تفاوت بین هتل و متل در چیست

گردشگریدانستنی های سفر

- 98/11/09
تفاوت بین هتل و متل در چیستوقتی قصد برنامه ریزی برای سفر دارید؛ باید همه چیز از شیوه سفر تا محل اقامت خود را در برنامه تان بگنجانید. البته اینکه قرار است سفر شما با دوستان، خانواده یا به تنهایی انجام شود یا اینکه اهل کدام شیوه سفر هستید، تعیین کننده هستند. برای مثال آنهایی که هیچهایکینگ را انتخاب می کنند، بدون شک اقامت در یک هتل لوکس پنج ستاره را ترجیح نمی دهند و آنها که با خانواده عازم سفر می شوند، به فکر گذراندن شب در هاستل نیستند. با این حال طیف وسیعی از اقامتگاه ها از هتل، هاستل، مسافرخانه، اقامتگاه بوم گردی و متل وجود دارد و شما هر قدر که بخواهید قدرت انتخاب دارید.
آنچه برخی از مسافران آگاهی زیادی در مورد آن ندارند، تفاوت میان این اقامتگاه ها است. در این مطلب به بررسی تفاوت میان هتل و متل می پردازیم.

تاریخچه هتل و متل


کلمه هتل برای نخستین بار در سال 1765 مورد استفاده قرار گرفت و از یک کلمه فرانسوی به معنای خانه شهری یا townhouse نشأت گرفته است. این کلمه در حقیقت اقامت، غذا و سایر خدمات را در بر می گرفت.

در حالی که کلمه متل اولین بار در سال 1925 به کار رفت و ترکیبی از دو کلمه موتور و هتل می باشد که برخی امکانات رفاهی هتل را در اختیار مسافران قرار می دهد.

تعریف هتل


هتل‌ها ساختمان‌ هایی هستند که با شیوه‌ای مدرن طراحی شده و امکانات و خدمات جانبی مانند رستوران، استخر، سالن ورزشی و... در اختیار مسافران قرار می‌دهند.هتل‌ها بر اساس درجه استانداردی که در ارائه خدمات رعایت می‌کنند، رتبه بندی شده و از یک ستاره تا هفت ستاره می‌توانند تعریف شوند.

اولین هتل در ایران، گراند هتل بود که هم زمان با به وجود آمدن راه آهن و توسعه وسایل ارتباطی به منظور جذب طبقه جدید شهری که از امکانات مالی خوبی برخوردار بودند، شکل گرفت. در این هتل از روش‌های پذیرایی هتل‌های اروپایی استفاده می‌شد.

امروزه برخی هتل‌ها به جاذبه‌های گردشگری تبدیل شده‌اند. طراحی خاص یا امکانات ویژه‌ای که این هتل‌ها ارائه کرده اند، اقامت در آنها به رویایی منحصر به فرد تبدیل کرده است.

تعریف متل


متل‌ها، ساختمان هایی هستند که برای اقامت بین راه طراحی شدند و پارکینگ‌هایی برای اتومبیل و موتور دارند و اغلب در مناطق کوهستانی، جنگلی یا ساحلی یافت می‌شوند.

مقایسه هتل و متل


در مجموع می توان هتل و متل را از چندین جنبه مورد مقایسه قرار داد:

تفاوت در ورودی هتل با متل


هتل‌ها یک ساختمان یکپارچه با یک ورودی هستند و اتاق های آن در طبقات مختلف قرار گرفته است اما متل‌ها نهایتاً دو طبقه هستند و هر اتاق ورودی مجزایی دارد که رانندگان به راحتی بتوانند به ماشین‌های خود دسترسی داشته باشند.

