مهمترین دلایل از دست دادن انگیزه

سبک زندگیمهارت اجتماعی

- 99/03/01
مهمترین دلایل از دست دادن انگیزهدانستن این 8 دلیل عمده ی از دست دادن انگیزه به شما کمک می کند که با انگیزه ی بیشتری به تلاش برای رسیدن به اهدافتان بپردازید. بسیاری از افراد اهدافی را در سر می پرورانند، بعضی از آنها برای رسیدن به آن اهداف هیچ تلاشی نمی کنند، زیرا انگیزه ای برای شروع ندارند و اما برخی دیگر پس از شروع و کمی تلاش نا امید شده و انگیزه شان را از دست می دهند. اما چرا ما انگیزه ای برای تلاش نداریم و یا پس از کمی تلاش انگیزه مان را از دست می دهیم؟

1. قدم اول و شروع کار را بسیار ساده می انگارید!


قدم اول و شروع تقریبا در هرکاری سخت است و نادیده گرفتن این موضوع می تواند باعث از دست رفتن انگیزه تان شود. بسیاری از افراد انتظار دارند که شروع کار بسیار آسان و راحت و به نوعی دست گرمی باشد، اما زمانی که در همان آغاز با سختی آن مواجهه می شوند، غالفگیر می شوند و کنار می کشند و انگیزه شان را به طور کلی از دست می دهند. اگر آمادگی و انتظار سختی را در همان قدم های اول داشته باشید، با انگیزه و پشتکار بیشتری به راه تان ادامه خواهید داد.

2. در ابتدای کار انتظار پیشرفت بسیاری دارید!


موفقیت در هر کاری مستلزم گذشت زمان خاصی است. ممکن است لازم باشد که شما برای دیدن نتیجه ی تلاش هایی که می کنید، ماه ها یا سالها صبر کنید. یک ورزشکار سالها برای دیدن نتیجه ی تلاش هایش منتظر می ماند و دست از تلاش برنمی دارد، یک پزشک برای قبولی در دانشگاه سالها درس می خواند و یک بیانگذار برای به ثمر رسیدن شرکتش سالها تلاش می کند بدون اینکه سودی دریافت کند.

3. به جای تلاش کردن به هوش خود تکیه می کنید!


این خطایی بسیار بزرگ است که اگر بهره ی هوشی بالایی دارید، پس نیازی به تلاش ندارید. بله، شما نسبت به کسی که بهره ی هوشی کمتری دارد ممکن است به تلاش کمتری برای رسیدن به موفقیت احتیاج داشته باشید. اما اگر زیادی از خود و توانایی هایتان مطمئن باشید و تلاشی نکنید، شکست تلخی را تجربه خواهید کرد که انگیزه تان را نابود خواهد کرد. از طرفی اگر انجام دادن کارهایی که درگیر آنها هستید برایتان بسیار راحت و آسوده است، خود را به چالش بکشید و سعی کنید قدمی سخت تر بردارید که احتیاج به تلاش و کار داشته باشد. قطعا موفقیت و دستاورد کاری که برایتان سخت بوده ولی شما با تلاش کردن موفق به انجام آن شده اید برایتان بسیار شیرین تر خواهد بود و به شما انگیزه خواهد داد.

4. خود را با دیگران مقایسه می کنید!


بسیاری از افراد از موفقیت های دیگران انگیزه می گیرند. اما بعضی دیگر وقتی در مراحل اولیه هستند خود را با کسانی که در مراحل بالایی قرار دارند مقایسه می کنند و انگیزه ی خود را از دست می دهند. به طور کلی مقایسه کردن خود با دیگران در هیچ شرایطی سودی برایمان نخواهد داشت. زیرا ما فقط قسمتی برجسته از زندگی آنها را با کل زندگی خود مقایسه می کنیم و نا امید می شویم. ما مشکلاتی که دیگران با آنها درگیرند و یا تلاش ها و سختی هایی که برای رسیدن به این مرحله متحمل شدند را نادیده می انگاریم. در نتیجه طاقت مان برای تحمل سختی ها و تلاش و کوشش پتیین می آید و انگیزه مان را از دست می دهیم.

5. نسبت به نظر و انتقاد دیگران آسیب پذیر هستید!


هر کس ممکن است نسبت به حرفه و هدف شما نظر و انتقادی داشته باشد، مثلا بگوید: “چرا این همه برای این کار انرژی و وقت می گذاری؟ امکان ندارد این کار جواب بدهد برو سراغ یک کار دیگر” یا بگوید: ” این همه درس می خوانی که چه؟ این همه دکتر و مهندس بیکارند! ” در اینجا یک توصیه ی جدی برایتان دارم، نگذارید انرژی منفی و نظرات و انتقادات بی اهمیت دیگران روی هدف و انگیزه تان تاثیر بگذارد. شما همان تحصیل کرده ای خواهید شد که بی کار نیست و در کارش موفق است. همان ورزشکاری خواهید شد که به افتخارات بزرگی دست پیدا خواهد کرد و یا دست کم از سلامت جسمی و روانی برخوردار است. شما در کاری که برایش انرژی و وقت می گذارید و به آن ایمان دارید موفق خواهید شد و ثمره ی تلاش تان را خواهید دید. هیچ شکی در آن نداشته باشید!

6. انتظار خروجی بیشتری نسبت به ورودی تان دارید!


اگر می خواهید ورزشکار موفقی باشید، بدون اینکه تمرین و تلاش کافی و تغذیه ی مناسب داشته باشید، چطور می توانید از خود انتظار پیشرفت داشته باشید؟ و یا چطور می توانید بدون درس خواندن انتظار موفقیت در امتحانات را داشته باشید؟ چطور می توانید بدون کار کردن و برنامه ریزی درست و ایده های مفید انتظار داشتن درآمدی بالا از خود داشته باشید؟

7. به ظرفیت و مقاومت خود اهمیتی نمی دهید!


اگر از خود بیشتر از آنچه که در ظرفیت تان هست انتظار دارید، پس سرانجام محکوم به از دست دادن انگیزه تان خواهید بود! کشی را تصور کنید که بیشتر از ظرفیتش کشیده شود…مطمئنا پاره خواهد شد. میزان ظرفیت خود را بشناسید، با خود مهربان باشید و انتظاری که از خود دارید را بر پایه ی واقعیت و توانایی هایی که دارید بنا کنید. اینگونه مسیر رسیدن به خواسته تان آسان تر خواهد شد، از تلاش خسته و دلزده نخواهید شد و انگیزتان را هم از دست نخواهید داد.

8. هدف نهایی را تصور نمی کنید!


اگر تلاش و کاری که می کنید را فقط به یک وظیفه یا روتینی که هر روز باید آن را انجام دهید تبدیل کنید، حتما انگیزه تان را از دست خواهید داد. شما نیاز دارید در هر قدم و در هر تلاشی که انجام می دهید هدف نهایی و نزدیک شدن به آن را تصور کنید. باید برای آن هدف نهایی تلاش کنید و تلاش روزانه تان را به یک رفع تکلیف تبدیل نکنید.
advertising