کنید؛ جایی که فارغ از هیاهوی این شهر خاکستری می‌توان آرامش را تجربه کرد. شک نداریم تماشای بازی کردن، غذا خوردن و حتی خوابیدن حیوانات مختلف جذابیت خاصی برای شما خواهد داشت و برای ساعاتی شما را سرگرم خواهد کرد. با این توضیحاتی که دادیم حتما متوجه شدید که پیشنهاد ما باغ وحش است. یکی از باغ وحش‌هایی که در نزدیکی شهر تهران و در شهرستان ملارد از توابع استان البرز قرار گرفته، باغ وحش صفادشت است؛ جایی که می‌توانید حدود ۹۰۰ جانور از ۱۰۰ گونه حیوانی مختلف را تماشا کنید. این مرکز یکی از بزرگ‌ترین باغ وحش‌های کشور با بیش از ۵ هکتار وسعت است و گوناگونی جانوری فوق‌العاده‌ای دارد. با ما همراه باشید تا شما را با بخش‌های مختلف این باغ وحش آشنا کنیم.
باغ وحش صفادشت در شهرستان ملارد از توابع استان البرز

تماشای زرافه و شتر‌های لاما


برای ورود به باغ وحش باید از در بزرگ آن وارد شوید؛ دری که دکه فروش بلیت هم آنجا تعبیه شده است. در همان ابتدای ورود به باغ وحش برای تسهیل در رفت‌وآمد مراجعان به‌ویژه گروه‌های خاص، چون توان‌یابان، سالمندان و کودکان لوازمی در اختیارشان قرار می‌دهند. پس این عزیزان را از تماشای حیوانات این باغ وحش محروم نکنیم و نگران پیاده‌روی زیاد و یا احیانا خستگی آن‌ها نباشیم. البته استفاده از این لوازم رایگان نیست و برای هر ساعت کرایه آن‌ها حداقل ۵هزارتومانی باید کنار بگذارید. سه‌چرخه، ویلچر و تاکسی کودک ازجمله این لوازم است.

از این‌ها که بگذریم به مقصود اصلی سفر نیم‌روزی‌مان یعنی تماشای حیوانات در باغ وحش می‌رسیم. نخستین حیواناتی که به استقبال ما می‌آیند قوچ و میش هستند که کنار قفس آهوی ایرانی نظرمان را جلب می‌کنند. هنوز از تماشای چشمان زیبای آهو سیر نشده‌ایم که پای ما به مانژ یا همان محوطه وی‍ژه اسب‌سواری و شترسواری که مقابل قفس آهوست کشیده می‌شود؛ جایی که کودکان یک دل سیر می‌توانند اسب‌سواری کنند.

همین حوالی است که می‌توان شتر لاما را هم از نزدیک دید، همان شتر سرسختی که نژاد اصلی‌اش برای آمریکای جنوبی است و دست روزگار او را به این باغ کشانده است. یکی از جذابیت‌های این بخش از باغ این است که زیر نظر کارکنان باغ وحش می‌توانید با دست‌های خودتان به این شتر‌ها غذا بدهید. کم‌کم به قسمت هیجان‌انگیز باغ نزدیک می‌شویم؛ جایی که زرافه‌های جذاب با گردن‌های بلند و کمی مایل، قد علم کرده‌اند. چشمانمان از دیدن این دو حیوان زیبا سیر نمی‌شود. چرا که اغلب ما زرافه‌های واقعی را ندیده‌ایم و آن‌ها را بیشتر در فیلم‌های کارتونی یا مستند‌های حیات‌وحش تماشا کرده‌ایم.

