چندین خاصیت مؤثر روغن گل سرخ برای سلامتی

پزشکی و سلامتطب سنتی

- 98/06/22
چندین خاصیت مؤثر روغن گل سرخ برای سلامتیبیشتر مردم گل سرخ را زیباترین گل در جهان می‌دانند. نام این گل زیبا در بسیاری از داستان‌ها، افسانه‌ها و اسطوره‌ها آمده است. گرچه بسیاری از ما از خواص پزشکی گل سرخ اطلاعی نداریم ولی روغن این گل فواید سلامتی فراوانی دارد. از گل سرخ می‌توانیم به‌عنوان داروی ضدافسردگی، ضدالتهاب و تب، ضدعفونی‌کننده، ضداسپاسم، ضدویروسی، تقویت‌کنندهٔ غرایز جنسی، قابض، ضدباکتری، مسهل صفرا، التیام‌دهندهٔ زخم، تصفیه‌کنندهٔ خون، قاعدگی‌آور، بندآورندهٔ خون‌ریزی، مفید برای کبد، ضدیبوست، آرامش‌بخش اعصاب، مفید برای معده و همچنین سودمند برای سلامت رحم استفاده کنیم.

روغن گل سرخ با استفاده از روش تقطیر بخاریِ (steam distillation) گل محمدی یا گل سرخِ (Damascus Rose، با نام علمیِ Rosa Damascena) تازه به دست می‌آید. معمولا برای تهیهٔ روغن از گل محمدی یا گل سرخ استفاده می‌شود، زیرا معطرترین گونهٔ گل رز است و بسیاری اعتقاد دارند که این گل، رز سرخ اصلی با قوی‌ترین عطر و بالاترین میزان روغن است.

همهٔ ما از اثرات احساسی و روانی گل سرخ آگاه هستیم. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با 19 خاصیت شگفت انگیز روغن گل سرخ آشنا کنیم.

1. روغن گل سرخ برای تسکین التهاب


روغن گل سرخ می‌تواند با تسکین التهاب، حال بیماران دچار تب بالا را بهبود دهد. استفاده از این روغن در سایر موارد التهاب ناشی از عفونت‌های میکروبی، بلعیدن مواد سمّی، سوءهاضمه و کم شدن آب بدن نیز مفید است. مصرف این روغن می‌تواند منجر به تسکین بیماری‌ها و مشکلاتی مانند رماتیسم، آرتروز، نقرس و تب شود.

2. روغن گل سرخ برای مقابله با افسردگی


روغن گل سرخ موجب افزایش عزت‌نفس، تقویت اعتماد به نفس و قدرت ذهنی می‌شود و برای درمان افسردگی نیز مفید است. استفاده از این روغن می‌تواند در دور کردن افسردگی و اضطراب از ما بسیار مفید باشد. بیماران مبتلا به افسردگی حاد یا کسانی که تحت توان‌ بخشی قرار دارند، می‌توانند از روغن گل سرخ به‌عنوان داروی ضدافسردگی استفاده کنند.

3. روغن گل سرخ برای درمان زخم ها


دلپذیرترین راه درمان زخم‌ها استفاده از روغن گل سرخ است. تصور کنید که به‌جای لوسیون‌های ضدعفونی‌کنندهٔ معمولی برای درمان زخم‌های خود از روغن گل سرخ استفاده کنید. استفادهٔ موضعی از این روغن روی زخم از آلوده شدن محل زخم و ایجاد عفونت در آن جلوگیری می‌کند.

4. ویژگی های ضداسپاسم روغن گل سرخ


روغن گل سرخ اسپاسم در سیستم تنفسی و روده‌ها و همچنین اسپاسم عضلانی در اندام‌های مختلف را به‌خوبی تسکین می‌دهد. این روغن در درمان تشنج، کشیدگی عضلات، گرفتگی‌ها و وبای تشنجی (spasmodic cholera) ناشی از اسپاسم نیز مؤثر است.

