خوردنی هایی که باعث هوشیاری و جوان ماندن مغزمان می شوددر میان خوردنی های و مواد غذایی مفید برای مغز و افزایش توانایی یادگیری در کنار جلوگیری از ابتلا به بیماری های مغز بخشی از دنیا رژیم غذایی دارد که بهترین روش جوان ماندن مغز است. امروزه یکی از مشکلات همه ی افراد هوشیار و جوان نگه داشتن مغز است که با عصر جدید و دنیای ارتباط کنونی دشوار است. ما در این مطلب برای حل این مسئله خوراکی هایی را ارائه می دهیم که با استفاده منظم از آنها می توانید به هدف خود برسید.

مواد غذایی سالم و طبیعی برای جوان ماندن و هوشیاری مغزکرفس


زمان آن است که مصرف کرفس را جدی بگیریم برخلاف طعمی که دارد قدرت مغز را بالا می برد کرفس منبع غنی لوتئولین است، یک ترکیب گیاهی که التهاب مغز را کاهش می دهد در نتیجه آن را از فرآیند سالخوردگی محافظت می کند بنابراین آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا از فواید آن بهره ببرید

شکلات تلخ


چندین مطالعه، قدرت تقویت مغز، از جمله افزایش عملکرد شناختی، خطر کاهش زوال عقل و بهبود عملکرد در زمینه مبارزه با چالش مغز را نشان می دهند همراه با تعداد زیادی از مزایای دیگر شکلات تیره فلاونول ها زمانی که شکلات مصرف می کنید جذب می شوند و در مناطق مغزی که شامل یادگیری و حافظه، به خصوص هیپوکامپ هستند، تجمع می کنند. آزمایش دیگر که در سال 2011 انجام شد، نشان داد که حتی شکلات تیره با کیفیت بالا می توانند عملکرد را در آزمون های شناختی، از جمله تست حافظه در بزرگسالان سالم بهبود بخشند.

گردو


همه آجیل ها برای سلامتی مغز مفید هستند اما گردو در بالای لیست قرار دارد با توجه به غلظت بالایDHA یک نوع اسید چرب امگا 3 (1 / 4 فنجان گردو، تقریبا 100 درصد از مصرف روزانه توصیه شده را تامین می کند ) گردو سلامت مغز نوزادان و عملکرد شناختی در بزرگسالان را بهبود می بخشد و از کاهش شناختی ناشی از سن بالا جلوگیری می کند.

هویج


موادی به نام رادیکال های آزاد در جریان خون شناور می شوند و سعی می کنند سلول های مغزی را متلاشی کنند که می تواند منجر به از دست رفتن حافظه با افزایش سن شود با این حال، آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد ادغام می شوند و آن ها را بی ضرر می کنند. هویج می تواند در مقابل انواع دیگر انحطاط شناختی محافظت کند با توجه به توانایی آن ها در کاهش استرس اکسیداتیو در مغز که می تواند ظرفیت سیگنال دهی عصبی را تضعیف کند، می تواند در برابر انواع دیگر کاهش شناختی محافظت کند.

ماهی


مغز به مقدار زیادی از چربی های امگا 3 نیاز دارد که سالم بماند و بهترین منبع طبیعی ماهی روغنی مانند سالمون، ماهی ماکرل ، قزل آلا، شاه ماهی،ساردین است. ماهی چرب حاوی EPA فعال و DHA است، به این معنی که بدن می تواند به راحتی از آن استفاده کند. داشتن هر دو اینها برای مدیریت استرس و بالا بردن سطح "شادی" سروتونین در نظر گرفته شده است. تحقیقات اخیر انجام شده در آمریکا، ارتباط احتمالی بین سطح بالای امگا 3 و جلوگیری از بیماری آلزایمر را کشف کردند.

گوجه فرنگی


تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که مواد مغذی گروه ویتامین ب و کولین حافظه کوتاه مدت را بهبود می بخشد، به یادگیری کمک و خواب را منظم می کند. علاوه بر این، اسید آلفا در گوجه به حفظ بافت مغز کمک می کند و ممکن است حتی شروع بیماری آلزایمر را به تاخیر بیاندازد.

تخم مرغ


تخم مرغ یکی از بزرگ ترین مواد مغذی است. خوردن تخم مرغ می تواند باعث افزایش قدرت مغز شود آن هایی که تقریبا یک تخم مرغ را در روز می خوردند خطر بالای جنون یا بیماری آلزایمر را نداشتند.

تخم کدو تنبل


تخم ها برای مغز عالی و تخم کدوتنبل در بین بهترین ها هستند. اینها سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 برای بهبود سلامت روانی، کمک به حفظ حافظه و حمایت از رشد مغز است و همچنین دارای سطوح بالایی از منیزیم هستند که معتقدند تاثیر آرامش بخشی بر روی مغز دارد و روی، که قدرت مغز را با افزایش تمرکز و حافظه افزایش می دهد.روی نقش مهمی در تنظیم ارتباط بین مغز در رابطه با حافظه و شناخت ایفا می کند.

