چه کارهایی باعث اخراج مسافر از هواپیما می شود

گردشگریدانستنی های سفر

- 98/12/26
چه کارهایی باعث اخراج مسافر از هواپیما می شودهنگامی که سوار هواپیما می شوید باید بدانید که خلبان، مدیر این وسیله نقلیه است. این مدیر همه مسائل را راهبری می کند و در مواقع لزوم میتواند برای بهتر شدن شرایط پرواز از اهرم هایی که قانون در اختیارش داده استفاده کند. یکی از این اهرم ها صادر کردن حکم اخراج سرنشینان هواپیماست. احتمالا برای بسياري از ما این سؤال پیش آمده باشد که آیا کسی هم از هواپیما اخراج می شود؟ بله! مثل هر مکان عمومی ديگر، امکان اخراج افراد به دلیل های کاملاً منطقی ولی در ظاهر عجیب، وجود دارد. شاید یکی از رفتارهای شما در خانه و یا محل کارتان کاملاً طبیعی باشد و یا دست کم اندکی آزاردهنده باشد؛ ولی همین رفتارها در هواپیماها امکان دارد که سبب شود شما را به خارج از هواپیما هدایت کنند.

در اینجا مواردی که باعث اخراج از هواپیما می شود لیست شده است:در آوردن پاها از کفش


این مورد تنها در مورد پرواز صدق نمی کند. درآوردن پا از کفش در بسياري از مواقع و در اماکنی که رایج نیست، سبب آزار و اذیت افراد می شود. طبیعی است هنگامی که پا برای مدت طولانی در کفش قرار می گیرد، دچار عرق کردن می شود و در نتیجه درآوردن آن از کفش، سبب انتشار بویی نامطبوع در فضا می شود. اکنون تصور کنید که در محیطی بسته مثل هواپیما نشسته اید و مثل خانه هم نمی توان پنجره ای را برای تهویه هوا باز کرد! حتماً میتوان این سخت گیری را به خود قبولانید درصورتی که کسی در هواپیما مرتکب چنين بی ادبی شود، سزاوار اخراج از پرواز است.
چه کارهایی باعث اخراج مسافر از هواپیما می شود

خم کردن زانوها در بغل


واقعیت این است که به طور کلی زمانیکه با هواپیما سفر می کنید، پاها فضای مناسبی ندارند، بالاخص چنانچه سفر شما در کلاس اقتصادی انجام گیرد. البته که بیشتر ما یاد می گیریم که در حین پروازهای طولانی چگونه بنشینیم تا اینکه بخواهیم کلاس پروازی خود را بالاتر ببریم. هر کدام از مسافران حق دارند تا پشتی صندلی خود را تا ميزان مجاز خم کنند. ولی بعضی از مسافران بدخلق با استفاده از ابزار دفاعی خم کردن زانوها مانع از انجام این کار توسط مسافر ردیف جلو میگردند. در این شرایط شخص زانوهای خود را به سینی پشت صندلی جلویی چسبانده و مطمئن می شود که فرد ردیف جلو نخواهد توانست تا رو به عقب بیاید. در سال ۲۰۱۴ زمانی که یک مرد در پرواز از نوارک( Newark) به دنور( Denver) این کار را انجام داد سبب شد تا در پرواز زنی که جلوی او نشسته بود اختلال ایجاد کرده و هواپیما به شیکاگو رفت تا مرد را از هواپیما اخراج نماید.

آوردن ابزار موسیقی به داخل هواپیما


برای تعدادی از ما که دست به ساز هستیم، همراه داشتن آلات موسیقی یک امر الزامی به حساب می آید. باید به یاد داشته باشیم که در قوانین و مقررات کلی پروازها در تمام ایرلاین ها، ورود اشیاء بزرگ و نوک تیز، هر چه که باشد، غیرقانونی است. ادوات موسیقی هم یکی از همین موارد است و ورود این نوع وسایل به داخل هواپیما ممنوع است. کسانی که با اصرار و توجیح اینکه سازشان هیچ خطری برای ديگر مسافران ندارد و به هر نحوی می خواهند آن را به داخل هواپیما بیاورند، با عذر و اخراج از جانب کار پرواز روبرو می شوند.