غذا دادن به راکون های بامزه


باغ، بزرگ و تعداد حیوانات زیاد است به همین‌خاطر تلاش می‌کنیم در زمان محدودمان همه گونه‌های حیوانی باغ را از نزدیک تماشا کنیم. سراغ قفس‌های بعدی می‌رویم؛ جایی که شترمرغ و طاووس، خارپشت، طوطی و کاسکو و پرنده‌های دیگر زندگی می‌کنند. دقایقی کنار قفس طاووس می‌ایستیم تا از نزدیک اوج زیبایی نقاش طبیعت را روی پر‌های او تماشا کنیم. اینجاست که جز فتبارک‌الله احسن الخالقین بر زبانمان جاری نمی‌شود. اگر علاقه‌مندید که خودتان به حیوانات غذا بدهید، شما را به این قسمت باغ دعوت می‌کنم. در قسمت نگهداری راکون‌های بامزه شما می‌توانید با دست‌های خودتان غذا را به دهان آن‌ها نزدیک کنید و دقایقی با این کار حال خود و این حیوان که ما را یاد کارتون «وکتور راکون» می‌اندازد، خوب کنید. حالا دیگر نوبت به تماشای پرنده‌های زمینی، قرقاول و کبوتر‌های تزئینی‌ای، چون فلامینگو رسیده است. برکه داخل محوطه نگهداری فلامینگو فرصت آبتنی برای مرغ آتشی با پا‌های درازش را فراهم می‌کند.

تماشای بازیگوشی های میمون های اداباز


یکی از قسمت‌های باغ که با قفس‌های دوجداره حفاظت شده، محل نگهداری گرازهاست. البته ممکن است کمی هم وحشت و ترس در این سوی باغ شما را احاطه کند. بعد از این بخش خودتان را برای تماشای پرنده‌های شکاری‌، چون جغد، عقاب و دال آماده کنید. حالا نوبت به تماشای بازیگوشی‌های میمون‌های اداباز رسیده است. میمون کوچک‌تری هم فرز و چابک از شاخه‌های درختان تاب می‌خورد و با شیطنت‌هایش تماشاچیان را به خنده وا می‌دارد. آن‌طرف‌تر پلنگ با ابهت خاص خودش در حال قدم زدن در قفس دوجداره خود هست. گاهی هم بی‌تفاوت به آدم‌هایی که به تماشای او ایستاده‌اند روی زمین لم می‌دهد و خودش را به خواب می‌زند. قفس‌های شغال‌ها، قوچ و میش و گوزن‌های زرد اروپایی هم یک به یک مقابل ما ظاهر می‌شوند تا اینکه به گرگ‌های باغ می‌رسیم. با دیدن جگوار، کفتار و خرس می‌توان ادعا کرد که این قسمت باغ از مخوف‌ترین بخش‌های آن است.

میزبانی از جگوار سیاه آمریکایی


در میان حیوانات این باغ یک گونه جالب و کمیاب هم هست که به تازگی مهمان کشور ما شده است. یک توله پلنگ سیاه ماده که به گفته مدیر این باغ وحش از نژاد آمریکاست. جالب است بدانید پلنگ‌های سیاه در قاره‌های آسیا و آفریقا در رده پلنگ‌ها و در قاره آمریکا در رده جگوار‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. این توله جگوار که «نیکی» صدایش می‌کنند از دیدنی‌ترین حیوانات باغ وحش محسوب شده و پای بازدیدکننده‌های زیادی را به اینجا کشانده است. در کل، حیوانات باغ وحش ملارد را می‌توان به چند گروه گوشتخوار، علفخوار، خزندگان، چرندگان، پرندگان و آبزیان دسته‌بندی کرد. گونه‌های کمیاب چندین گونه نادر و کمیاب جانوری نیز در اینجا نگهداری می‌شوند که ازجمله آن‌ها می‌توان به شیر آفریقایی، ببر بنگال، مار آناکوندا، مار پیتون، اسب فلابلا، کوسه ماهی و زرافه آفریقایی که به تازگی به باغ وحش آورده شده است، اشاره کرد.

