دانستنی های جالب در مورد کرگدن ها

گردشگریحیات وحش

- 97/08/24
دانستنی های جالب در مورد کرگدن هاجالب است بدانبد که کرگدن بعد از فیل دومین پستاندار بزرگ بر روی خشکی است. اگرچه ظاهر این حیوانات سرسخت به نظر می رسد اما متاسفانه کرگدن ها هم از نامهربانی های انسان با طبیعت در امان نمانده اند و از جمله ی حیواناتی هستند که در معرض خطر انقراض می باشند. در اولین روزهای سال جاری بود که خبر مرگ آخرین کرگدن سفید شمالی در کنیا منتشر شد. اما هنوز تعدادی از گونه های دیگر این حیوان باقی مانده است و با وجود تلاش های زیادی که برای حفظ کرگدن ها صورت گرفته امید آن می رود که خطر انقراض آن ها از میان برود.که در ادامه به 16 حقایق باورنکردنی و جالب در مورد کرگدن ها میپردازیم

۱- جذب توریست و رشد اقتصادی


هر ساله گردشگران زیادی به زیستگاه های کرگدن ها سفر می کنند تا این حیوانات را از نزدیک ببینند در نتیجه درآمد زیادی از این طریق کسب می شود. به علاوه این حیوانات نقش مهمی در اکوسیستم ایفا می کنند. در حقیقت، فضولات کرگدن ها به حفظ سلامتی حیوانات و گیاهان بومی کمک می کند چون مگس ها، زنبورها و گونه هایی از قارچ از آن ها تغذیه می کنند.

۲- گرفتار نزاع های بشری شده اند


بی ثباتی و جنگ در سرزمین های محل زندگی کرگدن ها، کار حفاظت از این حیوانات را دشوار کرده است. اما خوشبختانه تعداد نهادهای حامی کرگدن ها رو به افزایش است.

۳- روش مراقبتی ویژه ای برای پوست شان دارند


پوست بدن کرگدن ها بسیار حساس است. این حیوانات برای محافظت از پوست خود در برابر خورشید، بدن شان را با گل می پوشانند و اجازه می دهند تا خشک شود. به علاوه، کرگدن ها بدن شان را به تنه ی درخت ها و سنگ ها می کشند تا حشراتی مثل کنه ها که روی آن ها هستند را از بین ببرند.

۴- سرعت زیادی دارند


اگرچه این حیوانات در ظاهر سنگین وزن و کند به نظر می رسند، اما حقیقت آن است که کرگدن ها می توانند با سرعت ۴۸ تا ۶۴ کیلومتر در ساعت بدوند. سرعت کرگدن های سیاه به ۸۰ کیلومتر در ساعت می رسد که تقریبا دو برابر بیشتر از رکورد سرعت اوسین بولت، قهرمان دوی سرعت و سریع ترین انسان دنیا است.

۵- در معرض خطر انقراض هستند


در ابتدای قرن بیستم ۵۰۰ هزار کرگدن در افریقا و آسیا وجود داشت. اما امروزه تنها ۲۹ هزار کرگدن باقی مانده است. شکار قانونی این حیوانات و از بین رفتن زیستگاه های آن ها سبب شده تمامی گونه های کرگدن در معرض خطر انقراض قرار گیرند.

۶- بزرگ جثه ترین گونه ی آن ها کرگدن سفید نام دارد


طول بدن کرگدن های سفید به ۳/۵۰ تا ۴ متر و قد آن ها به ۱/۸۰ متر می رسد که این اندازه از زمین تا شانه ی آن ها محاسبه می شود. کرگدن های سفید نزدیک به ۲۲۶۸ کیلوگرم وزن دارند.

۷- کرگدن های سفید منقرض نشده اند


کرگدن سفید شمالی تقریبا منقرض شده و از این گونه تنها دو کرگدن ماده باقی مانده است. اما کرگدن های سفید جنوبی گونه ی در معرض انقراض محسوب می شوند و هنوز بیش از ۲۰ هزار تای آن ها در طبیعت وجود دارد.

۸- کوچک ترین گونه ی کرگدن


کرگدن سوماترایی (جزیره ای در اندونزی) کوچک ترین گونه ی این حیوان است که طول بدن آن به ۲/۴۰ تا ۳ متر و قد آن به ۱/۵۰ متر می رسد. کرگدن سوماترایی نزدیک به ۸۰۰ کیلوگرم وزن دارد.

۹- گیاهخوارند


به سختی می توان باور کرد که این حیوانات عظیم الجثه از گیاهان تغذیه می کنند اما کرگدن ها گوشتخوار نیستند. این حیوانات مقدار بسیار زیادی گیاه می خورند.

۱۰- برنامه ی سفت و سختی برای زندگی شان دارند


کرگدن ها روزها و شب های خود با چریدن سپری می کنند و تنها در گرم ترین ساعات روز می خوابند. این حیوانات زمانی که دست از خوردن می کشند، خود را با یک حمام گلی خنک می کنند.

۱۱- بهترین دوست آن ها پرنده ها هستند


کرگدن ها تنهایی را ترجیح می دهند اما برای پرنده های کنه خوار استثنا قائل می شوند. این پرنده ها روی کرگدن ها می نشینند و از کنه های روی بدن آن ها تغذیه می کنند. به علاوه، پرنده های کنه خوار در صورت وجود خطر شروع به سر و صدا می کنند.

۱۲- کرگدن های سیاه دو شاخ دارند


کرگدن های سیاه دو شاخ دارند که شاخ جلویی بزرگ تر است و طول آن از 51 تا 139 سانتیمتر متفاوت است. شاخ عقبی کوچک تر است و طول آن به ۵۶ سانتیمتر می رسد.

13- دوران بارداری آن ها 15 تا 16 ماه طول می کشد


اگرچه دوران بارداری این حیوانات کمی طولانی است اما جالب است که یک کرگدن تازه متولد شده می تواند یک ساعت بعد از تولد سر پا بایستد و شروع به راه رفتن کند. به علاوه، کرگدن های تازه متولد شده ظرف پنج ساعت بعد از تولدشان شروع به پرستاری از مادر خود می کنند و بعد از حدود دو ماه چریدن و تغذیه از گیاهان را شروع می کنند.

14- قلمرو خود را با مدفوع شان تعیین می کنند


یک کرگدن بالغ می تواند روزانه ۲۲ کیلوگرم مدفوع تولید کند که به دلیل بالا بودن فیبر موجود در رژیم غذایی آن ها و حجم زیاد غذایی است که مصرف می کنند. کرگدن ها می توانند از فضولات همنوعان شان به اطلاعات زیادی درباره ی آن ها پی ببرند مثل سن، جنسیت و رژیم غذایی آن ها.
advertising