سرنوشت نامعلوم جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان

مجلهچهره ها

- 97/07/29
سرنوشت نامعلوم جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان

بیوگرافی جمال خاشقجی


جمال خاشقجی در سال 1958 متولد شده است. او نویسنده ، روزنامه نگار و خبرنگار عربستان سعودی بود. او هم چنین مدیر شبکه ی العرب از منتقدان و مخالفان حکومت عربستان بوده است.
او در ابتدا سردبیر یکی از روزنامه های موافق دولت بوده است اما با روی کار آمدن بن سلمان امیدش به یاس گرایید به طوری که حتی ماندن در کشورش را به صلاح ندانست و تصمیم به ترک کشورش گرفت.

ممنوع الفعالیتی جمال خاشقجی


جمال خاشقجی با روی کار آمدن ترامپ در یکی از اندیشکده ها مقاله ای را منتشر کرد که در آن به انتقاد از آمریکا و ترامپ پرداخته بود و از آن جایی که در آن زمان ترامپ تازه به روی کار آمده بود و سیاست هایش در مورد خاورمیانه در حال شکل گیری بود دولت عربستان مجبور شد اعلام کند که نظرات او به حکومت عربستان مربوط نیست و صرفا یک نظر شخصی است و او به همین دلیل در عربستان ممنوع الفعالیت و ممنوع القلم شد.

ناپدید شدن جمال خاشقجی در استانبول ترکیه


او پس از رفتن به سفارت عربستان برای ثبت عقد خود با نامزدش به طور عجیبی ناپدید می شود. با این وجود کنسولگری ادعا کرده است که او از سفارت عربستان خارج شده است. اما این موضوع مورد تایید نامزدش نیست.
برخی از خبرگزاری ها مانند رویترز مدعی شده اند که او به قتل رسیده است و از آن جایی که قتل او برنامه ریزی شده، بوده جسد او را از داخل سفارت خارج کرده اند.
گویا جسد او را تکه تکه کرده اند و این موضوع را مقامات ترکیه نیز تایید کرده اند.
جدیدا اطلاعاتی به دست آمده که جمال خاشقجی ساعت مچی خود را روی حالت ضبط صدا قرار داده است و با بررسی گوشی همراه جمال خاشقجی به فایل های ضبط شده ای دست پیدا کرده اند که در آن صدای شکنجه و سپس قتل او به گوش می رسد.
advertising