تفاوت معماری و طراحی در هتل و متل


هتل ها و متل ها در طراحی و ساخت با یکدیگر تفاوت هایی دارند. هتل ها می توانند صدها اتاق و چندین طبقه داشته باشند. فصل مشترک تمامی هتل‌ها، اتاق‌هایی است که ورودی آن‌ها داخل ساختمان قرار گرفته و کل ساختمان نیز یک یا چند ورودی بیشتر ندارد. به طور معمول از راه پله، آسانسور و راهروهای داخلی تشکیل شده اند که به اتاق ها منتهی می شوند.

اما متل ها در بهترین حالت یک یا دو طبقه داشته و مهمانان به طور مستقیم از پارکینگ به اتاق ها دسترسی دارند. متل‌ها معمولا فاقد راهرو بوده و پیاده‌رویی خارج از ساختمان دارند.

برخی از هتل ها به ویژه آنهایی که در محدوده ای لوکس قرار دارند، طرح ها و سبک های معماری خاصی را به نمایش می گذارند؛ مانند هتل والدورف نیویورک. متل ها در مقایسه با هتل ها ساختار کاربردی تری دارند.

فرق کارکنان هتل ها و متل ها


هتل ها و متل ها از کارکنان مختلفی استفاده می کنند. برای نمونه هتل ها ممکن است پذیرش و نیز دربانی داشته باشند که به ارائه توصیه به مسافران در خصوص مسیرها و مکان های دیدنی می پردازد یا پیشخدمتی داشته باشند که چمدان های مسافران را تا اتاق برای آنها حمل می کند. هتل ها همچنین در میان کارکنان خود، سرآشپز، مسئول پارکینگ، دربان و اپراتور آسانسور هم دارند. در این حالت یک یا چند مدیر مسئولیت نظارت بر کارکنان و کمک به حل مشکلات را بر عهده دارند.

در مقابل متل ها از تعداد کمی خدمه برخوردار هستند که به طور معمول شامل پذیرش و نظافتچی می شود. حتی در برخی متل های کوچک پذیرش به انجام امور خدماتی نیز می پردازد.
تفاوت بین هتل و متل در چیست

بررسی نحوه خدمات هتل ها و متل ها


به طور کلی هتل ها طیف وسیعی از خدمات را در اختیار مسافران قرار می دهند که شامل خدمات داخل اتاق، رستوران در محل، لانژ نوشیدنی، خشکشویی و خدمات لوکسی مانند استخر شنا، باشگاه بدنسازی، سالن ماساژ، حمام آب گرم می شود. برخی دیگر از هتل ها حتی امکانات سرگرمی متنوعی مانند کازینو و سالن نمایش هم برای مسافران تدارک می بینند.

متل ها به لحاظ سنتی خدمات کمتری به مشتریان خود ارائه می دهند؛ هر چند که برخی از آنها استخر شنا و صبحانه سبک را هم در خدمات خود می گنجانند. حتی در بیشتر متل‌ها تهیه غذا به عهده خودتان است.

تفاوت هزینه هتل و متل


هتل‌ها به دلیل امکانات و خدماتی که ارائه می‌کنند، هزینه بالاتری نیز دریافت می‌کنند. با پول بیشتری که برای اقامت در هتل پرداخت می‌کنید، از امکانات مجلل و خدمات باکیفیت‌تری هم استفاده می‌کنید.

موتل‌ها امکانات زیادی در اختیارتان قرار نمی‌دهند و در مقابل انتظار دریافت هزینه زیادی هم از شما ندارند. در اصل هدف از ساخت متل‌ها، ارائه خدمات بهتر به کسانی بود که در بین راه برای اقامت چادر می‌زدند.

فرق موقعیت هتل و متل ها


هتل ها در همه جا یافت می شوند، به‌ ویژه در مراکز شهرها، نزدیکی فرودگاه ها، اماکن گردشگری، نزدیک بزرگراه ها و حتی برخی از ساکنان شهرها نیز برای لذت بردن از اوقات فراغت خود به هتل‌های نزدیک محل سکونت خود می‌روند.

