بازار بزرگ رشت بزرگترین بازار روباز ایران

گردشگریمکان های تفریحی

- 97/08/24
بازار بزرگ رشت بزرگترین بازار روباز ایران

حال و هوای خوش بازار رشت


این درست است که بازار رشت به دلیل تنوع بالا و کیفیت خوب محصولات، به یکی از بهترین بازارها در گیلان برای خرید تبدیل شده است؛ اما این تنها دلیلی نیست که مسافران برای گشت و گذار به اینجا می آیند. بازار رشت بیشتر از هر چیز دیگری، با حال و هوای دلچسب و جذاب خود، مسافران و گردشگران را افسون می کند و آنها را برای گشت و خرید به سوی این بازار می کشاند. اما جذابیت

افسون بازار رشت پیش از اینکه قدم در آن بگذارید، شروع می شود، زمانی که صدای همهمه و سروصدا از اطراف بازار به گوش تان می رسد و شما را به سوی خود می کشاند. همین که وارد اینجا می شوید، جادوی بازار کار خود را می کند و شما را به دنیای دلنشین از رنگ، عطر و آواز می برد. اینجا لهجه های شیرین رشتی، گیلکی، تالشی، فارسی و ترکی از گوشه و کنار بازار به گوش می رسد و آوازهای محلی گیلانی که توسط مغازه دارها و دستفروش ها برای جلب توجه مشتری خوانده می شود، شما را به سوی خود جذب می کند. بازار رشت جایی ست که رنگ و عطر میوه ها و سبزی های تازه، بوی تند ماهی، زرق و برق آینه و شمعدان های سفره عقد، بوی نویی لباس ها و کفش ها و رنگ و لعاب زَلَم زیمبوهای چینی درهم می آمیزند و جای پای خاطره شان را چنان در ذهن تان سفت و محکم می کنند که بارها و بارها می خواهید به اینجا برگردید و دوباره در آن قدم بزنید.
بازار بزرگ رشت بزرگترین بازار روباز ایران
بخش بزرگی از جذابیت بازار رشت در شکم گردی در این بازار خلاصه می شود. اینجا که هستید، رفتن به یکی از رستوران ها، قهوه خانه ها یا سفره خانه های داخل بازار را فراموش نکنید. رشت یکی از جذاب ترین شهرها در باران برای شکم گردی ست و رستوران های بازار نیز به دلیل اینکه به مواد تازه و اولیه دسترسی دارند یکی از خوشمزه ترین و تازه ترین غذاها را می تواند در اختیارتان قرار دهند. هرچند ظاهر رستوران ها ممکن است چندان باب دل تان نباشد؛ اما طعم خوش غذای شان باعث می شود چیزهای دیگر در مورد آنها را فراموش کنید.

البته جذابیت های شکم گردی در بازار رشت تنها در رستوران گردی های آن خلاصه نمی شود. در رشت که هستید، به هیچ وجه خوردن تنقلاتی مانند رشته خوشکار، کلوچه فومن، باقلاهای تازه پخت شده آن هم در هوای بارانی رشت، لقمه های نان، پنیر، گردو، گوجه، خیار، سیر تازه، باقلای تر را از دست ندهید.

عکاسی


یکی از جذاب ترین تفریح هایی که در بازار رشت می توانید تجربه کنید، عکاسی از آدم ها و منظره های مختلف جذابی ست که اینجا پیش روی تان قرار می گیرد. رنگ‌های مختلف، کالاهای متنوع، بارانی که طراوت تازه ای به بازار می دهد و البته دردسر مغازه دارها را زیاد می کند و خیلی چیزهای دیگر در بازار رشت می تواند شما را به ثبت عکس های متفاوت وسوسه کند.

خرید در بازار رشت


بازار رشت از آن دست بازارهایی ست که در آن می توانید به همه نوع کالایی دسترسی داشته باشید، به قول معروف اینجا از شیرمرغ تا جون آدمیزاد خرید و فروش می شود.

میوه و تره بار: از جمله بهترین کالاهایی که در بازار رشت می توانید خریداری کنید، میوه ها، سبزیجات و صیفی جاتی ست که از گوشه و کنار استان گیلان تازه به دست فروشنده های بازار رسیده اند و در کنار میوه ها و تره باری که از تمام کشور به اینجا آمده اند، به فروش می رسند.

انواع ترشیجات، ادویه ها و چاشنی های غذا: انواع زیتون، زیتون پرورده، روغن زیتون، رب انار ترش، رب ازگیل، آب نارنج، سبزی های معطر شمال، ادویه های تازه و ... که به غذاهای محلی گیلانی طعم و عطر متفاوت دلچسب و جذابی می دهند، از دیگر محصولاتی هستند که اینجا می توانید به عنوان سوغاتی بخرید و با خود به خانه ببرید.

آجیل و خشکبار: یکی دیگر از خوردنی هایی که در بازار رشت به فروش می رسد، انواع آجیل و خشکبار و خوشمزه هایی مانند لواشک ها و ترشی های محلی مانند انواع آلوچه و آلوست. در کنار اینها خرید بادام آستانه، که بهترین بادام ایران را تولید می کند، فراموش نکنید.

لبنیات محلی: انواع لبنیات مانند پنیر سیاه مزگی، کره، ماست و دوغ محلی از جذاب ترین خوراکی هایی هستند که در بازار رشت می توانید سراغ آن را بگیرید.

