دشت هلن لردگان استان چهار محال و بختیاری

منطقه حفاظت شده هلن محال و بختیاری


منطقه حفاظت شده هلن در فاصله 110 کیلومتری از مرکز استان چهارمحال و بختیاری و در مجاورت شهر ناغان در محدوده شهرستان‌های اردل، لردگان و کیار قرار دارد. دشت هلن از نظر توپوگرافی کاملاً کوهستانی بوده که بلندترین نقطه آن کوه بزمنی با ارتفاع 3225 متر و کمترین ارتفاع آن در حاشیه رودخانه ارمند با ارتفاع 1168 متر از سطح دریا می‌باشد. دشت هلن از نظر اقلیمی نیمه مرطوب با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های نیمه سرد می‌باشد.
دشت هلن لردگان استان چهار محال و بختیاری
منطقه هلن به دليل قرار گرفتن در حاشيه جاده اوليه خوزستان و وجود عشاير به عنوان يك نماد هماهنگ حيات با طبيعت، رودخانه دوپلان و ارمند و حاشيه آن با چشم اندازهاي بديع، آبشار دره عشق، چشمه هاي پرآب همچون آب سفيد و آب گلور ، در كنار بوم سازگان هاي جنگلي و مرتعي و وجود دو اقليم كوهستاني با زمستان هاي نيمه سرد و تابستان هاي معتدل و رودخانه برفي كه از ريزش برف به صورت بهمن تا داخل رودخانه دوپلان در حوالي روستاي برنجگان ايجاد مي شود، مجموعه اي از شرايط جذب گردشگر را فراهم ساخته است.

وجه تسمیه دشت هلن


منطقه حفاظت شده دشت هلن نام خود را از کوهی که در این منطقه واقع شده گرفته است. گفته می‌شود «هلن» نام پرستاری آمریكایی بوده است كه با یک پزشک ایرانی بختیاری ازدواج كرده و در سال 1931 میلادی به ایران آمده و به همراه همسرش با ایل بختیاری كوچ می‌كرده و به مداوای مردم می‌پرداخته است. حضور وی در آن زمان مصادف با نقشه‌برداری و تهیه نقشه‌های توپوگرافی منطقه بوده كه احتمالاً اختصاص كوهی به نام هلن به خاطر قدردانی از خدمات وی بوده است.

پوشش گیاهی و جانوری دشت هلن


منطقه حفاظت شده هلن دارای وسعتی در حدود 40200 هکتار می‌باشد که 30 هکتار آن را جنگل به خود اختصاص می‌دهد که 71 درصد از مساحت منطقه را شامل می‌شود و دارای گونه غالب بلوط غرب می‌باشد. در کنار این گونه، گونه‌های دیگری همچون گز، بادام، ارژن، گون، بُنه، کلخونک، کلاه میرحسن، زالزالک، پلاخور، شکرتیغال و دافنه می‌باشد. جامعه جنگلی در ارتفاع 2000 متری در غرب منطقه پیرامون گردنه بره مرده جای خود را به گونه‌های گون و دافنه می‌دهد. تنها گونه درختی بالای ارتفاع 2800 متری گونه پلاخور است که به صورت لکه‌های پراکنده قابل رؤیت می‌باشد. سایر نقاط منطقه حفاظت شده هلن از گیاهان مرتعی پوشیده شده است.

ویژگی‌های اقلیمی منطقه دشت هلن، وجود زیست‌ بوم‌های رودخانه‌ای و حاشیه رودخانه‌ای، جنگلی و غیرجنگلی، شرایطی را برای جذب حیات وحش متنوع به ویژه پرندگان فراهم نموده است. از جانوران این منطقه می‌توان به کل و بز، سنجاب ایرانی، شغال، تشی، روباه معمولی، گراز، گرگ، خرگوش، خرس قهوه‌ای، کبک، کبوتر جنگلی، کمرکلی بزرگ، زاغ نوک قرمز، زاغی، کلاغ معمولی، دلیجه، عقاب طلایی، آگاما، لاک‌پشت آبزی و افعی اشاره نمود.
advertising
advertising
آخرین های گردشگری
آشنایی با ویژگی های مرغ حق

آشنایی با ویژگی های مرغ حق

بلوار باتومی قدیمی ترین جاذبه شهر باتومی گرجستان

بلوار باتومی قدیمی ترین جاذبه شهر باتومی گرجستان

آبشار ترز شهرستان سوادکوه مازندران

آبشار ترز شهرستان سوادکوه مازندران

پرستو دریایی بال سفید

پرستو دریایی بال سفید

advertising
محبوب ترین های گردشگری
بالابان از سازهای آذری

بالابان از سازهای آذری

آبشار جوزک شهرستان رامیان گلستان

آبشار جوزک شهرستان رامیان گلستان

دلفین گوژ پشت

دلفین گوژ پشت

پرستو دریایی سیاه

پرستو دریایی سیاه

advertising