5. روغن گل سرخ برای حفاظت از بدن در برابر ویروس ها


در امان ماندن از ویروس‌ها یا واکسینه کردن بدن در برابر انواع مختلف ویروس‌ها کار بسیار دشواری است، زیرا بعضی از ویروس‌ها به‌طور مرتب جهش می‌کنند و سیستم ایمنی بدن را فریب می‌دهند و شما را به سرماخوردگی یا آنفولانزا مبتلا می‌کنند. راه‌حل این مشکل، استفاده از عاملی ضدویروسی است که بتواند مانند سپری در برابر تمام انواع ویروس‌ها عمل کند. روغن گل سرخ می‌تواند چنین سپری را ایجاد کند. مطالعات نشان داده است که روغن گل سرخ در برابر بسیاری از انواع عفونت‌ها از بدن محافظت می‌کند.

۶. روغن گل سرخ برای تقویت غرایز جنسی


از کوپید (اسطورهٔ رومی و خدای عشق) تا عشاق مدرن و امروزی، همه می‌دانند که گل سرخ بخش جدایی‌ناپذیری از روابط رمانتیک و عاشقانه است. عامل اصلی، روغن این گل است. عطر این روغن فرد را تحریک می‌کند و موجب افزایش میل جنسی می‌شود و احساسات عاشقانه‌ای را برمی‌انگیزد که برای زندگی جنسی موفق ضروری هستند. مصرف این روغن می‌تواند نشانه‌های اختلال عملکرد جنسی، اختلال در نعوظ، سردی و کاهش تمایلات جنسی و بی‌میلی کلی به فعالیت جنسی در همسران را کاهش می‌دهد.

7. استفاده از روغن گل سرخ به عنوان ماده ای قابض


قابض بودن روغن گل سرخ فواید فراوانی دارد. این روغن موجب استحکام لثه‌ها و ریشهٔ موها، سفتی و استحکام پوست و منقبض شدن ماهیچه‌ها، روده‌ها و رگ‌های خونی می‌شود. این روغن از افتادن زودهنگام دندان‌ها و ریزش موها، ایجاد چین‌وچروک، کاهش استحکام روده‌ها، عضلات ناحیهٔ شکمی و اندام‌های ناشی از افزایش سن جلوگیری می‌کند. مهم‌تر از همه، روغن گل سرخ با منقبض کردن رگ‌های خونی در توقف جریان خون خروجی از زخم‌ها و بریدگی‌ها مؤثر است. از روغن گل سرخ می‌توان در درمان انواع خاصی از اسهال نیز استفاده کرد.

8. روغن گل سرخ برای از بین بردن باکتری ها


روغن گل سرخ، باکتری‌کش بسیار خوبی است. از این روغن می‌توان برای درمان تیفوئید، اسهال، وبا، مسمومیت غذایی و سایر مشکلات و بیماری‌هایی استفاده کرد که باکتری‌ها آن را ایجاد کرده‌اند. این روغن می‌تواند عفونت‌های باکتریایی داخلی مانند عفونت‌های ایجادشده در رودهٔ بزرگ، معده، رودهٔ کوچک و مجرای ادراری و همچنین عفونت‌های خارجی روی پوست، گوش‌ها، چشم‌ها و زخم‌ها را نیز درمان کند.

9. روغن گل سرخ برای تصفیهٔ خون


روغن گل سرخ با حذف کردن و خنثی کردن سموم موجب پاک کردن و تصفیهٔ خون می‌شود. وقتی که خون تصفیه و خالی از سموم می‌شود، دیگر دچار التهاب، جوش، زخم و بیماری‌های پوستی و مشکلات جدی که توسط رادیکال های آزاد ایجاد می‌شوند (مانند سرطان و بیماری های قلبی) نمی‌شوید.
چندین خاصیت مؤثر روغن گل سرخ برای سلامتی

10. روغن گل سرخ برای مراقبت از پوست


روغن گل سرخ برای کسانی که به ظاهر و زیبایی خود اهمیت زیادی می‌دهند نیز بسیار مفید است. این روغن موجب می‌شود که جای زخم‌ها و اثرات به‌جای‌مانده از التهاب، آکنه و آبله به‌سرعت برطرف شود. این روغن برای رفع ترک‌های پوستی، جای زخم جراحی و ترک‌های پوستی مربوط به بارداری و زایمان نیز مفید است. این خاصیت روغن گل سرخ بیشتر به‌دلیل فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی این روغن است که روی فرایندهای بهبود پوست تأثیر می‌گذارند.

