هونل موزیک
فارسی - Persian
زندگی نامه جابربن حیان پدر علم شیمیجابر بن حیان یکی از دانشمندان، فیلسوفان و کیمیاگران بزرگ تاریخ کشور است که در دوران حیات خود کارهای بزرگ علمی انجام داده و «پدر علم شیمی» نام گرفته است. دوستان عزیز سایت پرورش افکار در این مقاله قصد داریم به شرح زندگی نامه جابر بن حیان این فیلسوف بزرگ و نامی که در دوران حکومت اُموی زندگی می کرده، بپردازیم. لطفا با ما همراه باشید.

زندگی نامه جابر بن حیان


نام کامل این دانشمند بزرگ، ابوموسی جابر بن حیان می باشد. تاریخ تولد دقیق وی مشخص نیست، اما به صورت احتمالی وی در حدود سال ۱۰۰ هجری شمسی که برابر با سال ۷۲۱ میلادی می باشد، در دوران حکومت اُموی ها در شهر توس واقع در استان خراسان به دنیا آمد. پدر جابر، یک داروساز بود و به خاطر اقداماتی که برای براندازی حکومت اموی ها انجام داده بود دستگیر و اعدام شد.جابر بن حیان، پس از مرگ پدرش و زمانی که نوجوان بود، به نوشته هایی که از پدرش به جا مانده بود، علاقه زیادی پیدا کرد. به همین دلیل تصمیم گرفت حرفه ی پدر خود را ادامه دهد.کتاب ها و رساله های جابر، تاثیر بسیار زیادی بر تغییر نگرش کیمیاگران اروپایی داشت به گونه ای که جابر بن حیان را «پدر علمی شیمی» نامیدند؛ و بسیاری از روش های این علم مانند تقطیر همچنین برخی از ابزارهای مورد نیاز علم شیمی مانند انبیق و قرع را به این دانشمند برجسته ی ایرانی نسبت داده اند.

جابربن حیان و شاگردی امام جعفر صادق (ع)


برخی اعتقاد دارند که جابر بن جیان یکی از بزرگ ترین شاگردان ششمین امام شیعیان، امام جعفر صادق (ع) بوده است، البته شایان ذکر است که ایشان نیز خود را شاگرد این امام بزرگوار می دانسته، او امام صادق (ع) را شخصی والا و مهربان می یافت و قادر نبود از وجود ایشان جدا و بی بهره بماند.
لازم به ذکر است که برخی از دانشمندان، مسئله ی شاگرد بودن جابر بن حیان نزد امام جعفر صادق (ع) را به طور کلی رد کرده اند، برخی دیگر نیز ابراز کرده اند که به هیچ وجه در این مورد مطمئن نیستند.
زندگی نامه جابربن حیان پدر علم شیمی

عقیده ی جابر بن حیان درباره ی فلزات


به اعتقاد جابر بن حیان، فلزهای اصلی شامل هفت نوع می باشد. این فلزها عبارت هستند از: نقره، مس، آهن، طلا، قلع، سرب و جیوه. با توجه به تعبیر جابر بن حیان، فلزهای ذکر شده پایه و اساس صنعتی کیمیاگری را تشکیل می دهند. در واقع قانون های علم کیمیا با توجه به این فلزها شکل گرفته است.

دستاوردهای جابر بن حیان


این فیلسوف بزرگ ایرانی در زمان حیات خود در زمینه های کیمیاگری، نجوم، اخترشناسی، پزشکی، فلسفه و فیزیک به دستاوردهای بزرگی رسیده که به نام وی ثبت شده است.از این قبیل می توان به برخی از وسایل آزمایشگاهی که وی اختراع کرده است، مانند انبیق و قرع اشاره نمود. وی اولین کسی است که گوگرد یا اسید سولفوریک را از تکلیس زاج سبز و حل گازهای به دست آمده در آب، کشف کرد و نام آن را «زینت الزاج» نامید.

کشف مواد شیمیایی بسیاری مانند نیتریک اسید، سیتریک اسید (جوهر لیمو)، هیدروکلریک اسید، تیزاب (از جمله اندک موادی است که طلا را در خود حل می کند)، استیک اسید (جوهر سرکه) و معرفی کردن فرآیندهای تقطیر و تبلور که هر دوی آن ها به عنوان پایه های اصلی شیمی امروزی به شمار می آیند، در شمار برخی از یافته های جابر بن حیان می باشد.

البته لازم به ذکر است که جابر بن حیان یافته های فراوان دیگری نیز داشته است، که از این جمله می توان به جلوگیری از زنگ زدن آهن، روش های استخراج و خالص سازی طلا، رنگرزی و نم ناپذیر کردن پارچه ها، حکاکی روی طلا و تجزیه مواد شیمیایی اشاره کرد. جالب است بدانید جابر «قلم نوری» را نیز اختراع کرده است. جوهر این قلم در تاریکی نیز از خود نور تولید می کند.

این دانشمند بزرگ ایرانی که نزدیک به هزار و دویست سال پیش زندگی می کرده است، به عنوان اولین ایرانی شیمیدان شناخته می شود. جابر بن حیان اولین شخصی است که باعث شهرت علم شیمی شد و بدون شک اولین فرد مسلمانی است که شایسته ی کسب عنوان شیمیدان می باشد.

برخی از آثار جابر بن حیان


الزیبق/نارالحج/خواص اکسیر الذهب/ الریاض/اسرارالکیمیا/علم الهمیه/ اصول الکیمیا/الخمیس/السموم/ الرحمه/ تصیحات کتب افلاطون/ الخمائر/ النور/ رساله الایضاح/ التجرید/اسطقس ثالث/الواحد الکبیر/ الشعیر/ الواحد الصغیر/کتاب السبعین/ کتاب المیزان

درگذشت جابر بن حیان


این فیلسوف برجسته ی ایرانی سرانجام در سال 194 هجری شمسی، برابر با سال 815 میلادی و در سن 94 سالگی، در شهر کوفه دار فانی را وداع گفت.
advertising
advertising
آخرین های خواندنی
فال شبانه چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

فال شبانه چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

فال حافظ روزانه چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

فال حافظ روزانه چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

فال روزانه چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

فال روزانه چهارشنبه 4 اردیبهشت 98

فال شبانه سه شنبه 3 اردیبهشت 98

فال شبانه سه شنبه 3 اردیبهشت 98

advertising
محبوب ترین های خواندنی
کاربرد و داستان ضرب المثل کار خوبه خدا درست کنه سلطان محمود خر کیه

کاربرد و داستان ضرب المثل کار خوبه خدا درست کنه سلطان محمود خر کیه

فال روزانه یکشنبه 18 فروردین 98

فال روزانه یکشنبه 18 فروردین 98

کتاب فرهنگ سنگ و سگ از محمدرضا شعبانعلی

کتاب فرهنگ سنگ و سگ از محمدرضا شعبانعلی

رفتار عجیب و غریب گربه ها

رفتار عجیب و غریب گربه ها

advertising