تماشای پرواز پرندگان


تا حالا شده با ماشین در یکی از جاده‌های ایران در حال طی‌کردن مسیر باشید که ناگهان پرواز یک پرنده مثل عقاب یا شاهین، نظر شما را به خودش جلب کند؟ بله، دیگر آن‌ها نمی‌توانند زیاد از شما دور شوند و در چند متری شما پرواز می‌کنند. اینجا انواع پرنده زینتی و شکاری منتظر دیدگان شما هستند. همچنین پرندگان زیبا و کم‌نظیری همچون قرقاول طلایی بلژیکی، طاووس، قرقاول نر آمریکایی، قوی اشکی، مرغ و خروس لهستانی و لاری نیز در این باغ وحش زندگی می‌کنند که فضایی متنوع را برای بازدید‌کنندگان باغ وحش صفادشت ملارد فراهم کرده‌اند. این باغ وحش تنوع نسبتا خوبی در قسمت پرندگان دارد و شما می‌توانید انواع مختلف این گونه‌ها را یکجا تماشا کنید.

بخش خزندگان


بخش خزندگان باغ با وسعت ۵۰۰ مترمربعی با کلی آکواریوم و تراریوم پر از خزنده شامل مار‌های قوی‌پیکر است که بیش از ۶ یا ۷ متر طول دارند. در قسمت مرکزی این بخش از باغ یک حوضچه و آبنما قرار دارد که می‌توان گفت که خانه ۲ کروکودیل است. تماشای ماهی‌های رنگارنگ هم از دیگر بخش‌های جذاب این باغ وحش است. گفتنی است، این مرکز تحت نظارت مستقیم کارشناسان محیط‌زیست بوده و نحوه نگهداری موجودات زنده به گونه‌ای است که می‌توانند به‌راحتی تولید مثل کنند. ناگفته نماند از بخش‌های جذاب این بخش عکاسی با مار است که هزینه آن جداگانه در محل اخذ می‌شود.

جولان ببر‌ها در باغ وحش


چند‌ماه پیش ۳ زرافه آفریقای جنوبی، به کشور وارد شده و در جایگاهی یک هکتاری در باغ وحش صفادشت کرج مستقر شدند. علیرضا شرفی، مدیر باغ وحش صفادشت در این‌باره به تسنیم می‌گوید: «وقتی زرافه‌ها را در یکی از باغ وحش‌های روسیه دیدم تصمیم گرفتم مقدمات را برای میزبانی از این‌گونه جانوری زیبا در باغ وحش صفادشت فراهم کنم. خصوصا که در هیچ‌کدام از باغ‌وحش‌های کشور زرافه نگهداری نمی‌شود و قطعا مشاهده این حیوان منحصر‌به‌فرد برای مردم بسیار جذاب خواهد بود. 2 زرافه ماده و یک زرافه نر یک‌ساله از مرکز تکثیر زرافه در آفریقای جنوبی خریداری کرده‌ایم که چند روزی است به جایگاهی یک هکتاری در باغ وحش منتقل شده‌اند». وی اضافه می‌کند: مساحت باغ وحش صفادشت هم‌اکنون ۵ هکتار است که به‌زودی به ۱۰ هکتار خواهد رسید. جگوار، یوزپلنگ آفریقایی، اوریکس عربی، گورخر، اسب آبی، بلک‌باک و لاک‌پشت سولکاتا گونه‌هایی هستند که برای اضافه کردنشان به باغ وحش در حال برنامه‌ریزی هستیم.

