عوامل موثر افزایش باروری در مردان

پزشکی و سلامتبارداری و کودک

- 97/09/04
عوامل موثر افزایش باروری در مردانمرد هم همانند زن نقش موثری برای داشتن یک بارداری خوب و فرزند سالم دارد. امروزه نگرانی مردان در مورد باروری خود بیشتر از قبل شده است چون در اقوام و دوست و آشنا مردانی وجود دارند که متاسفانه به هر دلیلی قدرت باروری کمی دارند .حدودا 20 درصد نازایی به دلیل فاکتور مردانه است

تاثیر عامل ژنتیکی در قدرت باروری مردان:


بیضه ها در دوران جنینی ساخته میشوند وابتدا در کنار غده فوق کلیه هستند ولی اواخر بارداری به درون کیسه اسکروتوم (خارح از بدن ) منتقل میشوند ، گاهی در اقوام درجه یک زن وشوهر ناباروری دیده میشود و وقتی خانم باردار شود ممکن است این عامل به صورت ارثی به جنین منتقل شود و این جنین در بزرگسالی دچار نازایی شود مثلا در هنگام رابطه منی خارج شود ولی هنگامی که آزمایش اسپرم میدهد هیچ اسپرمی در منی وجود نداشته باشد. یعنی اصطلاحا آزواسپرم است و یا اینکه داخل کیسه اسکروتوم اصلا بیضه وجود ندارد یا .....

قدرت باروری مردان و سبک زندگی :


سبک زندگی و عادات روزانه مردان نقش مهمی در باروری شان دارد . مثلا استرس ، مصرف سیگار بخصوص آقایانی که بیشتر از 20 نخ سیگار در روز استفاده میکنند، مصرف قلیون و یا مشروبات الکلی، تغذیه ناکافی یا نامناسب و بی تحرکی و چاقی و... باعث میشود یک مرد قدرت باروری خوبی نداشته باشد. و همینطور بعضی مشاغلی که با مواد شیمیایی سروکار دارند مثل رنگ کاری ، کار با سموم شیمیایی و..

تاثیر عوامل هورمونی در قدرت باروری مردان:


همونطور که می دانید همورمون تستوسترون باعث ایجاد خصوصیات و اندام مردانه در آقایان میشود. این هورمون نقش بسزایی در تولید و حرکت اسپرم دارد . گاهی مصرف مکمل های بدنسازی و یا داروهای هورمونی ، داروی فیناستراید ، داروهای شیمی درمانی و رادیوتراپی و... در فرایند تولید اسپرم اختلال ایجاد میکند .
واریکوسل ( واریسی شدن رگ های بیضه ) باعث افزایش خونرسانی به بیضه ها و افزایش دمای ان ناحیه میشود ؛ دمای زیاد اسپرم های تولید شده را ازبین میبرد .

چگونه قدرت باروری یک مرد افزایش می یابد:


همونطور که در بالا گفتیم اولین قدم سبک زندگی سالم است. روزانه حداقل یک ساعت ورزش کنید، اگر سیگاری هستید بهتر است مصرف آن را کنار بگذارید و یا حداقل مصرف خود را به حداقل برسانید. از مشروبات الکی به هیچ وجه استفاده نکنید. از غذاهای فست فودی کمتر استفاده کنید. اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را به ایده ال برسانید. از لباس زیر خیلی تنگ و خیلی گشاد استفاده نکنید. از مصرف دارو بدون اطلاع پزشک خودداری کنید . در محیط پیرامون ما امواج و فرکانس های زیادی وجود دارد که باعث تاثیر نامطلوب در باروری میشود ولی با استفاده کمتر از تلفن همراه میتوانید حداقل یکی از این امواج را محدود کنید .
اسپرمی که در مایع منی وجود دارد حدودا 70 روز قبل تولید شده است. (پس قدرت باروری الان تان تحت تاثیرفعالیت ها و زندگی 2.5 ماه پیش تان است . )

کسب آرامش و به حداقل رساندن استرس برای کاهش اقیم شدن


استرس ممکن است رضایت جنسی و باروری را کاهش دهد. پژوهشگران بر این باورند که هورمون کورتیزول ممکن است تا حدی این آثار نامطلوب را توضیح دهد. استرس طولانی مدت موجب افزایش سطوح کورتیزول می شود، که اثر منفی چشمگیری بر هورمون تستوسترون دارد. هنگامی که کورتیزول بالا می رود، سطوح تستوسترون به سمت افت تمایل دارد.
در شرایطی که اضطراب شدید و غیر قابل توضیح به طور معمول با دارو درمان می شود، اشکال خفیف‌تر استرس می توانند با تکنیک های مختلف تمدد اعصاب بهبود یابند. مدیریت استرس می تواند به سادگی پیاده‌روی در طبیعت، مدیتیشن، ورزش کردن یا وقت گذرانی با دوستان باشد.

مصرف ویتامین D به میزان کافی


ویتامین D یکی دیگر از مواد مغذی است که می تواند بر سطوح تستوسترون تاثیرگذار باشد. نتایج یک مطالعه نشان داد، مردانی که دارای کمبود ویتامین D هستند، احتمال بیشتری دارد با سطوح پایین تستوسترون مواجه باشند.
افزون بر این، سطوح بالای ویتامین D با تحرک بیشتر اسپرم پیوند خورده است، اما شواهد در این زمینه متضاد هستند.