ولی متل‌ها بیشتر در حومه‌ی شهرها و به‌خصوص در نزدیکی آزادراه ها بنا می‌شوند. همچنین رد پای متل‌ها را در اطراف اماکن گردشگری که نیاز به مسافرت‌های جاده‌ای دارند، می‌توان یافت. از آنجا که مسافران چنین جاذبه‌هایی اغلب با اتومبیل سفر می‌کنند، فاصله متل‌ها معمولا کمی بیشتر از هتل‌های آن جاذبه گردشگری است.

بررسی هدف از ساخت متل و هتل


هدف از ساخت هتل ها لذت بردن از امکانات آنها است و طراحی هتل به گونه‌ای هست که میهمانان آن چه گردشگر باشند یا ساکن همان شهر، بتوانند لحظات مفرحی را در فضای هتل بگذرانند.

متل ها با هدف اقامت مسافران بین راهی بنا می شوند. در طراحی متل سهولت دسترسی به اتومبیل شخصی و نزدیکی به ورودی بزرگراه ها مورد توجه قرار می‌گیرد. متل‌ها امکانات اولیه‌ای ارائه می‌دهند تا هر مسافری توان پرداخت هزینه اقامت در آنها را داشته باشد. حتی اگر به متل‌های واقع در اطراف جاذبه‌های گردشگری دقت کنید، طراحی به‌گونه‌ای است که فرض شده مسافران بیشتر اوقات خود را در بیرون از متل می‌گذرانند و تنها برای استراحت و گذراندن شب به متل بازمی‌گردند.

سایر تفاوت های متل ها و هتل ها


علاوه بر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، هتل ها و متل ها در قیمت و مدت اقامت برای مهمان ها هم با یکدیگر تفاوت دارند. امکانات رفاهی هتل به طور معمول هزینه بیشتری روی دست مهمانان می گذارند. ضمن اینکه مکان هم یک عامل کلیدی در تعیین قیمت به شمار می رود. برای مثال یک هتل چهار ستاره در یک شهر کوچک یا متوسط قیمت کمتری از یک متل در بخش گرانقیمت شهر دارد.

در مورد طول مدت اقامت نیز باید گفت که هتل ها برای اقامت های طولانی تر ساخته شده اند. بسیاری از آنها در شهرهایی با جاذبه های فراوان که از یکدیگر دور هم هستند، ساخته شده اند. اینگونه هتل ها که به آنها هتل های اقامت طولانی گفته می شود، برای مهمانانی کاربرد دارند که قصد اقامت چند هفته ای یا یک ماه را دارند. از سوی دیگر متل ها به لحاظ طراحی مخصوص اقامت های کوتاه مدت هستند. بسیاری از آنها در مناطق دورافتاده شهر واقع شده و فقط به عنوان مکانی برای خواب آن هم برای یک یا دو شب به کار می آیند. البته استثنائاتی هم وجود دارد و آن متل هایی است که برای اقامت طولانی افرادی هستند که خانه خود را در آتش سوزی از دست داده یا به تازگی به شهری مهاجرت کرده اند. این افراد می توانند تا تهیه یک اقامتگاه دائم، چند هفته یا ماه را در این متل ها بمانند.

متل ها کجای ایران هستند؟


در ایران موتل ها چندان به چشم نمی‌خورند؛ چون بیشتر سرمایه‌گذاران علاقه‌مندند‌ در‌عرصه هتلداری خود را محک بزنند و به جای اتاق های همکف، ساختمان های بتنی و بلند بسازند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی متل‌ها خودگردانی آنها توسط مسافر است. در ایران سال‌های گذشته، متل‌ها رواج داشتند و اتفاقا استفاده از آنها هم بین مردم بسیار رایج بود؛ اما کم‌کم که شهرها بزرگ شدند، بسیاری از متل‌ها به درون شهرها راه پیدا کردند و با سرمایه‌ای بیشتر و افزودن چند طبقه به هتل تبدیل شدند.
advertising