درمان خانگی آفتاب سوختگی و راه های پیشگیری از آنآفتاب سوختگی، ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید است و می تواند به پوست شما آسیب برساند،و آن را قرمز و دردناک می کند. زمانی که آفتاب سوختگی اتفاق می افتد پوست قرمز و دردناک شده و هنگام لمس، سطح آن گرم است.

آفتاب سوختگی معمولا ظرف چند ساعت پس از اینکه پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرید ظاهر می شود و ممکن است بین چند روز یا چند هفته طول بکشد تا ناپدید شود. علائم آن ممکن است بلافاصله بروز نکند، می تواند تا 5 ساعت طول بکشد تا ظاهر شود. اگر به موقع درمان نشود، باعث پوسته پوسته شدن و تاول های بدخیم خواهد شد. همچنین خطر ابتلا به ملانوم، یک نوع مرگبار سرطان پوست را دو برابر می کند. گاهی‌ اوقات با وجود استفاده از انواع کرم‌ ضد‌ آفتاب و محصولات مراقبت از پوست، باز هم دردی از دردهای آفتاب سوختگی درمان نمی‌شود.

علائم آفتاب سوختگی چیست؟


علائم آفتاب سوختگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ممکن است قرمزی پوست را چند ساعت پس از سوختگی احساس کنید. اوج قرمزی، 12-24 ساعت طول خواهد کشید. آفتاب سوختگی های جزئی به طور معمول چیزی بیش از قرمزی و کمی سوزش در قسمت های آسیب دیده ایجاد نمی کند در موارد جدی تر، ممکن است تاول زده شود آفتاب سوختگی شدید می تواند در نهایت دردناک باشد و به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد.

آفتاب سوختگی می تواند در کمتر از 15 دقیقه رخ دهد، اما آسیب ها در آن زمان اغلب آشکار نیستند.بعد از در معرض قرار گرفتن، پوست ممکن است به مدت 30 دقیقه قرمز شود، اما اغلب اوقات 2 تا 6 ساعت طول می کشد.درد معمولاً بیش از 6 تا 48 ساعت پس از در معرض قرار گرفتن خیلی شدید است. سوختگی به مدت 24 تا 72 ساعت ادامه دارد و گاهی اوقات با پوست اندازی در روزهای 3 تا 8 ادامه می یابد. بعضی از پوست اندازی و خارش ها ممکن است به مدت چند هفته ادامه پیدا کند.

درمان های خانگی آفتاب سوختگی:1. آلوئه ورا برای درمان آفتاب سوختگی:


ژل را از بخشی از یک برگ آلوئه ورا استخراج کنید و آن را به مدت نیم ساعت در یخچال بگذارید. یک روکش از ژل یخ زده روی پوست آفتاب سوخته خود بمالید. بگذارید به تنهایی خشک شود تا پوست به طور کامل خواص دارویی را جذب کند. این کار را پنج یا شش بار در روز به مدت چند روز انجام دهید. اگر گیاه آلوئه ورا ندارید، می توانید ژل آلوئه ورا را از بازار بخرید.

2.چای سیاه برای درمان آفتاب سوختگی:


دو یا سه عدد چای را در یک ظرف آب گرم قرار دهید. اجازه بدهید چند دقیقه بماند.تی بگ را بردارید و اجازه دهید مایع با دمای اتاق خنک شود. یک پارچه را در محلول خیس کنید و آن را روی پوست بمالید و تا زمانی که کامل و خشک نشود، رها کنید و در صورت لزوم، سه یا چهار بار این کار را انجام دهید؛ نیازی نیست آن را بشویید. این کار را روزانه به مدت چند روز انجام دهید تا شرایط شما بهبود پیدا کند.

3. کمپرس سرد برای درمان آفتاب سوختگی:


تکه های یخ را در یک پارچه مرطوب قرار دهید و کمپرس را در ناحیه متاثر نگه دارید تا زمانی که خنک باشد.چندین بار در روز برای تسکین ناراحتی از این روش استفاده کنید. هرگز یخ را مستقیماً روی پوست اعمال نکنید، چون می تواند به پوست شما آسیب برساند.

