چگونه فردی مثبت اندیش باشیم

پزشکی و سلامتروانشناسی

- 97/08/01
چگونه فردی مثبت اندیش باشیمبعضی وقت‌ها حتی بهترین داروها و مراقبت‌ها هم سلامت جسم و روان را تضمین نمی‌کنند. تمرینات مثبت‌اندیشی می‌توانند در راستای مبارزه با بیماری‌ها یا کنار آمدن با تغییرات بزرگ در زندگی بسیار سودمند باشند. در این نوشته 17مورد از تمرینات مؤثر را آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند افکار مخرب و منفی را به افکار شاد، فعال و مثبت تبدیل کنید.

شاید خیلی از ما واقعا ندانیم با این همه مشکلاتی که در زندگی داریم، چگونه مثبت فکر کنیم و از زندگی لذت ببریم. برخلاف تصور اکثر مردم، مثبت‌اندیشی و لذت بردن از زندگی ارتباط چندانی با عوامل محیطی و مادیات ندارد. شما تنها زمانی خوشبختی را احساس می‌کنید و از زندگی خود لذت می‌برید که بتوانید در هر شرایطی با دید مثبت به مسائل نگاه کنید. نگرش شما فقط و فقط به خودتان بستگی دارد و هیچ عامل دیگری نمی‌تواند شما را وادار کند بدبین باشید. در این نوشته با 17 تمرین مثبت اندیشی آشنا می‌شوید که در هر شرایطی می‌توانند مفید باشند.

1. افکار منفی را از خود دور کنید


هنگامی که روحیه‌ تان ضعیف است اجازه ندهید افکار و احساسات منفی آزارتان بدهند. حتی تنها برای چند ساعت در روز افکار منفی را از خودتان دور کنید و فقط روی جوانب مثبت زندگیتان تمرکز کنید.

2. هنگام صحبت تنها از واژه‌ های مثبت استفاده کنید


اگر مدام به خودتان بگویید «نمی‌ توانم»، خودتان را متقاعد می‌کنید که واقعا ناتوان هستید. به خودتان بگویید به خوبی از عهده‌ی کارها برمی‌آیید یا دست‌کم همه‌ی تلاشتان را می‌کنید.

۳. از واژه‌ هایی استفاده کنید که احساس قدرت و موفقیت را در شما بیدار می‌کنند


سعی کنید افکارتان را با واژه‌ هایی بیان کنید که باعث می‌شوند احساس قدرت و شادی داشته باشید و حس کنید زندگیتان تحت کنترل خودتان است. سعی کنید به جای واژه‌ هایی که به شما احساس شکست یا بی کفایتی می‌دهند، روی واژه‌ های مثبت تمرکز کنید.

4. افکارتان را هدایت کنید


روانشناسان از این روش زیاد استفاده می‌کنند. هنگامی که احساس ضعف یا اضطراب دارید این کار به شما کمک می‌کند کنترل افکار خود را به دست بگیرید. به یک رؤیای خوشحال‌ کننده فکر کنید، یک تصویر ذهنی مثبت بسازید یا به عوامل خارجی واکنش‌های مثبت نشان بدهید تا احساسات بد را تحت کنترل در بیاورید.

5. از جملات الهام‌ بخش و عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید


یکی از محبوب‌ترین تمرینات مثبت‌ اندیشی، تکرار جملات تأکیدی مثبت است. یعنی در فواصل زمانی منظم عبارت مثبتی مانند «من لایق خوشبختی هستم» یا «من ارزش عشق ‌ورزیدن را دارم» را با خودتان تکرار کنید. باور داشتن به صحت این عبارات و یادآوری آنها به خودتان باعث می‌شود دید مثبت‌تری نسبت به زندگی داشته باشید.

۶. شک نکنید خودباوری و موفقیت به هم وابسته‌اند


هیچ چیز به اندازه‌ی اینکه «خودتان را باور کنید» به موفقیت‌تان تحقق نمی‌بخشد. اگر قرار است به چیزی شک کنید به افکار منفی و ضعف‌هایتان شک کنید و باور کنید در رسیدن به همه‌ی اهداف‌تان موفق خواهید بود.

۷. اشتباهات گذشته را تجزیه و تحلیل کنید


مثبت فکر کردن به معنای انکار اشتباهاتتان نیست. به جای این کار، برای فکر کردن به مسائلی که شما را به موقعیت کنونیتان کشانده است به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه پرهیز کنید و دید مثبت‌تری نسبت به آینده داشته باشید.

