برای بیماران هموفیلی چه ورزش هایی مفید و مضر می باشد

پزشکی و سلامتتناسب اندام

- 98/06/03
برای بیماران هموفیلی چه ورزش هایی مفید و مضر می باشدبیماری هموفیلی یک اختلال خونریزی مغزی مرتبط با X است که ناشی از کمبود فاکتور VIII انعقادی (هموفیلی A)، عامل IX (هموفیلی B) یا عامل XI (هموفیلی C) است که ناشی از جهش در ژن عامل لخته شدن است. این بیماری به طور عمده در مردان (هموفیلی A و B، دو شکل شایع این بیماری است) و می تواند خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.

بیماران هموفیلی برای بهبود شرایط جسمی و زندگی خود باید ورزش کنند، یک سری از ورزش ها هستند که به آنها کمک کرده و آن ها را به زندگی باز می گرداند و بعضی از ورزش ها برای ان ها مضر می باشد. در این مطلب بهترین و بدترین ورزش ها برای بیماران هموفیلی معرفی خواهیم کرد.

آب درمانی مفید برای هموفیلی ها:


بزرگ ترین مزایای تمرین در استخر این است که بیمار می تواند حدود 65 درصد از وزن بدن خود را از طریق شناوری آب منتقل کند که این کار به افزایش قدرت و عملکرد، محدوده آزاد حرکت و کاهش تورم و درد کمک می کند. اجرای یک برنامه آموزشی متشکل از جلسات 30 دقیقه ای از شنا، دوچرخه سواری، بسکتبال و یوگا 3 بار در هفته به طور قابل توجهی هماتروز (خونریزی در مفاصل) را کاهش و دامنه حرکت را افزایش می دهد و همچنین ورزش آبی به لحاظ آماری و به طور قابل توجهی انعطاف پذیری زانو و باسن، قدرت و تناسب هوازی را بهبود می دهد. مطالعه اخیر نشان داد که اکثریت قریب به اتفاق (81.7 %) از مردم توانستند به این برنامه پایبند بمانند و هیچ اثر زیان آوری مربوط به ورزش مشاهده یا گزارش نشده است.

چندین مورد از اثرات مثبت دیگر آب درمانی شامل:


- کاهش سطح خستگی و افزایش ظرفیت هوازی
- کاهش وزن در کمر (50%)
- کاهش ضربان قلب و فشار خون در آب
- بهبود گردش خون به ماهیچه ها
- بهبود تحرک
- تسکین درد اضافه
- تنفس کنترل شده بهتر
- و سود بردن از قادر بودن برای تمرینات مفاصلی چند گانه به طور همزمان است.

توصیه های ایمنی برای آب درمانی بیماران هموفیلی


- با ارائه کننده خدمات درمانی، درمانگر فیزیکی، یا HTC خود چک کنید تا مطمئن شوید که ورزش آبی برای شما مناسب است یا خیر.
- از کفش های آبی استفاده کنید تا از خونریزی های ممکن ایجاد شده با سطوح سخت به مچ پا جلوگیری کنید.
- یک مشاور بدنی پیدا کنید تا بر دو جلسه اول شما نظارت داشته باشد.
- اگر هنوز یک شناگر ماهر نیستید، توسط کسی کنترل شوید.
- خیلی ساده است! زیاد کار نکنید! ماهیچه های شما بعداً خسته خواهند شد حتی اگر احساس بدی در آب نداشته باشید.

ورزش بیماران هموفیلی و تمرینات آبی برای امتحان و انجامراه رفتن در آب:


حرکت رو به جلو و عقب در آب در سطح سینه، ماهیچه های پا را به کار می اندازد و هیچ تاثیری بر زانو یا باسن ندارد و این به خصوص برای افرادی که آرتروز در این مفاصل دارند، اهمیت ویژه ای دارد.

لانگ جانبی:


رو به دیوار استخر باشید و یک قدم بزرگ به پهلو بردارید و انگشتان پا را روبروی دیوار استخر نگه دارید و در طرف دیگر نیز این تمرین را تکرار کنید، سه ست از 10 تایی را انجام دهید و برای تغییر، شما می توانید به جای ایستادن در یک مسیر به سمت جلو یا کج راه بروید.

شنا:


در آب کنار استخر بایستید، دست هایتان را روی لبه استخر قرار دهید و به عرض شانه باز کنید و از طریق دست هایتان فشار وارد کنید و بدن خود را تا نیمه آب بالا ببرید و آرنج تان را کمی خم کنید و سه ثانیه صبر کنید و به آرامی در استخر پایین بروید.

این بیماران دارای ضعف و مشکلاتی در استخوان و یا مشکلات جسمی هستند، که ورزش های تحمل وزن که توسعه و نگهداری چگالی استخوان سالم را ترویج می کنند (تا حدی که اجازه سلامتی مفاصل برایشان وجود دارد). انتخاب فعالیت ها باید منعکس کننده علایق، توانایی ها، و منابع فردی باشد.

فواید فیزیکی حرکات آبی برای بیماران هموفیلی


- ماهیچه های قوی و انعطاف پذیر، مفاصل را حمایت می کنند و به جلوگیری از خونریزی و آسیب مفاصل کمک می شود. احساس تناسب و داشتن انرژی به کاهش خستگی کمک می کند.
- داشتن وزن سالم فشاری که بر روی مفاصل ایجاد می شود را کاهش می دهد، که به ویژه در بدن های پیر به تعادل و هماهنگی کمک می کند و هماهنگی بین مفاصل و ماهیچه ها را افزایش می دهد که با یکدیگر بهتر عمل کنند و دوباره به حفاظت در برابر خونریزی کمک خواهند کرد.

