آشنایی با عادات و ویژگی های افراد خسته کننده

سبک زندگیمهارت اجتماعی

- 97/11/07
آشنایی با عادات و ویژگی های افراد خسته کنندهافراد خسته‌کننده مکالمات نامتعادلی دارند.به جای پیدا کردن یک تعادل بین صحبت کردن و گوش دادن، در حرف زدن زیاده روی می‌کنند. گوش دادن بدون صحبت کردن و یا صحبت کردن بدون گوش دادن، هر دو کار اشتباهی است.

افراد خسته کننده متوجه گفتگوی دیگران نمی‌شوند.اگر شما آدم خسته کننده‌ای هستید، احتمالا متوجه زبان بدن اشخاص دیگر نمی‌شوید. آنچه که باعث می‌شود یک فرد خسته کننده باشد، صحبت کردن بیهوده و مستمر و نادیده گرفتن سیگنال‌ها و زبان بدن طرف مقابل است که می‌گوید “من علاقه مند به شنیدن آنچه شما می‌گویید نیستم، اما هر چند ثانیه یکبار به رسم ادب با اشاره سر شما را تایید می‌کنم”.برای جلوگیری از این، یاد بگیرید که به چیزی که مردم با بدن خود می‌گویند، گوش بدهید.

افراد خسته کننده نمی‌تواند مردم را بخنداند.انعطاف پذیری شناختی یعنی توانایی ارزیابی یک ایده یا یک رویداد از دیدگاههای متفاوت و پس از آن، به طور طبیعی، برجسته کردن آن است. اما مردم خسته کننده این توانایی را ندارند و نمی‌توانند از وقایع روزمره نکات خنده دار و سرگرم کننده بسازند.

افراد خسته کننده همیشه کاری تکراری را انجام می‌دهند.یک زندگی کم‌تحرک و بدون تنوع برای هرکسی باعث زندگی خسته کننده‌ای می‌شود. رفتن به موزه‌ها، خواندن کتاب و یا حتی پیاده روی ، تحرک خوبی به زندگی می‌دهد. تجارب گوناگون مکالمه و ارتباط فرد را بهبود می‌ببخشد.

یک فرد خسته کننده می‌تواند بیش از حد محتاط باشد.او معتقد است به این دلیل که کسی نمی‌خواهد به او گوش دهد، و شاید صحبت‌های او برای کسی جذابیتی نداشته باشد، بهتر است چیزی نگوید.افراد خسته کننده عقیده‌ی خاصی ندارند.افرادی که نمی‌دانند به چه چیزی اعتقاد دارند، آدم‌های خسته کننده‌ای هستند.

افراد خسته کننده نمی‌دانند که چگونه یک داستان خوب تعریف کنند.برای علاقه‌مند کردن و درگیر کردن دیگران، شما باید قادر باشید که چگونه داستان بگویید. شما باید به آن داستان اهمیت دهید که دیگران مجذوب داستان شما شوند.یک موضوع مهم که احساس می‌کنید دیگران باید به آن اهمیت دهند را بیابید. این اهمیت باید واقعی، نه بازی با زبان باشد، که باید در سبک خود قانع کننده و اغوا کننده باشد.

افراد خسته کننده نمی‌توانند مسائل را از دیدگاه افراد دیگر ببینند.افراد خسته کننده معمولا کسانی هستند که نمی‌توانند (یا نمی‌خواهند) درک کنند که یک مکالمه از دیدگاه تجربه‌ی شخص دیگر چگونه است. توانایی قرار دادن خود در جای یک نفر دیگر، قدرت جالب صحبت کردن را می‌سازد. به این ترتیب، هوش هیجانی کلید یک مکالمه خوب است.اگر مردم در مورد آنچه که فکر می‌کنند، نگاه انتقادی ندارند، پس چیزهای زیادی را برای ارائه در گفتگو نیز نخواهند داشت. این افراد فقط می‌توانند نظرات بسیار سطحی خود را در موضوعات مختلف ارائه دهند.افراد خسته کننده نظرات خود را ندارد.

تحقیقات بر روی مغز نشان می‌دهد که ما اساسا به صورت طبیعی به دنبال اخبار تازه هستیم. اگر شما هیچ چیز جدیدی را برای شنونده فراهم نکنید، آنها برای گوش دادن به شما تحریک نمی‌شوند. وقتی که از کسی می‌توان چیزی جدید یاد گرفت دیگر آن فرد یک فرد خسته کننده نیست.افراد خسته‌کننده چیز جدیدی برای اضافه کردن به شما ندارند.زمان تصمیم گیری در مورد اینکه کسی واقعا یک فرد خسته کننده است، طول می‌کشد، هر چند برخی از افراد نشانه‌های بسیاری در اوایل یک رابطه از خودشان بروز می‌دهند.

افراد خسته کننده اجازه صحبت کردن را به کسی نمی‌دهند.آنچه که باعث میشود کسی خسته کننده به نظر برسد، عدم توانایی در شریک کردن دیگران در مکالمه است. آنها معمولا نقطه نظر خود را با جزئیات بسیار زیاد و بی ربط به موضوع اصلی، بازگو می‌کنند. اگر شما نمی‌توانید بفهمید که کسی از دایره گفتگو کنار رفته، شما آدم خسته کننده‌ای هستید.