بروکلی


سبزیجاتی مانند بروکلی حاوی ترکیبات سولفورافان هستند که می تواند بازسازی و ترمیم بافت عصبی مغز را تحریک کند. در یک مطالعه 2017، محققان دریافتند که سولفورافان ممکن است دارای خواص قابل توجهی در برابر آشفتگی های پاتولوژیک باشد که در بیماری های دامی رایج یافت می شوند، از جمله افزایش التهاب، هم ایستایی کلسیم، استرس اکسیداتیو و مرگ نورونی. همچنین حاوی ویتامین ک است که به تقویت توانایی های ادراکی کمک می کند و حتی ممکن است دارای خواص مبارزه با آلزایمر باشد.

مریم گلی


مریم گلی واقعا ذهن را هوشیار می کند مشخص شده بزرگسالان سالم که کپسول های روغن مریم گلی مصرف کرده اند در تست های حافظه بهتر عمل کرده اند. محققان 45 نفر را به دو گروه تقسیم کردند؛ یک گروه دارو را دریافت کرده در حالی که برخی دیگر روغن اسانس مریم گلی را در دوزهای مختلف دریافت کردند سپس هر شرکت کننده آزمون حافظه را انجام داد. حتی کسانی که کوچک ترین مقدار روغن مریم گلی را مصرف کردند بهبود حافظه قابل توجهی را نشان دادند.

زردچوبه


برخی دانشمندان از زرد چوبه به خاطر فواید بی پایان از جمله تسکین سوزش معده و نفخ ...تمجید کرده اند. زرد چوبه می تواند به بازسازی مغز آسیب دیده کمک کرده و به اختلالات عصبی کمک کند هم چنین می تواند مانع و حتی آسیب قرار گرفتن در معرض سمی فلورید را معکوس کند.

روغن نارگیل


می توانید از نارگیل برای مو، پوست، دندان و حتی به عنوان یک محصول تمیز کننده خانگی استفاده کنید. حالا به نظر می رسد که برای مغز هم خوب است دلیل اصلی روغن نارگیل که به عنوان غذای مغز در نظر گرفته می شود غلظت بالای زنجیره متوسط تری گلیسرید است مغز معمولا با گلوکز تامین می شود، اما در روغن نارگیل ها به کتون ها تجزیه می شوند که مستقیما مغز را تغذیه می کنند.
خوردنی هایی که باعث هوشیاری و جوان ماندن مغزمان می شود

روغن زیتون


رژیم غذایی به سبک مدیترانه ای اغلب برای فواید سلامتی از جمله عملکرد بهتر مغز مورد استقبال قرار می گیرد. تحقیقات اخیر نشان داد که مصرف روغن زیتون (بخش جدایی ناپذیر از رژیم غذایی مدیترانه ای)از توانایی یادگیری و حافظه محافظت می کند و شکل گیری بتا آمیلوئید و (نشانگر کلاسیک بیماری آلزایمر)را در مغز کاهش می دهد. پلی فنول ها در زیتون میزان پروتئین های مهم را در فاکتور رشد عصبی مغز و فاکتور مشتق شده از مغز افزایش می دهند که هر دو عامل کلیدی در رشد و بقای سلول های مغزی هستند.

کلم پیچ


کلم مملو از بتاکاروتن ، فلاونوئید و پلی فنول ها است. یک فنجان کلم هم چنین شامل ویتامین ث ( ضد افسردگی طبیعی)مثل یک پرتقال است. شما همچنین یک منبع عالی از ویتامین های ب نیز هست که معتقدند از دست رفتن حافظه جلوگیری می کند و مغز را جوان و سالم نگه می دارد. مطالعه ای که در سال 2013 منتشر شد نشان داد که اسید فولیک،ب6 و ب 12 باعث کاهش بنیه مغزی، بهبود عملکرد مغز و کاهش شدید انقباض مغز در بخشی از مغز می شود که بیش ترین آسیب ناشی از بیماری آلزایمر است.

چغندر


چغندر حاوی سطوح بالایی از نیترات است که به باز کردن رگ های خونی بدن کمک می کند و جریان خون و اکسیژن را به مکان هایی که نیاز دارند افزایش می دهد .مطالعه اخیر نشان داد که عصاره چغندر، عملکرد ذهنی را در بزرگسالان سالخورده با فشار خون بالا بهبود می دهد به طور خاص، نوشیدن آب چغندر قبل از ورزش منجر به اتصال مغز شده که شبیه چیزی بود که در بزرگسالان جوان انتظار می رفت.

آبگوشت


آبگوشت خانگی پر از کلاژن است (که 30 درصد از پروتئین بدن ما را تشکیل می دهد). وقتی که کلاژن پخته می شود، یک پروتیین دیگر، ژلاتین، که غنی از آنتی اکسیدان و اسیدهای آمینه است را می سازد.

حبوبات


نخود یکی از بهترین منابع غذایی منیزیم است، که گیرنده های سلول مغز را نگه می دارد که به هنگام کار کردن و آزاد کردن رگ های خونی به منظور افزایش جریان خون به مغز کمک می کند.