آواز خواندن در هواپیما


در می 2013 علت عجیب تری برای اخراج یک مسافر از یک پرواز دیگر داخلی در آمریکا پیدا شد. یک زن، دقایقی پس از اینکه هواپیما پرواز خود را آغاز کرد؛ خواندن آوازی از ویتنی هیوستون، خواننده مشهور را شروع کرد. وقتی از این زن خواستند به کار خود پایان دهد وی نپذیرفت و در نهایت هواپیمایی که قرار بود از لس آنجلس به نیویورک برود در فرودگاه کانزاس، فرود اضطراري کرد تا این زن به وسیله ماموران به بیرون از هواپیما هدایت شود. جالب است بدانید با وجود این که این زن به جرمی محکوم نشد، این هواپیما از پذیرفتن دوباره او و رساندنش به مقصد سر باز زد.

در صورتی که بیش از حد چاق باشید


این موضوعی بسیار قابل لمس برای خدمه پرواز می باشد. در موارد خاص امکان دارد یک مسافر سنگین وزن توانایی پرواز نداشته باشد. هرچند که این موضوع خجالت آور می باشد ولی شرکتهای هواپیمایی ایمنی مسافران را در اولویت قرار میدهند. این افراد نه تنها نمی توانند به راحتی در هواپیما بنشینند بلکه امکان دارد برای مسافران ردیف خود هم آزار دهنده باشند. بنابراین اغلب خطوط هوایی تصریح می کنند که تنها افرادی که بتوانند بر روی یک صندلی نشسته و کمربند ایمنی را ببندند میتوانند با آنها سفر کنند. در شرایط خاص بعضی از خطوط هوایی مهربانی بیشتری خواهند داشت. در سال۲۰۱۰ یک زن ریز اندام صندلی خود را به یک نوجوان با وزن بیش از اندازه داد تا او بتواند از هر دو صندلی استفاده کند.

شکایت در مورد گریه کودکان


همه ما می دانیم زمانیکه یک بچه شروع به گریه کردن می کند آرزو می کنیم تا یک دکمه جادویی برای خاموش کردن صدای آنوجود داشت. صدای گریه های بی پایان یک کودک برای اکثر افراد ناخوشایند میباشد ولی این طبیعی بوده و معمولاً نمی توان کمکی به آنها کرد. این سبب می شود تا برخی از مسافرانی که از این وضعیت ناخوشایند هستند پیشنهادی برای رفع آن ارائه کنند. در بعضی موارد اشخاص از این که در کنار یک مادر و کودک نشسته اند شکایت می کنند و در صورتی که شکایت خود را ادامه دهند میتواند باعث اخراج از هواپیما شود و با پرواز دیگری به مسیر خود ادامه دهد.

موارد ممنوعیت پرواز


- مسافرانی که به علت وخامت بیماری احتمال فوت آن ها وجود دارد.
- مسافرانی که به علت بیماری وضعیت ناخوشایندی را برای سایر مسافران ایجاد می کنند.
- مسافرانی که در هواپیما و فرود اضطراری احتمال وخامت حالشان وجود دارد.
- بارداری پس از هفته 34 بارداری
- نوزادان زیر یک هفته از زمان تولد
- مسافرانی که قادر به استفاده از صندلی هواپیما در هیچ حالتی نیستند.
- بیماران عفونی که خطر سرایت بیماری آن ها به دیگر مسافران وجود دارد.
- بیماران روانی غیر قابل کنترل که امنیت هواپیما و سایر مسافران را به خطر می اندازند.

مواردی که برای پرواز احتیاج به اخذ مجوز دارند


به طور کلی بیمارانی که باید جهت انجام مسافرت هوایی خویش مجوز پزشکی دریافت کنند، در این زمینه واحد پزشکی هوایی شرکت های هواپیمایی مسئولیت تصمیم گیری و صادر کردن مجوز برای این دسته از بیماران را بر عهده دارد. این واحد صلاحیت تشخیص این مسئله را دارد که بیمار تحت چه شرایط و با چه تسهیلات یا محدودیت هایی میتواند اقدام به سفر هوایی کند. این نکته را هم باید افزود که نظر پزشک معالج تنها در حد توصیه قابل توجه بوده و نظر نهایی بر عهده این واحد است.

در مجموع اخذ مجوز برای بیماران زیر الزامی است:


- اشخاص مبتلا به هر نوع بیماری عفونی
- افرادی که شرایط پزشکی آن ها امکان دارد تحت تأثیر پرواز تشدید یا وخیم شود.
- افرادی که وضعیت فیزیکی یا رفتاری آنان امکان دارد موجبات آزار سایر مسافرین را فراهم کند.
- بیمارانی که نوع بیماری آن ها ممکن است باعث اختلال در ایمنی یا تأخیر در پرواز شود.
- افرادی که تنها قادر به مراقبت از خود نبوده و نیاز به همراه دارند.
بازگشت به دسته دانستنی های سفربازگشت به صفحه گردشگری
advertising