۸. به خودتان اعتماد کنید


بیشتر وقت‌ها زمانی که احساس ناامیدی و ناراحتی می‌کنیم، به جای اینکه بابت کارهایی که تاکنون درست انجام داده‌ایم به خودمان اعتماد کنیم، تنها روی مسائل منفی و اشتباهاتی که مرتکب شده‌ایم تمرکز می‌کنیم. حتی اگر بعضی کارها را خراب کرده‌اید، برای کارهایی که تا حالا به خوبی انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید.

۹. خودتان را ببخشید


اینکه مدام خودتان را بابت اشتباهات گذشتیتان سرزنش کنید چیزی را تغییر نمی‌دهد. به خودتان بگویید که اشتباهاتتان را بخشیده‌اید و سپس آنها را رها کنید.

۱۰. از گذشته درس بگیرید


شما گذشته را پشت سر گذاشته‌اید، هر چقدر هم بد پیش رفته باشد، نمی‌توانید آن را تغییر بدهید. هرگاه احساس کردید درباره‌ی گذشته افکار منفی به سراغتان آمده‌اند، آنها را با افکار مثبت درباره‌ی آینده جایگزین کنید.

۱1. به وضعیت کنونیتان به عنوان یک فرصت نگاه کنید


گاهی اوقات حتی مسائلی که در زندگیمان منفی به نظر می‌رسند به ما فرصت‌هایی برای قوی‌تر شدن اعطا می‌کنند و اگر در آن شرایط قرار نمی‌گرفتیم در برابر فشارها مقاوم نمی‌شدیم. شاید از دست دادن کارتان فرصتی باشد تا کسب‌ و کار خودتان را راه‌اندازی کنید یا ادامه تحصیل بدهید.

12. به یاد داشته باشید اوضاع می‌توانست بدتر باشد


هر چقدر هم اوضاع خراب است فراموش نکنید شرایط می‌ توانست بدتر باشد. بابت همه‌ی چیزهای خوبی که در زندگی دارید شکر گزار باشید، حتی اگر فکر می‌کنید جوانب منفی زندگیتان از جوانب مثبت آن بیشتر است.

۱۳. برای تبدیل افکار منفی به مثبت، ایده بدهید


هرگاه فکر اینکه باید فلان کار را به شیوه‌ی دیگری انجام می‌دادید ذهن‌تان را مشغول کرد، سعی کنید افکارتان را تغییر بدهید و به جای آن در مورد کاری که انجام داده‌اید به خودتان اعتماد کنید. به یاد داشته باشید شما کامل و بدون نقص نیستید، می‌توانید دفعه‌ی بعد بهتر عمل کنید.

14. روی تخیلتان کار کنید


تجسم کردن کاری که می‌خواهید انجام بدهید یا شخصیتی که می‌خواهید داشته باشید برای رساندن شما به آن اهداف، محرک خوبی است و باعث می‌شود نسبت به مسیری که باید بپیمایید احساس مثبت‌تری داشته باشید.

15. به راه‌ های عملی کردن رؤیاهایتان فکر کنید


طبیعتا قدم بعدی این است که فکر کنید چگونه می‌خواهید به جایگاهی که خودتان را در آن می‌بینید دست یابید. افکارتان صرفا با خیال‌ پردازی به وقوع نمی‌پیوندند. پس برنامه‌ای بریزید تا با برداشتن قدم‌های کوچک در طول زمان به هدف‌تان برسید.

16. خود هیپنوتیزمی را تمرین کنید


خودهیپنوتیزمی حالتی از هوشیاری ایجاد می‌کند که ذهن در آن حالت تربیت‌ پذیر است، یعنی در آن حالت پیشنهاد های مثبت را راحت‌تر می‌پذیرید. خودهیپنوتیزمی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در زندگیتان خوشحال‌ تر، امیدوار تر و سالم‌ تر باشید.

17. دلایلی را که نشان می‌ دهند به خواسته‌ هایتان می‌رسید را بنویسید


اگر به سختی باور می‌کنید ترفیعی را که مد نظر دارید خواهید گرفت یا کتاب‌تان منتشر خواهد شد، به جای تمرکز روی دلایلی که بدگمانیتان را تقویت می‌کنند، بنشینید و فهرستی از دلایلی را که نشان می‌دهند به خواسته تان خواهید رسید، تهیه کنید.
advertising
advertising
آخرین های روانشناسی
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دیسلکسیا یا اختلال در خواندن چیست و درمان آن چگونه است
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
دلایل زیاد خوابیدن چیست و راه درمان آن چگونه است
اختلال یادگارپرستی یا شی پرستی جنسی چیست
اختلال یادگارپرستی یا شی پرستی جنسی چیست
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
خواص و مضرات روغن کانابیدیول برای بدن چگونه است
خواص و مضرات روغن کانابیدیول برای بدن چگونه است
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
خواص و فواید میوه ملون برای سلامتی بدن
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
advertising