چای


چای اغلب با افزایش متابولیسم و کمک به جلوگیری از سرطان نسبت داده می شود، اما بسیاری از دانشمندان بر این باورند که این نوشیدنی داغ فقط برای مغز مفید است. بدیهی است که چای حاوی کافئین یک تقویت فوری مغز است، اما آمینو اسید را نیز آزاد می کند که بدون ایجاد خواب آلودگی آسوده می شود. مطالعه 2008 نشان داد که ترکیب منحصر به فرد چای و لتنین کاهش خستگی ذهنی در حین افزایش زمان واکنش و حافظه کار کمک می کند نوشیدن چای می تواند خطر جنون را کاهش دهد.

گوشت


مطالعه سال 2004 نشان داد که زنان با داشتن آهن کافی عملکرد ذهنی بهتری دارند و آن ها را سریع تر از زنان با سطوح پایین تر از آهن تکمیل می کنند. آهن برای سلامت مغز بسیار مهم است چون مرکز سلول های خونی قرمز ما است که به اکسیژن اجازه حمل در بدن و درون مغز را می دهد. گوشت همچنین حاوی ویتامین های ب است که انتقال دهنده های عصبی را تولید می کنند و سلول های عصبی را جایگزین می کنند.

جو


جو حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات هستند و گلوکز که سوخت اولیه برای مغز است. همچنین حاوی ویتامین های ضروری ، ویتامین ب ،ایی سلنیوم و منگنز هستند.

عدس


عدس را در سوپ و سالاد استفاده کنید زیرا سرشار از اسید فولیک است و ویتامین ب آن به افزایش قدرت مغز کمک می کند و در کاهش سطح اسیدهای آمینه نقش ایفا می کند که می تواند به عملکرد مغز در هنگام پیری آسیب برساند. عدس همچنین شامل تیامین و ویتامین ب6 است که تمرکز و انرژی را افزایش می دهد، آهن، برای عملکرد شناختی زنان در طول باروری مهم است.

بذر کتان


یک منبع عالی از اسید آلفا لینولنیک است بذر کتان بهترین روش برای گیاه خواران است تا چربی های سالم را به رژیم غذایی خود اضافه کنند تنها ترفند این است که مشخص کنید چطور دانه ها را مصرف کنید اسید آلفا لینولنیک که در روغن سویا، روغن کانولا و گردو نیز فراوان است عملکرد قشر مخ، ناحیه مغز را بهبود می بخشد که اطلاعات حسی مانند لمس و مزه را پردازش می کند.

قره قاط


شواهد اولیه هیجان آوری برای سلامتی مغز وجود دارد قره قاط دارای سطح بالایی از فلانوئید است که ترکیبی از مواد غذایی است که اکسیداسیون را در بدن کاهش می دهد. در طول زمان، اکسیداسیون می تواند به سلول ها آسیب رسانده در پیری کمک کند.
advertising
advertising
آخرین های تغذیه
مزایا و معایب رژیم غذایی یکنواخت

مزایا و معایب رژیم غذایی یکنواخت

خواص شیر سویا برای سلامتی بدن

خواص شیر سویا برای سلامتی بدن

خواص و فواید آلو قطره طلا برای سلامتی بدن

خواص و فواید آلو قطره طلا برای سلامتی بدن

خواص میوه منگوستین یا ترگیل برای درمان انواع بیماری ها

خواص میوه منگوستین یا ترگیل برای درمان انواع بیماری ها

خواص دارویی و فواید آلو کاکادو برای بدن

خواص دارویی و فواید آلو کاکادو برای بدن

advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
راه هایی برای درمان و تسکین علائم کرونا ویروس

راه هایی برای درمان و تسکین علائم کرونا ویروس

فیشور سیلانت چیست و برای چه کسانی مناسب است

فیشور سیلانت چیست و برای چه کسانی مناسب است

قلب جنین در چند هفتگی به طور کامل تشکیل می شود

قلب جنین در چند هفتگی به طور کامل تشکیل می شود

تفاوت دو بیماری جنسی کلامیدیا و سوزاک چیست

تفاوت دو بیماری جنسی کلامیدیا و سوزاک چیست

12 علت اصلی خارش گوشه چشم و روش های درمان آن

12 علت اصلی خارش گوشه چشم و روش های درمان آن

advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
علائم و علت ایجاد بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم

علائم و علت ایجاد بیماری پنجم یا اریتما اینفکتیوزوم

فیشور سیلانت چیست و برای چه کسانی مناسب است

فیشور سیلانت چیست و برای چه کسانی مناسب است

با چه روش هایی پوستی شفاف و درخشان داشته باشیم

با چه روش هایی پوستی شفاف و درخشان داشته باشیم

12 علت اصلی خارش گوشه چشم و روش های درمان آن

12 علت اصلی خارش گوشه چشم و روش های درمان آن

خواص دارویی عرق نسترن برای درمان انواع بیماری ها

خواص دارویی عرق نسترن برای درمان انواع بیماری ها

advertising