روش های موثر برای مقابله با بی نظمی در کار

سبک زندگیکار و تجارت

- 97/08/23
روش های موثر برای مقابله با بی نظمی در کاریک فضای کار آشفته و بی نظم، دشمن شما است و مانع از بروز توانایی‌های شما خواهد شد. آشفتگی کارها باعث هدر رفتن انرژی و زمان شما خواهد شد بنابراین باید تلاش کنید این عامل مخرب را از زندگی‌ خود، خصوصا زندگی شغلی خود حذف کنید.

هر وسیله و ابزاری حتی یک قلم، یک برگ کاغذ، موبایل، برگه‌های یادداشت، می‌توانند باعث آشفتگی فضای فعالیت شما و در نتیجه آشفتگی ذهن شوند زیرا هرگاه به این وسایل نگاه می‌کنید، ذهن شما به صورت غیرارادی به سمت آن‌ها منحرف خواهد شد و اگر این مسئله را با دقت تجزیه و تحلیل کنید، خواهید دید که همه آن‌ها در کنار هم حجم بالایی از ذهن شما را اشغال خواهند کرد.

این تنها یک بُعد از بی نظمی و آشفتگی محیط است، دقیقا مانند کامپیوتر، زمانی که مغز شما با داده‌های زیادی مواجه می‌شود، سرعت پردازش اطلاعاتش هم کم می‌شود، پس نظم باعث می‌شود که مغز شما فضای بیشتری برای انجام عملکردش داشته باشد و این باعث کارآیی بالاتر شما خواهد شد. کارآیی بالاتر مغز شما باعث می‌شود که شما خلاقیت لازم را برای انجام کارهای خود را پیدا کنید.

برای مقابله با بی نظمی در کار ذهن خود را خالی کنید


اولین گام مقابله با بی نظمی در کار داشتن آمادگی ذهنی است. اگر فهرستی طولانی از کارها، برای انجام دادن دارید، باید برخی از آن‌ها را شروع کنید و این فکر که سایر کارهایتان باقی مانده است، باعث کاهش سرعت شما خواهد شد. با این حال، برخی از کارهایی که فهرست کرده‌اید، فوریتی برای انجام آن وجود ندارد و می‌توانید برای مدتی آن‌ها را کنار بگذارید و از سوی دیگر برخی کارهای فوری هستند و باید به سرعت آن‌ها را انجام دهید و کنار بگذارید تا ذهن شما خالی از دغدغه انجام کارهای فوری شود. بعد از این که این کارها را تمام کردید، خواهید دید که ذهن شما فضای بیشتری برای خلاقیت خواهد داشت و در صورتی که این کارها ناتمام باقی بمانند، مانند تکه‌ای چربی که ورودی قلب را مسدود کند، ذهن شما را مسدود خواهند کرد.

برای مقابله با بی نظمی در کار عوامل که باعث حواس پرتی می شود را حذف کنید


دیگر گام مؤثر در مقابله با بی نظمی در کار حذف کردن عوامل حواس پرتی است. تلویزیون و رادیو را خاموش کنید. در صورتی که واقعا می‌خواهید روی نوشتن تمرکز کنید، مودم اینترنت را نیز خاموش کنید. فقط یک پنجره جدید روی کامپیوتر خود باز کنید و فقط یک کار، یعنی نوشتن را انجام دهید. چند کارگی یکی از افت‌های خلاقیت است.

برای مقابله با بی نظمی در کار محیط اطراف خود را مرتب کنید


همیشه میز کار و محیط اطراف خود را تمیز و مرتب کنید . این که پیام خود را به جهانیان برسانید، از صحنه جهانی آغاز نمی‌شود، بلکه از خانه، دفتر کار یا میز کارخود شما آغاز می‌شود. همه این به هم ریختگی‌ها را مرتب کنید و اتاقی برای خلاقیت ایجاد کنید. روی هدف خود تمرکز کنید و از انجام کارهای حاشیه ای خودداری کنید. کارها را ساده کنید و دستاوردهای بیشتری کسب کنید. زمانی که کاری پراهمیت انجام می‌دهید همواره مطمئن شوید که تنها روی ملزومات هدفتان تمرکز کرده‌اید و از مطالب حاشیه‌ای عبور کرده‌اید. اگر یک بار این اصل را در زندگی‌ خود اعمال کنید، خواهید دید که کارآیی شما بیشتر خواهد شد.

بهره ‌وری بیشتر با ساده کردن یک کار است


در سادگی، قدرت است؛ کارهای ضروری و اصلی را انتخاب کرده و بقیه را کنار بزنید. آنقدر کار را برای خود آسان کنید که نتوانید دست رد به آن بزنید.
با تغییرعادت‌های کوچک شروع کنید و گام‌های کودکانه بردارید.
هر کاری را در یک زمان انجام دهید و از چند کارگی بپرهیزید که این کار، کارآیی شما را افزایش می‌دهد.
تکالیفی را بپذیرید که از عهده انجام آن برمی‌آیید. اگر بیشتر از ظرفیت خود کاری را بپذیرید، در نهایت عواقب بدی در انتظار شما خواهد بود.
برای اینکه واقعا کارآیی بالایی داشته باشید، هر گام را در یک زمان بردارید. مواردی را مطالعه کنید که به سلامت عقلی و قابلیت‌های فکری شما کمک کند.

برای مقابله با بی نظمی یادداشت ‌برداری روزانه


یادداشت کردن روزانه عواملی که شما را آزار می‌دهند، به سازماندهی مجدد افکار شما برای مقابله با این مشکلات کمک می‌کند. حال این عامل می‌تواند از جنس جلسه، مشکلات زندگی شخصی، چالش‌های کاری و … باشد که نوشتن این مشکلات می‌تواند به شما در طراحی استراتژی‌ها و پاسخ‌های جدید کمک کند. بنابراین این مشکلات را روی یک تکه کاغذ یا به صورت رمز در کامپیوتر خود یادداشت کنید. کارهایی را که هر روز باید به اتمام برسانید، به ترتیب بنویسید و آن‌ها را انجام دهید.

برای مقابله با بی نظمی مغز و سیستم ذخیره ساز خود را سازماندهی کنید


راهی برای تنظیم محدودیت‌های کاری خود پیدا کنید و در این زمان از کارهای غیرمربوط به کار خود، از جمله ارسال پیام‌های بی‌مورد و غیرضروری بپرهیزید. زیرا به شدت به بهره‌وری شما آسیب خواهد زد. صرف نظر از کاری که می‌کنید، همواره شلوغی و در هم ریختگی‌های اجتناب ناپذیری در زندگی شخصی و شغلی‌ شما وجود دارد. این وضعیت، تمرکز روی یک کار را سخت می‌کند.
مغز در زمان پردازش اطلاعات دارای محدودیت‌هایی است؛ بنابراین اگر شما فضا و حجم کار خود را زمانی که آشفته و غیرسازماندهی شده است، مدیریت نکنید، می‌تواند عملکرد کلی شما را کاهش دهد. شلوغی محیط می‌تواند تمرکز انسان را از کار اصلی پرت کند و در بدترین حالت، فرد از کار اصلی خود غافل شود.
advertising