مهمترین نشانه های کمبود ید در بدن چیستحتما شما هم در مورد نمک‌های یددار زیاد شنیده‌اید. مصرف این نوع نمک‌ها و دیگر خوراکی‌های حاوی ید مثل غذاهای دریایی، نان یا تخم‌مرغ باعث می‌شود ید مورد نیاز بدن، تامین شود. کمبود ید در مراحل شدید می‌تواند مشکل‌ساز شده و فرد را به بیماری‌هایی مثل گواتر (غده تیروئید بزرگ‌شده) مبتلا سازد. متأسفانه، بیشتر از ۳۰% افراد در سراسر دنیا، در معرض کمبود ید هستند. کمبود ید تنها از طریق انجام آزمایش ادرار قابل تشخیص است، با این حال علائم هشدار دهنده‌ای دارد. این علائم می‌تواند زنگ خطری باشد تا بتوان از بروز بیماری‌های جدی‌تری که در اثر کمبود ید ایجاد می‌شوند، پیشگیری کرد. در ادامه با علائم و نشانه‌های کمبود ید در بدن، آشنا می‌شوید.

ید چیست و چرا بدن ما به ید نیاز دارد؟


ید یک نوع ماده شیمیایی است که کمک می‌کند هورمون‌های تیروئید به اندازه تولید شده و از این طریق سطح انرژی بدن، تنظیم شود. غده‌ تیروئید از ید برای تولید هورمون‌های تیروئید استفاده می‌کند. این هورمون‌ها به کنترل رشد و ترمیم سلول‌های آسیب‌دیده، کمک می‌کنند. علاوه بر این بدن انسان برای تنظیم رشد و سوخت و ساز، به مقدار کافی ید نیاز دارد.

به طور معمول بدن یک فرد معمولی به ۱۵۰ میکروگرم ید به صورت روزانه نیاز دارد، اما این مقدار برای افراد با شرایط خاص، باید بیشتر باشد. زنان باردار یا شیرده به ید بیشتری نیاز دارند. زنان باردار به ۲۲۰ میکروگرم ید در روز و زنان شیرده به ۲۹۰ میکروگرم ید در روز نیاز دارند. به طور کلی زنان باردار و شیرده، افرادی که از نمک‌های یددار استفاده نمی‌کنند و افرادی که تحت رژیم‌های گیاهخواری هستند؛ بیشتر در معرض کمبود ید قرار دارند.

علائم کمبود ید در بدن چیست؟


از آنجایی که بدن انسان ید تولید نمی‌کند؛ رژیم غذایی نقش اصلی را در تامین مقادیر کافی از این ماده معدنی، ایفا می‌کند. کمبود ید می‌تواند موجب علائم ناخوشایند و حتی شدیدی بشود که شامل تورم گردن، مشکلات مربوط به بارداری، افزایش وزن و مشکلات یادگیری می‌شود. علائم کمبود ید بسیار مشابه علائم کم‌ کاری تیروئید است. از آنجایی‌که ید برای تولید هورمون‌های تیروئید به کار می‌رود، کمبود ید به این معنی است که بدن شما نمی‌تواند به مقدار کافی از این هورمون‌ها تولید کند و منجر به کم‌کاری تیروئید می‌شود.

افزایش وزن از علائم کمبود ید در بدن:


یکی از علائم کمبود ید در بدن افزایش بی‌دلیل وزن است. کمبود ید در بدن باعث می‌شود سطح هورمون‌های تیروئید بسیار پایین باشد، در نتیجه بدن در زمان استراحت کالری کمتری می‌سوزاند و این حالت یعنی اینکه بیشترین مقدار کالری که از طریق غذا دریافت می‌کنید به عنوان چربی در بدن، ذخیره شده و همین امر باعث افزایش وزن بدن می‌شود.

احساس خستگی از علائم کمبود ید در بدن:


اگرچه این نشانه می‌تواند ناشی از مشکلات روحی هم باشد اما یکی از علائم کمبود ید در بدن هم همین است. بیشتر افرادی که سطح هورمون تیروئید آن‌ها به دلیل عدم دریافت ید کافی پایین است؛ احساس خستگی، بی‌حالی و ضعف می‌کنند. اگر سطح هورمون تیروئید در بدن کم باشد، بدن نمی‌تواند انرژی لازم را تولید کند. در نتیجه فرد احساس ضعف و بی‌حالی خواهد داشت.

