قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ایران در چالدران

گردشگریآثار تاریخی

- 97/08/02
قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ایران در چالدرانقره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس یا کلیسای طاطاووس، در روستای چالدران در 20 کیلومتری شمال شرقی شهرستان چالدران قرار دارد. کلمه «قَرَه» در زبان آذری به معنای «سیاه» است. از آنجایی که ساختمان اصلی کلیسا تماماً از سنگ‌های سیاه ساخته شده بود، این کلیسا به این نام خوانده می‌شد اما پس از بازسازی این بنا، قسمتی از سنگ‌های سیاه به وسیله سنگ‌های سفید جایگزین شد.
تادئوس یا طاطاووس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح (ع) است که در سال 40 میلادی به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت. پس از مدتی به دستور پادشاه ارمنستان کشته شد. مسیحیان در مکان قتل او این کلیسا را بنا کردند.
قره کلیسا قدیمی ترین کلیسای ایران در چالدران
کلیسای تادئوس یکی از معتبرترین و پر زینت‌ترین کلیساهای ارمنیان در ایران است که شهرت جهانی دارد و هر سال در فصل تابستان در ماه ژوئیه (روزهای آخر تیر و هفته اول مرداد) که مصادف با قتل تادئوس و پیروانش می‌باشد، ارمنیان ایران و برخی از سفیران مسیحی کشورهای خارجی در ایران، به زیارت این کلیسا می‌آیند و در مراسم خاص مذهبی شرکت می‌کنند.
این بنا از اشتهار جهانی برخوردار بوده و بسیاری از ارامنه داخل و خارج کشور برای انجام مراسم مذهبی به این کلیسا می آیند.
در هفته اول مرداد ماه، ارمنیان از شهرهای تبریز، ارومیه، تهران، اصفهان، قزوین ودیگر شهرها به صورت گروهی و خانوادگی به قره کلیسا می آیند.افزون بر ارمنیان، خانواده هایی از آشوریان و به ندرت خانواده های کاتولیک هم در این جشن شرکت می کنند.

در اطراف کلیسا، به رغم فراوانی جمعیت در روزهای جشن، ساختمان و بنایی برای بیتوته زائران نیست.
این کلیسا در دوره‌های مختلف ویران و مجدداً بازسازی شد. در سال 1230 میلادی (هنگام حمله چنگیز)، قسمت بزرگی از این کلیسا ویران شد ولی هنگام اقامت هلاکوخان مغول در آذربایجان، خواجه نصیرالدین طوسی به مرمت آن همت گماشت.
آدرس : آذربایجان غربی – سیه چشمه (چالدران) بلوار بسیج
advertising