بیوگرافی استاد کیهان کلهر نوازنده کمانچه و برنده جایزه وومکس

مجلهسلبریتی ها

- 98/08/18
بیوگرافی استاد کیهان کلهر نوازنده کمانچه و برنده جایزه وومکسکیهان کلهر آهنگساز و نوازنده ایرانی در ۳ آذر ۱۳۴۲ در اسلام آباد غرب کرمانشاه به دنیا آمده و موسیقی دان، آهنگساز و نوازندهٔ کرد اهل ایران می باشد.
بیوگرافی استاد کیهان کلهر نوازنده کمانچه و برنده جایزه وومکس

همسر کیهان کلهر


همسر وی زهره سلطان آبادی پرورش دهنده حرفه ای اسب می باشد و در زمینه نژاد عرب در آلمان و آمریکا مشغول فعالیت است.

حادثه تلخ برای خانواده کیهان کلهر


کیهان کلهر خانواده اش را در جنگ ایران و عراق از دست داده است.
وی در مستندی به نام موسیقی غریبه ها بیان می کند که در حین جنگ بین ایران و عراق، موشکی به خانه شان برخورد کرده و کل خانواده اش را از دست می‌دهد.

شروع موسیقی کیهان کلهر


کیهان کلهر کار موسیقی را از پنج سالگی به صورت آزاد شروع کرد. دوازده ساله بود که به صورت حرفه ای به موسیقی پرداخت و در سیزده سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه شروع به همکاری کرد. کلهر مدتی کوتاه با گروه شیدا در مرکز هنری «چاووش» همکار بود.
در هفده سالگی مقیم ایتالیا شد و سپس به نیت ادامه تحصیل راهی کانادا شد و در رشته آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا فارغ‌ التحصیل شد.

الگوی موسیقی کیهان کلهر


استاد کلهر در چند سخنرانی و مصاحبه مجموعه جاده ابریشم انگیزه و الگو خود را در نوازندگی کمانچه استاد علی اصغر بهاری نام برده است.
وی مدت ها عضو گروه دستان بود و در کنسرتهای این گروه به همراه شهرام ناظری به نوازندگی پرداخت.
از میان این آثار می‌توان به سفر به دیگر سو اشاره کرد.
پس از جدایی از گروه دستان و فعالیت‌های مستقل خود را شروع کرد.

همکاری کیهان کلهر با بزرگان موسیقی


استاد کلهر با اساتید موسیقی سرشناس دنیا چون اردال ارزنجان از ترکیه، شجاعت حسین خان از هند، یویوما از چین، ژائو ژیپینگ، عالیم قاسمف از جمهوری آذربایجان،بروکلین رایدر از آمریکا، ارکستر فیلارمونیک نیویورک، کوارتت کرونوس، و گروه سازهای بادی هلند، و … همکاری کرده است و یکی از چهره های سرشناس موسیقی دنیا می باشد.
در داخل کشور نیز با هنرمندان ایرانی از جمله محمدرضا شجریان ، علی‌اکبر مرادی، شهرام ناظری، حسین علیزاده و گروه دستان هم به اجرای موسیقی پرداخته‌ است.

سبک‌ موسیقی کیهان کلهر


سبک موسیقی و نوازندگی استاد موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی کردی است و سازهای تخصصی او کمانچه، تنبور، سه تار، شاه کمان است.

شهرت کیهان کلهر با بی تو بسر می شود


استاد کلهر با آلبوم های بی تو بسر نمی شود، فریاد، باران و فراتر از نقشه جغرافیا که در آنها به‌ عنوان آهنگساز و نوازنده نقش داشته نامزد جایزه گرمی شده‌ است.
در پنجاه و نهمین مراسم جایزه گرمی، کیهان کلهر به همراه گروه جاده ابریشم به رهبری یویوما توانستند با آلبوم sing me home موفق به کسب جایزه گرمی بهترین موسیقی جهانی شوند.

آلبوم های استاد کیهان کلهر


بی تو بسر نمی‌شود
فریاد
سفر به دیگر سو
شب
سکوت
کویر
شهر خاموش

جوایز دریافتی کیهان کلهر


دو اثر وی در سال ۲۰۰۴ نامزد جایزه گرمی شد. در سال ۲۰۱۷ به همراه گروه راه ابریشم برای آلبوم sing me home برندهٔ جایزهٔ گرمی شد.
در چهارمین جشن سالانه موسیقی ما که در سال ۱۳۹۶ به پاس یک عمر فعالیت هنری تقدیر به عمل آمد.

کیهان کلهر برنده جایزه وومکس و مرد سال موسیقی 2019


استاد کلهر نخستین نوازندهٔ ایرانی است که برندهٔ جایزهٔ معتبر جهانی «وومکس» در سال ۲۰۱۹ شد. جایزه جهانی موسیقی «وومکس» طی مراسمی به کیهان کلهر، آهنگساز و نوازنده کمانچه و سه تار در فنلاند اهدا شد.
«وومکس» یک طرح حمایت از موسیقی جهانی است که در برلین مستقر است و همه ساله در شهرهای مختلف اروپا برنامه‌ هایی انجام می دهد. این جایزه امسال در بیستمین سالگرد تاسیس وومکس به کیهان کلهر اهدا شد. جایزه «وومکس» همه ساله به چهره های مطرح در موسیقی جهان اعطا می شود. این جایزه به نوعی نفر برتر موسیقی سال را تعیین می کند.
کلهر جایزه خود را به محمدرضا شجریان استاد آواز ایران تقدیم کرد.

ماجرای بازداشت کیهان کلهر


در روز پنجشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۸۸، در حالی که در فرودگاه امام خمینی تهران، ایران را به مقصد فرانسه (برای اجرای برنامه) ترک می‌کرد چند ساعتی بازداشت شد که علت این بازداشت را نقص در گذرنامه اعلام کردند. این در حالی است که حمیدرضا نوربخش که برای بدرقه‌ی کیهان کلهر به فرودگاه رفته بود بیان کرد که نگهداری چند ساعته‌ی کیهان کلهر تأیید، اما بازداشت وی را تکذیب می‌کند.

تصمیم کیهان کلهر به عدم برگزاری کنسرت در ایران


کیهان کلهر در خرداد ماه ۱۳۹۴ قرار بود اجرایی با همکاری گروه بروکلین رایدر آمریکایی داشته باشد، ولی اداره اماکن نیروی انتظامی مانع از برگزاری این کنسرت شد. وی پس از این اتفاق گفت دیگر در ایران اجرایی نخواهد کرد و تأکید کرد تا زمانی که فرهنگ و هنر ایران گروگان زورگیری و زورآزمایی جناح‌های سیاسی است و خط مشی مشخصی برای این‌گونه فعالیت‌ها تعریف و اجرا نشده، از انجام هرگونه فعالیت در ایران خودداری خواهد کرد، ولی در سال ۱۳۹۵ به برگزاری کنسرت‌هایش در ایران ادامه داد.
advertising