تفاوت خدمات VIP و خدمات CIP فرودگاه در چیست

گردشگریدانستنی های سفر

- 99/02/25
تفاوت خدمات VIP و خدمات CIP فرودگاه در چیستانجام کلیه تشریفات برای مسافران مهم یا صاحب نام و منصب، از قبیل دریافت کارت پرواز، تحویل جامه دان، پذیرایی در سالن، بازرسی اختصاصی، ترانسفر تا پای پلکان پرواز و بالعکس و … در فرودگاه را خدمات VIP و خدمات CIP می گویند.

خدمات VIP و خدمات CIP فرودگاه


شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که CIP به چه معناست. CIP مخفف عبارت Commercial Important Person است که به افرادی اطلاق می شود که از نظر تجاری و بازرگانی مهم می باشند. خدمات VIP و CIP در فرودگاه ها، هتل ها و سالن های همایش و ... وجود دارد که تفاوت عمده آنها تنها در تامین امنیت برای خدمات VIP است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا جزئیات این خدمات را برایتان شرح دهیم.

خدمات فرودگاهی


شاید شما جزو آن دسته از مسافرانی هستید که زیاد سفر می کنید. و ممکن است زمان زیادی از وقتتان در اثر تاخیر حرکت هواپیما و یا انتظار استقبال خانواده از شما تلف شود که قطعا هر کسی دوست دارد این زمان را به دور از ازدحام و شلوغی و در آرامش باشد. و به عبارتی در پی خدمات اختصاصی تر و راحت تری هستید تا این زمانی که سپری می کنید برایتان چندان اذیت کننده نباشد. در این مطلب ما قصد داریم شما را با این سرویس ها که به نام خدمات VIP و خدمات CIP نام برده می شوند، آشنا کنیم.
تفاوت خدمات VIP و خدمات CIP فرودگاه در چیست

خدمات VIP فرودگاه


این نوع خدمات معمولا برای افرادی ارائه می گردد که به لحاظ سیاسی بسیار معروف هستند مانند روسای جمهور، وزیران، سفیران ودیپلمات هایی از این دست می باشد. در واقع این نوع خدمات با تامین امنیت مخصوصی همراه است و می توان گفت که تمامی خدمات CIP را با خود به همراه دارد. اما در این خدمات موضوع امنیت بسیار مورد توجه است به طوری که تمامی مراحل ارائه خدمات با دوربین های محافظتی و همچنین استفاده از محافظان شخصی و سایر ملاحظات امنیتی تحت کنترل می باشد. از طرفی دیگر هزینه های خدمات VIP توسط ارگان مربوطه پوشش داده می شود. برخی از نمونه های این خدمات را در ادامه توضیح خواهیم داد.

خدمات VIP پرواز


ارائه کنندگان این نوع خدمات در فرودگاه، مسئولیت انجام تشریفات این اشخاص مهم سیاسی را که شامل دریافت کارت پرواز، پذیرایی در سالن فرودگاه و هتل های فرودگاه می شود، برعهده دارند که این خدمات با یک دسته گل در زمان استقبال و به عنوان خیر مقدم همراه است. در واقع تمام امور بر عهده پرسنل این بخش می باشد و شخص راحت می تواند به سایر برنامه های شخصی و کاری خود و یا استراحت بپردازد تا هواپیما آماده بوردینگ شود و مسافر سالن را ترک کند.

خدمات VIP رستوران فرودگاه


این رستوران که معمولا بصورت منحصر به فرد، بسیار شیک و مدرن طراحی می گردد و دارای بهترین امکانات رفاهی همراه با مناظر و چشم انداز های فوق العاده می باشد، به مهمانان خود انواع غذاهای مدرن و متنوع ارائه می دهد. علاوه بر این، طراحی داخلی و چیدمان میز و صندلی ها با تزیینات شیک، گل آرایی و … همراه است و پرسنل رستوران با کمال احترام از مهمانان خود پذیرایی می کنند. در واقع فضایی تعبیه شده تا نحوه پذیرایی مسافر به بهترین نحو ممکن صورت پذیرد.

