هونل موزیک
فارسی - Persian
زندگی نامه حسین منزوی شاعر غزل سرای ایرانیاو در یکم مهر سال 1325 در شهر زنجان و خانواده‌ای فرهنگی زاده شد. پدرش محمد نام داشت و به ترکی شعر می‌سرود. حسین در زادگاه خود دوران دبستان و دبیرستان را سپری کرد و پس از اخذ دیپلم از دبیرستان صدر جهانِ زنجان، در سال1344 وارد دانشکدهٔ ادبیات دانشگاه تهران شد. سپس این رشته را رها کرد و به جامعه‌شناسی روی آورد اما این رشته را نیز ناتمام گذاشت. وی بعدها در سال 1358 با گذراندن واحدهای باقی‌مانده توانست مدرک کارشناسی خود را بگیرد.

کارها و فعالیت های حسین منزوی در زمینه شعر


- نخستین دفتر شعرش حنجره زخمی تغزل در سال 1350 با همکاری انتشارات بامداد به چاپ رسید و با این مجموعه به عنوان بهترین شاعر جوان دوره شعر فروغ برگزیده شد.
- سپس وارد رادیو و تلویزیون ملی ایران شد و در گروه ادب امروز در کنار نادر نادرپور شروع به فعالیت کرد. وی در زمان فعالیتش در رادیو، مسئولیت نویسندگی و اجرای برنامه‌هایی چون کتاب روز، یک شعر و یک شاعر، شعر ما و شاعران ما، آیینه و ترازو، کمربند سبز و آیینه آدینه را به عهده داشت.
- وی چندی نیز مسئول صفحه شعر مجله ادبی رودکی بود.
حسین منزوی دستی هم در ترانه‌سرایی داشت، منزوی در ترانه‌هایش هم به مانند اشعارش نگاه و توجه اصلی‌اش به عشق است و به قول خودش عشق هویت اصلی آثارش است. پس از انقلاب در سال نخست انتشارمجلهٔ سروش نیز با این مجله و به عنوان مسئول صفحهٔ شعر همکاری داشت.
زندگی نامه حسین منزوی شاعر غزل سرای ایرانی

آثار منزوی


یکی از منابع موجود دربارهٔ زندگی حسین منزوی کتاب از عشق تا عشق است که شامل گفت‌وگوی بلند ابراهیم اسماعیلی اراضی (یکی از شاگردانش در سال‌های پایان عمر) با اوست. در این کتاب، خود شاعر به تفصیل دربارهٔ خانواده، سال‌های کودکی و زندگی در روستا، سال‌های مدرسه، دوران دانشگاه و انجمن‌های ادبی تهران سخن گفته‌است.در کتابی با نام از ترانه و تندر به اهتمام مهدی فیروزیان(انتشارات سخن، 1390) نیز مقالاتی دربارهٔ این شاعر منتشر شده‌است.
با عشق در حوالی فاجعه / این ترک پارسی‌گوی /از شوکران و شکر/ با سیاوش از آتش /از ترمه و تغزل/از کهربا و کافور/با عشق تاب می‌آورم/به همین سادگی /این کاغذین جامه/از خاموشی‌ها و فراموشی‌هاحنجرهٔ زخمی تغزل/مجموعه اشعار حسین منزوی/حیدر بابا/دومان شامل اشعار ترکی حسین منزوی

زندگی شخصی و مرگ منزوی


حسین منزوی در سال 1354 ازدواج کرد، عمر این ازدواج چندان طولانی نبود و در سال 1360 به جدایی انجامید. حاصل این ازدواج دختری به نام غزل است. منزوی در سال‌های پایانی عمر به زادگاه خود بازگشت و تا زمان مرگ در زنجان باقی ماند.
وی سرانجام در روز شانزدهم اردیبهشت سال 1383 بر اثر نارسایی قلبی و ریوی و پس از یک عمل جراحی طولانی در بیمارستان رجایی تهران درگذشت. علت مرگ او آمبولی ریوی بود. او در کنار آرامگاه پدرش در زنجان(قبرستان پایین) به خاک سپرده شد.
advertising
advertising
آخرین های خواندنی
خوراک کروکودیل و تمساح ها حیوانات خانگی بزرگ

خوراک کروکودیل و تمساح ها حیوانات خانگی بزرگ

فال روزانه جمعه 3 خرداد

فال روزانه جمعه 3 خرداد

فال شبانه جمعه 3 خرداد

فال شبانه جمعه 3 خرداد

کشف واکسن حصبه

کشف واکسن حصبه

advertising
محبوب ترین های خواندنی
جملات و لطیفه های خنده دار و بامزه

جملات و لطیفه های خنده دار و بامزه

پیامک ها و اشعار کوتاه در مورد خدا و توکل بر او

پیامک ها و اشعار کوتاه در مورد خدا و توکل بر او

فال شبانه چهارشنبه 18 اردیبهشت

فال شبانه چهارشنبه 18 اردیبهشت

اعدام چند تن از مقامات پهلوی در سال 1358

اعدام چند تن از مقامات پهلوی در سال 1358

advertising