هونل موزیک
فارسی - Persian
کاشت و نگهداری گیاه رزماریرزماری (رومارین) یا (Romarin) با نام علمی Rosmarinus officinalis که در فارسی اکلیل کوهی نیز گفته می شود از گیاهان چندساله چوبی (خشبی) معطر با خواص دارویی است که برگ های سوزنی شکل و همیشه سبز و گل هایی به رنگ های سفید، بنفش یا آبی و صورتی دارد. این گیاه که از گیاهان بومی نواحی مدیترانه و نیز امریکای جنوبی (اروگوئه) است امروزه در بیشتر نواحی ایران نیز پرورش داده می شود. بوی خوش و عطر پر انتشار این گیاه، آن را در زمره گیاهان معطر (آروماتیک) مشهور قرارداده است. ماده مؤثر اصلی برگ و سرشاخه‌ های رزماری نوعی روغن فرار که مقدار آن در نقاط مختلف به نیم تا دو و نیم درصد می رسد.

جوانه زنی روزماری آهسته صورت می گیرد. دانه ها را در خانه و در عمق 4.5 سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه ها 7.5 سانتی متر شد، آن ها را به فاصله 60 سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید. رزماری محلی آفتاب گیر را ترجیح می دهد. هر زمان که احتیاج داشتید می توانید قسمتی از گیاه را ببرید، ولی مراقب باشید که هر بار بیشتر از 20 درصد کل گیاه را جدا نکنید. برای خشک کردن، قبل از اینکه گیاه گل بدهد، شاخه ها را ببرید. زمانی که شاخه ها را برداشت می کنید، گیاه را به شکل دلخواه تان دربیاورید. دسته های رزماری را برعکس در مکانی هوادار آویزان کنید. وقتی شاخه ها خشک شدند، برگ ها را از ساقه بکنید.

تکثیر/ کشت رزماری


تکثیر این گیاه با دانه، قلمه زنی، لایه بندی یا تقسیم صورت می گیرد. دانه ها را در خانه و در عمق 4.5 سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه ها 7.5 سانتی متر شد، آن ها را به فاصله 60 سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید.

کاشت همراه رزماری


رزماری را کنار گیاهی بالغ (sage) بکارید چون یکدیگر را تحریک می کنند. گفته می شود که رزماری حشره هویج را دفع کرده و همچنین زنبورهای عسل را جذب می کند.

رشد و مراقبت رزماری


میزان پایین جوانه زنی، تکثیر این گیاه را از دانه دشوار ساخته است. دانه ها را در خانه و در عمق 4.5 سانتی متری ظرفی کاشته و وقتی ارتفاع جوانه ها 7.5 سانتی متر شد، آن ها را به فاصله 60 سانتی متری از هم در باغچه یا باغ بکارید. بهترین شیوه تکثیر رزماری قلمه زنی (یا لایه بندی ساقه) است. در اواخر بهار قسمت های 15 سانتی متری را از بخش بالایی بوته رزماری برداشته و در گیاه واسط رشد (growth medium) قرار دهید. وقتی سیستم ریشه کامل شد، قسمت های بریده شده را بیرون در محلی آفتاب گیر بکارید.

برداشت رزماری


هر زمان که احتیاج داشتید می توانید قسمتی از گیاه را ببرید، ولی مراقب باشید که هر بار بیشتر از 20 درصد کل گیاه را جدا نکنید. برای خشک کردن، قبل از اینکه گیاه گل بدهد، شاخه ها را ببرید. زمانی که شاخه ها را برداشت می کنید، گیاه را به شکل دلخواه تان دربیاورید. دسته های رزماری را برعکس در مکانی هوادار آویزان کنید. وقتی شاخه ها خشک شدند، برگ ها را از ساقه بکنید.

موارد استفاده رزماری


عطریات، آرایشی، آشپزی، زینتی و دارویی. روغن معطر این گیاه به صابون ها، کرم ها، لوسیون ها، عطر ها اضافه می شود. برگ های آن در عنبرچه ها، عطردان ها و همچنین حمام های گیاهی، بخور صورت، شوینده های مو و رنگ مو ها استفاده می شود. برگ های تازه و خشک شده رزماری برای مزه دار کردن مرغ، ماهی، بیف، گوشت بره، گوجه، قارچ، پنیر، تخم مرغ، سیب زمینی، سرکه و کره های گیاهی به کار رود. رزماری گل های جذابی دارد و برای تزئین مناظر پرورش داده می شود. این گیاه که ظاهری خوابیده دارد، روی دیوار یا برای پوشاندن زمین جذاب است. همچنین در جعبه نیز می توان آن را پرورش داد. گفته می شود که این گیاه خواص دارویی دارد.
advertising
advertising
آخرین های سبک زندگی
روش های از بین بردن موریانه

روش های از بین بردن موریانه

تقویت ذهن و خلاقیت کودکان با استفاده از بازی های فکری

تقویت ذهن و خلاقیت کودکان با استفاده از بازی های فکری

تکنیک ارائه‌ یا سخنرانی آسانسوری

تکنیک ارائه‌ یا سخنرانی آسانسوری

راهکار غلبه بر استرس مصاحبه شغلی

راهکار غلبه بر استرس مصاحبه شغلی

advertising
محبوب ترین های سبک زندگی
زمان تعویض گلدان

زمان تعویض گلدان

معرفی گل زینتی پامچال

معرفی گل زینتی پامچال

آموزش درست کردن بوگیر کفش

آموزش درست کردن بوگیر کفش

اعمال روز اول ماه رمضان

اعمال روز اول ماه رمضان

advertising