متورم شدن غده تیروئید از علائم کمبود ید در بدن:


تورم در قسمت جلوی گردن، شایع‌ترین علامت کمبود ید است که به آن گواتر می‌گویند و زمانی روی می‌دهد که غده‌ تیروئید بسیار بزرگ می‌شود. به طور معمول غده‌ تیروئید از ید برای ساختن هورمون‌های تیروئید استفاده می‌کند اما اگر بدن شما کمبود ید داشته باشد، نمی‌تواند به مقدار کافی از این هورمون تولید کند. برای جبران این حالت، غده‌ تیروئید سخت‌تر کار می‌کند تا بتواند هورمون‌های بیشتری بسازد. همین امر موجب رشد و تکثیر سلول‌ها شده و در نهایت منجر به گواتر می‌شود. گواتر به طور معمول از نخستین نشانه‌های کمبود ید به شما می‌رود.

خشک شدن پوست و ریزش مو از علائم کمبود ید در بدن:


از دیگر نشانه‌های کم کاری تیروئید می‌توان به خشکی پوست یا اصطلاحا پوسته‌ریزی، حساسیت به سرما و ضعف عضلانی اشاره کرد. از طرفی افرادی که هورمون تیروئید کمی دارند، نسبت به آن‌هایی که سطح هورمون تیروئیدشان نرمال است، کمتر عرق می‌کنند. با توجه به اینکه تعریق به حفظ رطوبت پوست و هیدراته ماندن آن کمک می‌کند؛ کمبود تعریق می‌تواند دلیل دیگری برای خشکی پوست باشد که از علامت‌های شایع کمبود ید است. علاوه بر این، افرادی که کمبود ید دارند معمولاً دچار ریزش مو نیز می‌شوند. چرا که هورمون‌های تیروئید به کنترل رشد فولیکول‌های مو کمک می‌کنند و وقتی سطح هورمون تیروئید پایین آید، فولیکول‌های مو روییدن را متوقف کرده و به مرور زمان دچار ریزش می‌شوند.

کاهش ضربان قلب از علائم کمبود ید در بدن:


کمبود ید می‌تواند موجب کمتر شدن ضربان قلب نسبت به حالت نرمال شود و زیاد بودن ید در بدن هم می‌تواند موجب افزایش ضربان قلب نسبت به حالت نرمال شود. کمبود ید شدید هم می‌تواند منجر به ضربان قلب غیرعادی شده و احساس ضعف و بی‌حالی و سرگیجه در فرد، ایجاد کند.

عدم تمرکز یا فراموشی از علائم کمبود ید در بدن:


هورمون‌های تیروئید به مغزتان کمک می‌کنند رشد کند. به همین علت کمبود ید می‌تواند از رشد مغز بکاهد. مطالعات نشان داده‌اند بخشی از مغز که حافظه‌ بلندمدت را کنترل می‌کند، در افرادی که هورمون تیروئید کمتری دارند، کوچک‌تر است. بنابراین افرادی که سطح هورمون تیروئیدشان بالاتر است، عملکرد بهتری در یادگیری و حفظ کردن دارند.

پریودهای نامنظم یا سنگین از علائم کمبود ید در بدن:


پریودهای نامنظم و سنگین ممکن است نتیجه‌ی کمبود ید باشند. دلیل این عارضه نیز مانند سایر علائم کمبود ید، پایین بودن سطح هورمون‌های تیروئید در بدن است. در مطالعه‌ای 68 درصد از زنانی که سطح هورمون تیروئیدشان پایین بود، با چرخه‌های نامنظم قاعدگی روبرو بودند در حالیکه زنانی که مشکلی از نظر هورمون‌های تیروئید نداشتند، فقط 12 درصدشان پریودهای نامنظم داشتند. همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهد پایین بودن هورمون تیروئید موجب خونریزی‌های بیشتر و سنگین‌تر در دوره‌های ماهیانه می‌شود، زیرا کمبود هورمون تیروئید موجب اختلال در سیگنال‌های هورمونی مرتبط با عادت ماهیانه می‌شود.

مشکلات دوران بارداری از علائم کمبود ید در بدن:


زنان باردار در معرض کمبود ید هستند. زیرا باید ید کافی مصرف کنند تا هم نیاز خودشان به ید تأمین شود و هم نیاز جنینی که در شکم دارند. افزایش مقدار ید مورد نیاز در دوران شیردهی ادامه پیدا می‌کند چون نوزاد، ید مورد نیاز خود را از طرق شیر مادر دریافت می‌کند. عدم مصرف ید کافی در دوران بارداری و شیردهی می‌تواند عوارض جانبی برای مادر و نوزاد داشته باشد. مادرها با علائمی چون تیروئید کم‌کار، مثلاً گواتر، ضعف، خستگی و احساس سرما روبرو می‌شوند. کمبود ید برای نوزادان نیز موجب جلوگیری از رشد جسمی و مغزی می‌شود. ضمناً کمبود ید شدید می‌تواند احتمال سقط جنین را افزایش بدهد.