مصرف روی به میزان کافی


روی یک ماده معدنی ضروری برای بدن است که به مقدار زیاد در غذاهای حیوانی مانند گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ و سخت پوستان یافت می شود. مصرف روی به میزان کافی به نظر می رسد یکی از عوامل موثر در باروری مردانه است.
مطالعات مشاهده ای نشان داده اند که سطوح پایین روی یا کمبود آن می تواند با سطوح پایین تستوسترون، کیفیت پایین اسپرم و خطر افزایش یافته ناباروری مردانه مرتبط باشد. همچنین، مصرف مکمل روی به افزایش سطوح تستوسترون و تعداد اسپرم در افرادی که از سطوح پایین این ماده معدنی برخوردار هستند، منجر می شود.
افزون بر این، مصرف مکمل های روی ممکن است افت سطوح تستوسترون مرتبط با انجام بیش از حد ورزش با شدت بالا را کاهش دهد.

نقش تغذیه روی باروری مردان


میوه و سبزیجات:
مصرف میوه و سبزیجات باعث تقویت قدرت باروری مردان میشود. آقایانی که قصد بچه دار شدن دارند بهتر است روزی 5 واحد از انواع میوه ها و سبزیجات استفاده کنند. این مواد حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و انواع ویتامین ها هستند. این مواد غذایی باعث حفاظت اسپرم در مقابل هر آسیب سلولی میشود تا صحیح و سالم به تخمک برسد .
آنتی اکسیدان ها باعث سالم ماندن اسپرم، تا رسیدنش به تخمک و همینطور افزایش قدرت، تحرک و نفوذ پذیری اسپرم میشود .
سبزیجات برگ سبز ، فلفل قرمز و هویج حاوی ویتامین A هستند .ویتامین C در گوجه فرنگی و کلم بروکلی و پرتقال به فراوانی وجود دارد که نقش مهمی در باروری دارد .

گوشت:
گوشت قرمز و گوشت بوقلمون منبع غنی روی هستند .

تخم مرغ :
تخم مرغ برای سلامت اسپرم کاربرد دارد. چون حاوی مقادیر زیادی ویتامین B12 و سلنیوم است که باعث بهبود کیفیت و کمیت اسپرم میشود. مصرف تخم مرغ در وعده صبحانه توصیه میشود.

مغزها :
مغزها سرشار از ویتامین E و روی هستند . که باعث بهبود کیفیت اسپرم میشود به خصوص اگر به طورمنظم در رژیم غذایی استفاده شود. ویتامین E قابلیت زنده بودن اسپرم را بیشتر میکند و علاوه بر مغزها ،در روغن سبزیجات هم وجود دارد.

کلم بروکلی :
کلم بروکلی چه در آقایان چه در خانم ها باعث افزایش قدرت باروری میشود . و حاوی فولیک اسید است که باعث افزایش تعداد اسپرم ها میشود.

تخم کدو تنبل :
حاوی روی است و تولید اسپرم را زیاد میکند. و باعث افزایش تعداد اسپرم و سطح تستوسترون میشود.
این دانه منبع غنی امگا 3 است . امگا 3 باعث افزایش جریان خون دراندام جنسی و در نتیجه برقراری یک رابطه خوب بین زوجین میشود و نهایتا شانس بارداری ، بیشتر میشود. ماهی های بزرگ مثل ساردین ، سالمون و دانه های کتان حاوی امگا 3 هستند.

آب انار :
آب انار یکی از بهترین مواد غذایی ای است که باروری یک مرد را تحت تاثیر قرار میدهد . انار حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که باعث محافظت اسپرم در برابر هرگونه صدمه و آسیب میشود.

موز :
هرکسی میداند مصرف روزانه یک عدد سیب انسان را از بیماری دور میکند. اما همه پزشکان برای داشتن باروری خوب مصرف روزانه یک عدد موز را توصیه میکنند.

سیر :
سیر جهت درمان بسیاری از بیماری ها از سرماخوردگی گرفته تا بیماری های قلبی عروقی مورد توجه است . مصرف سیر باعث افزایش کمیت اسپرم میشود.

گردو :
باعث بهبود تعداد اسپرم میشود و حاوی امگا 3 است .

مارچوبه :
مارچوبه رادیکال های آزاد بدن را کاهش میدهد و تعداد اسپرم ها را زیاد میکند. مارچوبه تازه باعث افزایش حجم مایع منی و افزایش تعداد و حرکت اسپرم ها میشود.

زالزالک :
به آقایانی که مشکل کم بودن تعداد اسپرم دارند توصیه میشود از این میوه استفاده کنند و همچنین در سلامتی و روحیه خوب تاثیر مثبت میگذارد. انواع توت قرمز روشن حاوی آنتی اکسیدان های قوی هستند.

شکلات تلخ :
مصرف شکلات تلخ تعداد اسپرم ها را دو برابر و حجم مایع منی رو زیاد میکند.

جینسینگ:
باعث افزایش میل جنسی و عملکرد جنسی خوب میشود. در نتیجه روی باروری تاثیر می گذارد.
advertising
advertising
آخرین های بارداری و کودک
علت و درمان تورم پا در دوران بارداری
علت و درمان تورم پا در دوران بارداری
آیا زعفران باعث سقط جنین در دوران بارداری می شود
آیا زعفران باعث سقط جنین در دوران بارداری می شود
آیا ویروس کرونا از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود
آیا ویروس کرونا از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود
علائم و علت ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد چیست
علائم و علت ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد چیست
روش های اندازه گیری تب کودکان
روش های اندازه گیری تب کودکان
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
advertising