4. شیر برای درمان آفتاب سوختگی:


یک فنجان شیر بدون چربی را با چهار فنجان آب مخلوط کنید. مقداری یخ را به مخلوط اضافه کنید. یک پارچه تمیز را در محلول فرو کنید و نیم ساعت آن را روی پوست آسیب دیده قرار دهید.سپس به آرامی پوست خود را با یک حوله نرم نوازش کنید. این فرآیند را هر چهار ساعت یک بار برای چند روز تکرار کنید تا درد و سوزش فروکش کند. دمای سرد ،رگ های خونی را منقبض کرده و ورم را کاهش می دهد و همچنین شیر یک غشای پروتیینی ایجاد می کند که به تسکین درد کمک خواهد کرد.

5. روغن نارگیل برای درمان آفتاب سوختگی:


کمی روغن نارگیل را در مایکروویو گرم کنید. کمی از روغن را در ناحیه آفتاب سوخته بمالید و به آرامی آن را ماساژ دهید. این کار را سه بار در روز به مدت چند روز انجام دهید تا درمان انجام شود.

6.عسل برای درمان آفتاب سوختگی:


یک لایه نازک از عسل طبیعی را روی پوست بیمار بمالید و بگذارید به تنهایی خشک شود. وقتی رطوبت درون عسل جذب پوست می شود، التیام می یابد و درد را به حداقل می رساند. عسل دو یا سه بار در روز برای یک هفته استفاده کنید. هم چنین یک قاشق سوپ خوری عسل را با یک لیوان آب ولرم سه بار در روز بخورید، تا سیستم ایمنی را تقویت کرده و درمان را تسریع کنید. در واقع می توانید عسل را به طور منظم بخورید تا از سلامتی خوب و پوست درخشان لذت ببرید.

7.سیب زمینی برای درمان آفتاب سوختگی:


دو عدد سیب زمینی بزرگ را بردارید و آن ها را به قطعات کوچک ببرید. تکه ها را در یک مخلوط کن ترکیب کنید تا خمیر شود. خمیر را روی پوست بیمار بمالید و بگذارید روی پوست خودش خشک شود. سپس دوش بگیرید. این روند را یک بار برای چند روز تکرار کنید ، تا زمانی که تمام علائم شما از بین برود.

8. روغن ویتامین E برای درمان آفتاب سوختگی:


چند قطره روغن ویتامین E را روی پوست خود بریزید. به آرامی آن را ماساژ دهید تا به طور عمیق به پوست شما نفوذ کند. این فرآیند را 2 بار در روز انجام دهید.

9.روغن ویتامین C برای درمان آفتاب سوختگی:


شما فقط باید 2 قطره روغن ویتامین C را به پوست آفتاب سوخته خود بمالید و برای چند دقیقه آن ناحیه را ماساژ دهید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

10. روغن اسطوخدوس برای درمان آفتاب سوختگی:


یک قاشق چای خوری روغن اسطوخدوس را با همان مقدار ژل آلوئه ورا مخلوط کنید. سپس آن را به خوبی مخلوط کنید و روی سوختگی خود بزنید. یک بار در روز این فرآیند را انجام دهید تا تورم و درد از بین برود.
درمان خانگی آفتاب سوختگی و راه های پیشگیری از آن

11.روغن بابونه برای درمان آفتاب سوختگی:


ده قطره روغن بابونه را با 25 میلی لیتر روغن آفتابگردان مخلوط کنید. مخلوط را روی سوختگی خود بمالید تا به مناطق ملتهب شما کمک کند. هر روز این فرآیند را یک بار انجام دهید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

12.روغن درخت چای برای درمان آفتاب سوختگی:


سه قطره روغن درخت چای را با مرطوب کننده معمول خود ترکیب کنید. این مخلوط را دو بار در روز روی پوست تان بمالید.

13.روغن لیمو برای درمان آفتاب سوختگی:


سه قاشق سوپ خوری ژل آلوئه ورا با 5 قطره روغن لیمو و 3 قطره روغن اسانس درخت چای را ترکیب کنید.آن ها را در ظرف شیشه ای بریزید و خوب تکان دهید.
پس به مدت 2 بار در روز به پوست خود بمالید.

14.روغن گل رز برای درمان آفتاب سوختگی:


دو قطره روغن رز را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. تمام مواد را در یک بطری شیشه ای بریزید و آن را خوب تکان دهید. این مخلوط را 2 بار در روز روی پوست آسیب دیده خود بمالید.