احساس سردی از علائم کمبود ید در بدن:


احساس سردی یکی از علامت‌های متداول کمبود ید است. برخی مطالعات نشان داده‌اند که بیش از 80 درصد از افرادی که سطح هورمون تیروئیدشان کم است، نسبت به دماهای سرد، حساسیت بیشتری نشان می‌دهند. از آنجایی که ید برای تولید هورمون‌های تیروئید لازم است، کمبود ید می‌تواند موجب افت سطح این هورمون‌ها شود و با توجه به اینکه هورمون‌های تیروئید، به کنترل سرعت متابولیسم کمک می‌کنند، پایین بودن سطح این هورمون‌ها می‌تواند متابولیسم را کُند کند، و متابولیسم آهسته‌تر، گرمای کمتری تولید می‌کند که باعث احساس سرما در بدن می‌شود. همچنین، هورمون‌های تیروئید موجب افزایش فعالیت چربی‌های قهوه‌ای در بدن می‌شوند. چربی قهوه‌ای نوعی چربی است که خاص تولید گرما در بدن است. یعنی پایین بودن سطح هورمون تیروئید که می‌تواند ناشی از کمبود ید باشد، می‌تواند مانع عملکرد درست چربی قهوه‌ای شود.

خوراکی های حاوی ید کدامند؟


متاسفانه خوراکی های نسبتا کمی حاوی ید هستند و همین یکی از دلایل کمبود ید در تمام دنیاست. میزان ید مورد نیاز بدن را می توان از طریق مصرف برخی مواد غذایی و یا از طریق مصرف مکمل، تامین کرد. مواد غذایی حاوی ید شامل نمک یددار، ماهی‌های آب شور و ساردین، میگو، خرچنگ، صدف، جلبک دریایی، ماست خالص، تخم‌مرغ، شیر، آلوی خشک شده، کرفس و سبزیجات می‌شود. غذاهای دیگر مثل گوشت گوساله، مرغ، لوبیای لیما و لوبیاچیتی و لبنیات هم حاوی مقادیر کمتری از ید هستند. یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از کمبود ید، مصرف نمک یددار است. اگر روزانه به اندازه نصف یک قاشق چای‌خوری نمک یددار به غذا اضافه شود؛ از کمبود ید در بدن جلوگیری می‌شود.

تشخیص کمبود ید در بدن


همان طور که در ابتدا اشاره شد، کمبود ید تنها از طریق انجام آزمایش ادرار قابل تشخیص است. بنابراین اگر احساس می‌کنید این ماده شیمیایی به اندازه کافی به بدن شما نمی‌رسد؛ بد نیست از پزشکتان بخواهید برای شما انجام آزمایش‌های مربوطه را تجویز کند. ولی نکته اینجاست که تغییرات سطح ید روزانه و حتی ساعت به ساعت زیاد است؛ بنابراین برای تشخیص کمبود ید در یک فرد حداقل باید ۱۲ بار آزمایش گرفته شود.
advertising
advertising
آخرین های پزشکی
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
انواع سل و روش های درمان هر کدام
انواع سل و روش های درمان هر کدام
تفاوت بین یدوفولیک با اسید فولیک در چیست
تفاوت بین یدوفولیک با اسید فولیک در چیست
علائم و نشانه های ابتلا به بیماری کلیه
علائم و نشانه های ابتلا به بیماری کلیه
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
آزمون مزاج شناسی و تشخیص طبع بدن
آزمون مزاج شناسی و تشخیص طبع بدن
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
اختلال یادگارپرستی یا شی پرستی جنسی چیست
اختلال یادگارپرستی یا شی پرستی جنسی چیست
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
عوامل تاثیرگذار در از دست دادن حافظه کوتاه مدت چیست
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
علت درد در کشاله ران چپ در زنان چیست
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
چگونه جنس موهای خود را تشخیص دهیم
آزمون مزاج شناسی و تشخیص طبع بدن
آزمون مزاج شناسی و تشخیص طبع بدن
advertising