هفت قطعه از ساخته‌ های احسان مطوری نواخته شد

مجلهموزیک

- 97/12/05
هفت قطعه از ساخته‌ های احسان مطوری نواخته شدارکستر سمفونیک ایروینگ در شهر دالاس تگزاس به اجرای قطعاتی در موسیقی ایرانی از ساخته‌های «احسان مطوری» پرداخت، این آهنگساز و نوازنده‌ی مقیمِ امریکا به عنوان نوازنده نیز با این ارکستر همکاری کرد. در این اجرا هفت اثر از ساخته‌های این آهنگساز با‌ نام‌های نقش‌جهان، ماه و غبار، آدم‌برفی، انگار، تهران به وقت تنهایی، مرزهای آبی و جدال با حضور ۱۱۲ نوازنده ارکستر سیمفونیک به همراه سنتور در سالن هنرهای اروینگ اجرا شد.

این اجرا با عنوان «مرزهایی فراتر از موسیقی کلاسیک» و با هدف آشنایی مخاطبان موسیقی کلاسیک با فرم‌های مختلف موسیقی جهانی شکل گرفت. قطعات اشاره شده در یک فضای فیوژن با الهام از ساختار موسیقی ایرانی و تحت تاثیر مطالعات آهنگساز در موسیقی فرهنگ‌های مختلف جهان در سال‌های اقامت در آمریکا ساخته شده است.

بعد از حضور مدیر هنری ارکستر سیمفونیک ارونیگ در اجرای سال ۲۰۱۸ مطوری در شهر نیویورک، تصمیم به دعوت از این نوازنده و آهنگساز ایرانی برای همکاری با ارکستر سمفونی مذکور گرفته شد.

«اروینگ سیمفونی» یکی از فعال‌ترین ارکسترهای بزرگ حال حاضر در جنوب آمریکاست که از حضور «هکتور گازمان» رهبر ارکسترِ مکزیکی بهره‌مند است. هکتور گازمان صاحب جایزه اپرا فریدا و جزو هفت رهبر برتر قاره آمریکای جنوبی محسوب می‌شود.

این روزها احسان مطوری مشغول آهنگسازی روی‌پروژه‌ای با نام «دختران انتظار» است. در این پروژه، سیلیا ووداسمیت کاندید جایزه گرمی، سلناژ مردانیان خواننده مطرح اپرا ساکن نیویورک و مایک بلاک نوازنده ویلن سل گروه سیلک‌‌رود او را همراهی می‌کنند.
advertising