15.روغن چای سبز برای درمان آفتاب سوختگی:


دو قطره روغن چای سبز را با یک قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا ترکیب کنید.تمام مواد را در ظرف شیشه ای بریزید و آن را خوب تکان دهید.سپس این مخلوط را 2 بار در روز به پوستتان بزنید.

16.روغن همیشه بهار برای درمان آفتاب سوختگی:


روغن گل همیشه بهار را با یک قاشق چای خوری بادام شیرین در بطری شیشه ای رقیق کنید.آن ها را با تکان دادن بطری به خوبی مخلوط کنید.سپس مقدار کمی مخلوط را روی پوست خود بمالید.

17. استفاده از مرطوب‌کننده‌ برای درمان آفتاب سوختگی:


بعد از شستن و آب کشیدن بدن، از لوسیون‌ها و روغن‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید. در غیر این صورت پوست بدن‌تان خشک‌تر می‌شود و بیشتر اذیت می‌شوید. یادتان باشد که مرطوب‌کننده را داخل یخچال نگهداری کنید تا در هنگام استفاده، خاصیت تسکین‌دهندگی آن بیشتر بشود.

18.ماست برای درمان آفتاب سوختگی:


این ماده نیز مانند شیر دارای پروتئین‌ها و چربی‌هایی است که برای درمان التهاب و درد، مفیدند. برای آرام کردن درد، نواحی سوختگی را با لایه‌ای از ماست بپوشانید. بعد از مدتی آن را بشویید و به‌آرامی با دستمال خشک کنید.

19.نشاسته‌ی ذرت برای درمان آفتاب سوختگی:


نشاسته‌ی ذرت را با آب ترکیب کنید تا خمیری ضد التهاب به‌ دست بیاید. آن را مستقیما روی پوست بگذارید تا درد ناحیه‌ی آفتاب‌سوخته کمتر شود.

20. روغن مانوکا برای درمان آفتاب سوختگی:


دو قطره روغن مانوکا را با یک قاشق چای خوری روغن آووکادو مخلوط کنید. سپس سوختگی خود را با لایه نازکی از این مخلوط بپوشانید. این کار را 2 بار در روز برای درمان پوست آسیب دیده به خاطر آفتاب سوختگی انجام دهید.

پیش گیری از آفتاب سوختگی:


بهترین روش برای جلوگیری از آفتاب سوختگی, کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید است:
در مکان هایی با سایه بنشینید
یک کلاه لبه پهن بزنید
از چشم هایتان با عینک آفتابی حفاظت کنید
از بیرون رفتن در داغ ترین زمان روز اجتناب کنید.
همیشه عینک آفتابی بزنید و از آن به طور مرتب استفاده کنید
زمانی که خورشید قوی است, از آن فاصله بگیرید.
علاوه بر این, از کرم ضد آفتاب موثر چندین بار در روز استفاده کنید.
advertising
advertising
آخرین های پوست و مو
چندین خواص فوق العاده روغن فندق برای پوست و مو

چندین خواص فوق العاده روغن فندق برای پوست و مو

علت درد پوست سر و ریشه مو چیست

علت درد پوست سر و ریشه مو چیست

روش های پاک کردن لکه سیاه گردو روی دست

روش های پاک کردن لکه سیاه گردو روی دست

رفع 10 درد و بیماری با یک حمام ویژه برای پاها

رفع 10 درد و بیماری با یک حمام ویژه برای پاها

بوتاکس مو چیست

بوتاکس مو چیست

advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
علت پف زیر چشم نوزاد چیست

علت پف زیر چشم نوزاد چیست

 خواص دارویی گیاه چوچاق

 خواص دارویی گیاه چوچاق

چندین خواص گوشت بلدرچین

چندین خواص گوشت بلدرچین

چرا همیشه احساس خستگی می کنم

چرا همیشه احساس خستگی می کنم

چندین روش خانگی برای روشن شدن لب های تیره

چندین روش خانگی برای روشن شدن لب های تیره

advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
فواید و خواص آب زغال اخته

فواید و خواص آب زغال اخته

نشانه های ابتدایی HIV که هر زنی باید بداند

نشانه های ابتدایی HIV که هر زنی باید بداند

چندین خواص گوشت بلدرچین

چندین خواص گوشت بلدرچین

 خواص دارویی گیاه چوچاق

 خواص دارویی گیاه چوچاق

چندین خواص فوق العاده روغن فندق برای پوست و مو

چندین خواص فوق العاده روغن فندق برای پوست و مو

advertising