10 فعالیت توصیه شده برای بیماران هموفیلی:


شنا. تنیس روی میز. پیاده روی. ماهیگیری. حرکات موزون. بدمینتون. قایقرانی. گلف. بولینگ. دوچرخه سواری.
برای بیماران هموفیلی چه ورزش هایی مفید و مضر می باشد

10 فعالیت منع شده برای بیماران هموفیلی:


بوکس. راگبی. فوتبال. کاراته. کشتی. موتور سواری. جودو. گلادینگ. هاکی. اسکیت.

فعالیت های مربوط به بزرگسالان مسن تر با بیماری هموفیلی با افزایش سن خطر آسیب مفاصل را افزایش می دهد و در نتیجه، بزرگسالان مسن تر ممکن است درد مزمن و کاهش تحرک را تجربه کنند. با این حال، هنوز هم ضروری است که فعال بمانید تا به تقویت مفاصل و ماهیچه ها کمک کنید، وزن سالمی داشته باشید و یک خروجی را برای استرس یا تنش فراهم کنید. بزرگسالان مسن تر توصیه می شود فعالیت هایی را انتخاب کنند که "راحت باشد"، مانند راه رفتن، شنا کردن، یوگا، پیلاتس، دوچرخه سواری، تمرینات استقامتی (تحمل وزن)یا بولینگ. فعالیت هایی مانند دو، بسکتبال یا فوتبال توصیه نمی شود.

آماده سازی برای پیش گیری از فعالیت فیزیکی (یا درمان ها برای جلوگیری از خونریزی) قبل از درگیر شدن در هر فعالیتی با ریسک بالاتر آسیب توصیه می شود. درمان اولیه جایگزینی و پیش گیری، بسته به خطر خونریزی، گاهی با هم پیش می روند. به افراد مبتلا به هموفیلی به شدت توصیه می شوند که با متخصصین اطفال و پزشکان در ارتباط با فعالیت فیزیکی مشورت کرده و مقادیر آزمایش سیستم انعقاد خون را بررسی کنند.

نکاتی برای ورزش و حرکات فیزیکی کودکان مبتلا به هموفیلی


انتخاب یک فعالیت برای کودک بسیار مهم است و باید موارد زیر را در نظر بگیرید:
به دنبال چه مزایایی هستید؟ آیا آن ها به شدت فیزیکی، یا اجتماعی هستند؟ آیا فرزند شما رقابتی است؟ چگونه می توانید اهداف کودک خود را به شیوه ای ایمن چک کنید. آیا این فعالیتی است که می توانید به عنوان یک خانواده انجام دهید؟ انجام فعالیت هایی با یکدیگر می تواند به والدین کمک کند تا نظارت بیشتری بر فرزند خود داشته باشند. آیا کودک شما مفاصل "هدف" دارد؟ مفصل هدف مفصلی است که از خونریزی مکرر رنج برده است. اطمینان حاصل کنید که به طور ایمن در طول فعالیت ها محافظت می شود (به عنوان مثال، با یک جفت بریس و یا کفش مناسب). آیا برای جلوگیری از ضربه آرنج، مچ پا و یا مفصل زانو ورزشی وجود دارد؟ ورزش بدون توقف می تواند این مفاصل را در معرض ریسک بالاتری از خونریزی قرار دهد، بنابراین باید از آن ها اجتناب کرد.

اگر کودک شما در طول درمان پیش گیری است، با تیم HTC در مورد زمانی که برنامه تزریق را برنامه ریزی می کند صحبت کنید (به طور مثال، قبل از تمرین ورزشی). آیا کودک شما بازتاب های خود را به خوبی توسعه داده و هماهنگی دارد؟ اگر کودک شما سن کمی اسداردت و هنوز در حال توسعه این مهارت ها است، آن ها در معرض خطر بزرگی برای کاهش یا جراحت قرار دارند. با فیزیوتراپیست HTC خود درباره فعالیت هایی صحبت کنید که ممکن است مناسب تر باشند و تمرین هایی که می توانند به اصلاح واکنش ها کمک کنند. سرعت و ارتباط احتمالی بدن در این فعالیت چیست؟ هرچه سرعت بالاتر باشد و پتانسیل برای تماس (مانند فوتبال، راگبی، هاکی) بیشتر باشد، خطر آسیب و خونریزی بیشتر می شود. با کودک خود در مورد خطرات بالقوه صحبت کنید و این که آیا آن ها می توانند از ورزش دیگری لذت ببرند یا خیر.
advertising
advertising
آخرین های تناسب اندام
10 راهکار ساده برای داشتن سینه های زیبا و خوش فرم
10 راهکار ساده برای داشتن سینه های زیبا و خوش فرم
روش های تقویت مچ دست در خانه با ورزش
روش های تقویت مچ دست در خانه با ورزش
8 حرکت یوگا که استرس را کاهش می دهد
8 حرکت یوگا که استرس را کاهش می دهد
علت بزرگ شدن شکم بعد از لاغری چیست
علت بزرگ شدن شکم بعد از لاغری چیست
چندین ورزش هوازی برای کسانی که از دویدن متنفرند
چندین ورزش هوازی برای کسانی که از دویدن متنفرند
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
advertising