11. روغن گل سرخ برای تسهیل قاعدگی


روغن گل سرخ موجب ترشح هورمون‌هایی می‌شود که قاعدگی را تحریک می‌کنند. این روغن برای کسانی مفید است که دچار انسداد قاعدگی یا قاعدگی نامنظم هستند. این روغن موجب تسکین گرفتگی‌ها، حالت تهوع و خستگی نیز می‌شود و درد ناشی از قاعدگی و سندرم بعد از یائسگی را نیز کاهش می‌دهد.

12. روغن گل سرخ برای جلوگیری از خون ریزی بیش از حد


این ویژگی روغن گل سرخ برای افرادی که پس از صدمه یا جراحی دچار خون‌ریزی (خارجی یا داخلی) می‌شوند، بسیار مفید است. این روغن موجب تسریع تشکیل لخته و انعقاد خون می‌شود و از خون‌ریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند.

13. روغن گل سرخ برای حفظ سلامت کبد


روغن گل سرخ برای سلامت کبد نیز مفید است. مصرف این روغن موجب می‌شود که کبد قوی بماند، عملکرد درستی داشته باشد و در برابر عفونت‌ها محافظت شود. روغن گل سرخ مشکلاتی مانند ترشح بیش از حد صفرا، اسیدها و زخم‌ها را نیز درمان می‌کند.

14. روغن گل سرخ برای جلوگیری از سمّیت (Toxicity)


یبوست و باقی ماندن مدفوع در راست روده پس از احساس دفع، موجب باز جذب آب مدفوع و سموم موجود در آن و سمّیت بدن می‌شود. استفاده از روغن گل سرخ برای برطرف کردن این مشکل نیز مفید است و هیچ‌گاه نمی‌توانید ملین و ضدیبوستی خوش‌بوتر و معطرتر از آن را پیدا کنید. روغن گل سرخ ملین بی‌ضرر و مؤثری است که هیچ عارضهٔ جانبی ایجاد نمی‌کند. این روغن روی عضلات روده و مقعد اثر می‌گذارد و به خروج مدفوع کمک می‌کند. روغن گل سرخ در کاهش وزن و جلوگیری از سمّیت بیش از حد در بدن مؤثر است.

15. روغن گل سرخ برای تسکین اضطراب


روغن گل سرخ ماده‌ای نیروبخش برای اعصاب است. این روغن به اعصاب قدرت می‌دهد تا بتوانند شوک‌ها را تحمل کنند و از اعصاب در برابر اختلالات ناشی از سن و صدمات محافظت می‌کند. وقتی برای نخستین بار جملهٔ جادویی «دوستت دارم» را به فرد رویاهایتان می‌گویید، این روغن مانع از لرزیدن دست‌هایتان می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بر اضطراب خود غلبه کنید.

16. روغن گل سرخ برای مسهل صفرا


روغن گل سرخ جریان صفرا از کیسهٔ صفرا را تسهیل می‌کند و به تنظیم سطح اسید در معده و خون کمک می‌کند. بنابراین، شما را از مشکلاتی مانند زیادی اسید معده (اسیدیتهٔ معده) و اسیدوز (کم شدن PH خون و بافت‌ها) در امان نگه می‌دارد. این روغن همراه با اسیدهای ترشح‌شده در معده به هضم غذا نیز کمک می‌کند. بهبود هضم غذا احتمال بروز مشکلاتی مانند یبوست، اسهال، سندرم رودهٔ تحریک‌پذیر (IBS) و حتی مشکلاتی جدی مانند سرطان کلون را کاهش می‌دهد.