خدمات CIP فرودگاه


شامل مجموعه ای از خدمات و تشریفات فرودگاهی است که معمولا اشخاصی از آن استفاده می کنند که به لحاظ تجاری سرشناس هستند و اکثرا شامل روسای شرکت های بزرگ و کارخانه و سرمایه گذاران بزرگ می شود. اما از آنجایی که این خدمات خریدنی هستند تمامی مسافران می توانند با پرداخت هزینه، درخواست خدمات Cip کنند. این خدمات شامل ارائه امکانات رفاهی ویژه ای است که موجب استراحت و آرامش بیشتر مسافران می گردد که از ورود مسافران به فرودگاه و تحویل گرفتن چمدان ها و مشایعت شما به سالن مخصوص cip شروع می شود. در ادامه ارائه این خدمات، امور دریافت کارت پرواز، پذیرایی داخل سالن و راهنمایی به سمت پله های هواپیما با تشریفات خاص انجام می پذیرد.

خدمات CIP شامل چیست؟1. تحویل بار و چمدان از خدمات CIP


اگر زمانی که بلیط پروازتان را خریداری می‌کنید، برای دریافت CIP هم درخواست بدهید، به محض ورودتان به فرودگاه از خدمات آن بهره خواهید برد. همین که وارد فرودگاه شوید، پرسنل CIP چمدان و بارهایتان را تحویل می‌گیرند و شما را به سالن CIP هدایت می‌کنند. از این به بعد تا پایان سفر دیگر مجبور نخواهید بود، چمدان‌ و بارتان را با خودتان این طرف و آن طرف بکشید.

2. چک این و صدور کارت پرواز


کارکنان بخش CIP بعد از چمدان و بار، مدارک‌تان را تحویل می‌گیرند تا مراحل دریافت کارت پروازتان را انجام دهند.

3. جای مناسب برای استراحت در سالن CIP


از آن‌جایی که همیشه باید حداقل ۲ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید، با دریافت خدمات CIP، تمام کارهایتان در فرودگاه توسط پرسنل CIP انجام می‌شود و می‌توانید این زمان را به استراحت بگذرانید. سالن راحت، مجلل و تمیز CIP مکان مناسبی برای سپری کردن زمان پیش از پرواز است. تمام شرایط رفاهی برای استراحتی هرچند کوتاه، در این سالن فراهم شده است.

4. پذیرایی CIP فرودگاه


طی مدت انتظار برای پرواز، با انواع اسنک‌های لذیذ، شیرینی‌ها خوشمزه و نوشیدنی‌های گوارا از شما پذیرایی می‌شود.

5. خدمات CIP شامل سوییت های مجهز


اگر مدت زمان انتظارتان بیشتر باشد، می‌توانید برای استراحتی طولانی‌تر به سوئیت‌های سالن CIP بروید. این سوئیت‌ها، مجهز به تختخواب‌هایی راحت، سرویس بهداشتی و تلویزیون هستند و به جای رفتن به هتل می‌توانید از این سوییت‌ها استفاده کنید.

6. ترانسفر با خودروهای لوکس از خدمات CIP


درنهایت پس از پایان زمان انتظار، کارت پرواز را تحویل‌تان می‌دهند، راننده‌های CIP حدود یک ربع قبل از پرواز با خودروهای لوکس و بعد از عبور از گیت‌های اختصاصی، شما را پای هواپیما می‌رسانند. علاوه بر این اگر بخواهید، خودروهای CIP از درب منزل تا فرودگاه همراهی‌تان ‌کنند، فقط کافی است هزینه‌ی این خدمت را به طور جداگانه پرداخت کنید.

7. سایر خدمات CIP


سالن کنفرانس، نمازخانه و کافی‌شاپ نیز از دیگر فضاهایی است که برای راحتی مسافران در سالن CIP درنظر گرفته شده است.

خدمات CIP فرودگاه امام خمینی (ره) IKIA و فرودگاه مهرآباد Mehrabad


سالن CIP فرودگاه بین المللی امام از مجهزترین سالن های تشریفات اختصاصی در کشور محسوب می شود که در سه طبقه و دارای هفت هزار متر مربع مساحت است و تمامی خدماتی که در بخش تشریح این خدمات گفته شد، در این سالن نیز ارائه می گردد. دارای فضایی آرام و دلنشین بدون هیاهو و سر و صدا بطوری که تمتمی تدابیر لازم برای استراحت شما در نظر گرفته شده است. مسافران می توانند این خدمات را برای خود خریداری کنند.

فرودگاه بین المللی مهر آباد تهران نیز این خدمات را ارائه می دهد. جایگاه اختصاصی مربوط به خدمات CIP این فرودگاه با ۷۵۰۰ متر مرلع مساحت در سه طبقه و دارای امکانات لوکس که مدت هاست در سطح بین المللی جایگاه ویژه ای دارد.
advertising