افراد کسل کننده خیلی به ندرت اشتباهات خود را می‌پذیرند. بخصوص وقتی این آدم‌ها با اثبات اشتباهات گسترده خود مواجه می‌شوند. بنابراین طبیعی است که آنها بابت رفتار نامناسب خود عذرخواهی نمی‌کنند. انداختن تقصیر گردن این آن و آن از ویژگی‌های چنین افرادی است که این حقیقت را که قصور از خودشان است نمی‌بینند.افراد خسته کننده خیلی سریع واکنش‌های بی‌دلیل و احساسی نشان می‌دهندآنچه که در افراد حوصله سر بر وجود دارد ترس است. دقیقا همان چیزی که در رفتار آنها تاثیر می‌گذارد. آنها به شکل ناخوشایندی از دنیا وحشت دارند و به همین دلیل تمایل دارند به مسائل جزئی بپردازند و بابت آنها واکنش‌های تند از خودشان نشان دهند در صورتیکه می‌توانند در چنین مواقعی کمی صبر کنند ، نفس عمیق بکشند و خودشان را در آن موقعیت اداره کنند. در واقع این افراد بابت جزئیات بی‌اهمیت مرافعه راه ‌می‌اندازند و هر موضوع کوچکی را به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌کنند.

افراد خسته کننده عاشق این هستند که مشکلات را هم بزنند و به آنها پر و بال بدهند.افراد حوصله سر بر معمولا خیلی زود عصبانی می‌شوند. زیمرمن می‌گوید: به همین دلیل آنها همیشه آماده جنگ هستند حالا فرقی نمی‌کند طرف مقابلشان دوست آنها باشد یا کل دنیا! زمانی که میدان را به دست می‌گیرند دوست دارند به آنها توجه شود حالا در این راستا اصلا مهم نیست اگر این توجه به شکل منفی اتفاق بیفتد.افراد خسته کننده خود شیفته هستند.افراد کسل کننده یا به تعبیر دیگر آزار دهنده همیشه یک موضوع ترجیحی در اولویت‌های گفتگوهای خود دارند که این موضوع "خود آنهاست"."اگر موضوع گفتگو به سمت فرد دیگری برود آنها خیلی سریع مسیر مکالمه را به سمت خودشان بازمی‌گردانند." یکی دیگر از نشانه‌های این افراد قضاوت‌های آنها درباره آدم‌هایی است که فقط یکبار با ایشان ملاقات کرده‌اند یا شاید در همان لحظه‌ای که فردی را می‌بینند او را قضاوت می‌کنند. خیلی بهتر است اگر ابتدا یک فرد را کاملا بشناسیم تا اینکه بلافاصله او را مورد قضاوت قرار بدهیم.

افراد خسته کننده با چهره خود واکنش‌های آزار دهنده نشان می‌دهندهیچکس دوست ندارد دیگری برای مدت طولانی به صورتش خیره شود ، بنابراین کسانی که چنین رفتاری را به دفعات تکرار می‌کنند شک نداشته باشند که در رتبه اول افراد آزار دهنده و البته کسل کننده قرار می‌گیرند. این واکنش می‌تواند با خیره شده به چهره دیگری با چشم‌های گشاد شده یا اخم همراه باشد. بهتر است در مناسبات و معاشرت‌های اجتماعی آرامش خود را حفظ کنیم و حواسمان باشد که زبان بدنمان آنقدر راحت باشد که دیگران هم در برابر ما احساس راحتی کنند.

افراد خسته کننده به شدت منفی هستند.واقعا آزار دهنده است اگر معاشر شما کسی باشد که هرگز شکایت یا غرولند کردن را متوقف نکند. این افراد همواره بر روی جنبه‌های منفی زندگی تمرکز می‌کنند بنابراین از دید آنها همه چیز تاریک و غبار آلود است. این طرز نگاه حتی می‌تواند فراتر از موقعیت‌های اجتماعی هم برود. این افراد نمی‌توانند در فعالیتی مشارکت کنند یا اوقات شادی با کسی داشته باشند. در عوض این افراد مرتب درباره این موضوع صحبت می‌کنند که چقدر یک چیز کسالت بار است یا مشکل دارد.

دوستان افراد خسته کننده هرگز تغییر نمی‌کنند.افراد خسته کننده ناشناخته‌ها را دوست ندارند بنابراین مایلند همیشه در یک حالت باقی بمانند. آخرین باری که آنها را در یک مهمانی یا جای دیگری دیده‌اید احتمالا پشت میز نشسته بودند یا گوشه‌ای ایستاده بودند. آنها همواره داستان‌های قدیمی کار و خانواده را دارند که برای دوستان و اطرافیان خود بازگو کنند. در حالیکه دوستان جدید به معنای فعالیت‌های جدید و عادت‌های جدید است. اتفاقی که همیشه با پاسخ منفی این آدم‌ها روبه‌رو می‌شود.

زندگی روزانه افراد خسته کننده خالی از هیجان است. افراد کسل کننده معمولا حرف جدیدی جز اخبار و برنامه‌های کاری‌شان ندارند که بزنند. آنها نمی‌دانند یا اهمیتی به وجود هیجان در زندگی‌شان نمی‌دهند. به همین دلیل آنها ترجیح می‌دهند دور از کانون توجهات باشند چون از قضاوت شدن هراس دارند. در عوض آنها درباره تنها موضوعی که به آن تسلط دارند که می‌تواند کارشان باشد با همه صحبت می‌کنند.
advertising