انواع ماهی: همان طور که پیش از این نیز گفتیم، انواع ماهی های شمال که تازه از دریا گرفته شده اند، در کنار ماهی های مختلف پرورشی و مخلفات آن از مهمترین محصولات بازار رشت محسوب می شوند. میگو، ماهی های دودی و شور و اشپل هایی که در بسته بندی های جدا به فروش می رسند، از دیگر محصولات دریایی ست که در اینجا می توانید بخرید.

برنج: برنج یکی از مهمترین محصولات استان گیلان، انواع برنج تازه است که در سرتاسر استان کشت می شود و برای عرضه به بازار رشت آورده می شود. اگر دوست دارید تا طعم و عطر یکی از بهترین برنج های ایران را در خانه داشته باشید، حتما سری به بازار رشت بزنید.

انواع پوشاک: انواع پوشاک ایرانی و خارجی، از لباس های زنانه و مردانه گرفته تا کفش و پوشاک بچه را می توانید با قیمت مناسب در بازار رشت تهیه کنید. همچنین اگر به وسایل خرازی نیاز داشته باشید، اینجا یکی از بهترین مکان ها برای خرید انواع وسایل خرازی ست.
وسایل سفره عقد: یکی از جذاب ترین و پرزرق و برق ترین بخش های بازار رشت، راسته ای ست که در آن وسایل سفره عقد مانند آینه و شمعدان به فروش می رسد. انعکاس نور در آینه ها، بازار رشت را به یکی از مکان های جذاب برای گشت و گذار و عکاسی تبدیل می کند.

زیورآلات مصنوعی و اجناس چینی: متاسفانه زیورآلات مصنوعی و اجناس چینی به تمام بازارهای ایران رخنه کرده اند و بازار رشت نیز از این قاعده مستثنا نیست.

شیشه، بلور و وسایل تزئینی خانه: بخشی از بازار رشت هم به فروش انواع شیشه، بلور و وسایل تزئینی خانه اختصاص پیدا کرده است. در اینجا می توانید وسایل مورد نیاز خانه تان را با قیمت پایین تری از پاساژهای بیرون بازار تهیه کنید.

ظروف پلاستیکی: یکی از محصولات مهمی که در بازار به فروش می رسد انواع ظروف پلاستیکی ست.

انواع ظروف آلومینیومی، زیورآلات طلا و نقره، انواع پارچه و ... از دیگر کالاهایی ست که در بازار رشت می توانید آنها را تهیه و خریداری کنید.

معماری و قسمت های مختلف بازار رشت


بازار بزرگ رشت برخلاف بسیاری از بازارهای بزرگ سایر شهرهای ایران، یک بازار روباز است و تنها قسمت کوچکی از آن با حلب پوشیده شده است و از بخش‌های گوناگونی شامل کاروانسراها و طاقی‌ها و... تشکیل شده است. در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، ۱۴ کاروانسرا وجود دارد که توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند. این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانون‌های بازرگانی ساخته شده‌اند. بازار سنتی رشت شامل میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوق‌ها و کاروانسراها است. تعدادی از آنها عبارتند از: طاقی‌های بزرگ و کوچک، سعادت و کاروانسراهای محتشم، چینی چیان، ملک و غیره. طاقی بزرگ این کاروانسرا در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگرها و ضلع غربی سرای قیصریه فخر، در ضلع جنوبی راسته میدان کوچک و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروش‌ها ساخته شده است. طاقی کوچک و ۱۳ کاروانسرای دیگر نیز در بافت ۲۴ هکتاری بازار رشت، توسط راسته‌های مختلف به هم مرتبط هستند و در دوره قاجاریه و اوایل پهلوی ساخته شده است. این کاروانسرا در ضلع شمالی بازار رشت، جنب مسجد حاج مجتهد قرار دارد و از طریق دالان جنوبی و شرقی به کاروانسرای طاقی بزرگ و راسته گونی‌فروشان و کاروانسرای ملک مرتبط است و همچنین از طریق دالان شمالی به مسجد حاج مجتهد خیابان شریعتی راه دارد. معماری کاروانسراها و طاقی‌های موجود در بازار رشت یکی از جاذبه‌های توریستی این بازار است. در گوشه و کنار بازار رشت می‌توان جلوه‌های گوناگونی از زیبایی‌های فرهنگ مردمی (فولکلور) این استان را یافت که به نوبه خود بسیار زیبا و جذاب است.

مسیر دسترسی


آدرس: رشت، خیابان امام، بازار بزرگ رشت
برای رسیدن به بازار رشت مسیرهای متفاوتی پیش پای شماست. بسته به اینکه بخواهید به کدام بخش بازار دسترسی داشته باشید باید از قسمت های مختلف شهر رشت راهی اینجا شوید. خیابان های مطهری، امام، میدان شهرداری و خیابان شریعتی بهترین مسیرها برای رفتن به بازار رشت محسوب می شوند. هرجای شهر که هستید به سوی یکی از این خیابان ها یا میدان شهرداری راه بیفتید تا در نهایت به بازار رشت برسید. از آنجایی که بازار رشت بسیار پیچیده و تو در توست بهتر است اگر نیاز دارید تا به بخش خاصی دسترسی پیدا کنید، از افراد محلی کمک بگیرید.

به مانند بعضی از جاذبه های تاریخی یا موزه ها نمی توان ساعت خاصی را برای بازار رشت تعیین کرد؛ اما در ساعت های ابتدایی روز این بازار به نسبت خلوت است و هر چه به وسط روز نزدیک تر می شویم مغازه های بیشتری باز می شود. همچنین اگر می خواهید میوه و سبزی تازه تری تهیه کنید بهتر است ساعت های ابتدایی روز به این محل مراجعه کنید.
advertising