گونه های آبزی


یکی دیگر از دیدنی‌های این باغ بخش گونه‌های آبزی است. جایی که شما می‌توانید کلی از حیوانات آبزی زیبا و خوش‌رنگ و لعاب را کنار هم تماشا کنید. غاز پیشونی سفید، غاز آفریقایی، اردک‌های پرحنایی و کله‌سبز در دریاچه مصنوعی این باغ‌وحش شناورند. البته در این میان تماشای قوی سفید هم که جای خود دارد. گونه‌های دیگری هم در این بخش آبزی هستند که اسم و مشخصات‌شان را باید از روی تابلو معرفی حیوانات به دقت بخوانید. نکته جالب درباره این دریاچه و گیاهان آبزی این است که شما علاوه بر اینکه می‌توانید در کنار دریاچه ایستاده و آن‌ها را تماشا کنید یک فرصت دیگر تماشا از بالای سر آن‌ها را هم دارید. اگر بخواهیم دقیق‌تر برایتان توضیح دهیم باید گفت که از بالای این دریاچه مصنوعی یک پل زیبا عبور می‌کند که مسیر ارتباطی شما از محیط باغ‌وحش به سمت رستوران و کافی‌شاپ است. بسیاری از این فرصت استفاده کرده و ضمن تماشای گونه‌های مختلف آبزی از بالای دریاچه، عکس‌های زیبا برای یادگاری از این محیط مفرح می‌گیرند. پس شما هم دست به‌کار شوید و از این منظره و گونه‌های زیبا بی‌بهره نمانید. هیجانی‌ترین بخش باغ وحش همین جاست، جایی که نفس‌ها برای دقایقی در سینه حبس می‌شود. درست حدس زده‌اید. کم‌کم به قفس ببر‌ها و سلطان جنگل، شیر‌ها نزدیک می‌شویم. قفس شیر‌های سفید هم در کنار شیر‌های معمولی قرار گرفته و التهاب باغ وحش را دوچندان کرده است.

لذت اسب و شترسواری


در کنار لذت گشت‌و‌گذار در میان این حیوانات شگفت‌انگیز، بزرگ‌ترین باغ وحش استان البرز، امکانات، سرویس‌ها و سرگرمی‌های جانبی خوبی برای مردم برپا کرده است. امکان اسب‌سواری کودکان امتیاز خاص باغ‌وحش صفادشت است. کودکان و فرزندان شما می‌توانند با سوار شدن روی اسب کوچک و دوست‌داشتنی پونی لذت‌بخش‌ترین خاطرات خود را رقم بزنند. همچنین همه بازدید‌کنندگان این باغ وحش می‌توانند تجربه شترسواری در باغ وحش صفادشت را همراه خود به خانه ببرند. اینجا مکانی است که می‌توانید به چند هزار سال قبل برگردید و خود را به جای یک صحرانشین جا بزنید!

ماهیگیری


ماهیگیری استان البرز با داشتن رودخانه‌های متعدد یک مقصد ایده‌آل برای هر ماهیگیر است. باغ وحش صفادشت این امکان را برای بازدیدکنندگان خود فراهم کرده است که بتوانند در دریاچه زیبا و پرماهی آن با آرامش کامل در یک محیط متفاوت از ماهیگیری لذت ببرند.

امکانات باغ وحشنگران ضعف و گرسنگی خود در باغ وحش نباشید


اگر بعد از کلی پیاده‌روی و گشت‌و‌گذار جذاب و البته تماشای حیوانات مختلف دلتان هوس خوردن یا نوشیدن چیزی را کرده جای دوری نروید. همین جا در باغ وحش رستورانی هست که انواع غذای خوشمزه ایرانی برای سرو شدن را آماده دارد. اگر هم دلتان فقط هوس نوشیدنی کرده سری به کافی‌شاپ این باغ بزنید. این مرکز با انواع دسر‌ها و نوشیدنی سرد و گرم، آماده پذیرایی از بازدیدکنندگان است.

جای پارک خودرو به وفور در باغ وحش مهیاست


یکی از مزیت‌های این باغ وحش، پارکینگ مناسب است که حتی در روز‌های شلوغ، دغدغه پارک ماشین بازدیدکنندگان را از بین برده است. خبر خوب اینکه تقریبا ۲ سال است که محوطه اصلی و پارکینگ باغ کاملا آسفالت شده تا در روز‌های بارانی و برفی بدون کمترین مشکل از این باغ بازدید کنید.

آدرس باغ وحش صفادشت:


ملارد، میدان نبی‌اکرم، بلوار الغدیر، جنب دانشگاه آزاد اسلامی
بازگشت به دسته حیات وحشبازگشت به صفحه گردشگری
advertising