17. روغن گل سرخ برای کمک به سلامت رحم


روغن گل سرخ برای بسیاری از مشکلات زنانه مانند ترشحات واژن، تومورها، خون‌ریزی و بی‌نظمی‌های قاعدگی مفید است. این روغن رحم را پاک می‌کند و موجب می‌شود که رحم حتی در سنین بالا نیز درست کار کند و بنابراین یائسگی را به تأخیر می‌اندازد. با منظم کردن قاعدگی می‌توان نشانه‌ها و مشکلات مرتبط با قاعدگی مانند تغییرات خلقی، عدم تعادل هورمونی، پرخوری، نفخ، درد قاعدگی و خون‌ریزی بیش از حد را نیز برطرف کرد.

18. روغن گل سرخ برای کاهش مشکلات معده


روغن گل سرخ برای معده نیز مفید است. این روغن معده را آرام می‌کند، التهاب را تسکین می‌دهد، موجب می‌شود که معده درست کار کند و از آن در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کند. این روغن از ایجاد زخم‌هایی که معمولا به‌دلیل تولید و ترشح بیش از حد اسید در درون معده ایجاد می‌شود نیز جلوگیری می‌کند. ترشح زیاد اسید در معده می‌تواند موجب سوزش سردل، سوء هاضمه، سندرم رودهٔ تحریک پذیر، تولید گاز اضافی در معده، سفت‌شدگی مدفوع (انسداد نسبی یا کامل کولون به‌وسیلهٔ مدفوع سفت و خشک) و نفخ شود.

19. سایر مزیت های روغن گل سرخ


روغن گل سرخ تولید هورمون را تنظیم می‌کند و به متعادل کردن آنها کمک می‌کند. این روغن یکی از بهترین روغن‌هایی است که به شما پوستی درخشان، باطراوت و جوان هدیه می‌دهد. عطر این روغن باعث می‌شود که پرانرژی باشید و احساس شادی کنید. این روغن گردش خون را افزایش می‌دهد، به سلامت قلب کمک می‌کند، باعث کاهش فشار خون می‌شود و در درمان سردردها، آسم، کم شدن آب بدن، ترشحات زنانگی یا لکوره (leucorrhea) و سایر عفونت‌ها مفید است.

نکات احتیاطی درباره روغن گل سرخ


این روغن در صورتی موجب بهبود سردرد می‌شود که در غلظت‌های ملایمی از آن استفاده شود. اگر از روغن غلیظی استفاده کنید، عطر قوی آن می‌تواند کاملا برعکس عمل کند. به‌دلیل خاصیت قاعده‌آوری روغن گل سرخ نباید از آن در طول دوران بارداری استفاده شود، زیرا هیچ شواهد قطعی وجود ندارد که نشان بدهد آیا اثرات روغن گل سرخ به جنین منتقل می‌شود یا خیر. استفاده از این روغن به‌مقدار زیاد احتمالا می‌تواند موجب سقط جنین شود. بنابراین باید در مصرف آن مراقب باشید.

برای کاهش غلظت روغن گل سرخ می‌توانید آن را با روغن گل شمعدانی، یاسمن، میخک و روغن پالما روزا (Palma Rosa) ترکیب کنید.
advertising
advertising
آخرین های طب سنتی
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
خواص و مضرات روغن کانابیدیول برای بدن چگونه است
خواص و مضرات روغن کانابیدیول برای بدن چگونه است
آزمون مزاج شناسی و تشخیص طبع بدن
آزمون مزاج شناسی و تشخیص طبع بدن
درمان های طبیعی و علت اسید معده پایین چیست
درمان های طبیعی و علت اسید معده پایین چیست
خواص و مضرات گیاه سورنجان چیست
خواص و مضرات گیاه سورنجان چیست
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
خواص و مضرات روغن کانابیدیول برای بدن چگونه است
خواص و مضرات روغن کانابیدیول برای بدن چگونه است
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
advertising