غارهای یخی واتنایوکول ایسلند بزرگ ترین یخچال های طبیعی اروپا

گردشگریجاذبه های طبیعی

- 97/09/02
غارهای یخی واتنایوکول ایسلند بزرگ ترین یخچال های طبیعی اروپا

پارک ملی واتنایوکول


غارهای یخی ایسلند جاذبه های طبیعی شگفت انگیز برای هر بازدیدکننده ای هستند که شانس اکتشاف آنها را پیدا کنند. این غارهای یخی در لایه های زیرین یخچال های قطبی ایسلند پنهان هستند؛ در حقیقت این گذرگاه ها هر زمستان با عبور آرام رودخانه های یخی از ارتفاعات کوهستانی ایجاد شده تا یکبار دیگر در فصل بهار تخریب شوند.

برخلاف آتشفشان های باستانی ایسلند که بسیاری از یخچال ها روی آنها قرار گرفته اند، غارهای یخی ایسلند دارای عمر کوتاهی هستند و امکان بازدید از آنها تنها بین ماه های نوامبر تا مارچ وجود دارد. وقتی که این غارها در اثر گرمای بهار فرو ریزند، احتمال بسیار کمی وجود دارد که دوباره مطابق شکل قبلی خود از نو ساخته شوند. به همین دلیل است که راهنماهای حرفه ای هر زمستان برای کشف غارهایی با یخ آبی رنگ قدم به دنیاهای خارق العاده ی آنها می گذارند.
غارهای یخی واتنایوکول ایسلند بزرگ ترین یخچال های طبیعی اروپا
علی رغم آنچه گفته شد، مکان هایی وجود دارند که می توانید هر سال شاهد بازگشت مجدد این غارهای یخی شگفت انگیز باشید. مشهورترین آنها غار یخی واتنایوکول Vatnajokull است که به عنوان بزرگترین یخچال ایسلند حدود 11% خاک این کشور را اشغال کرده و بدین شکل در داخل آن فضای زیادی برای شکل گیری غارهای یخی وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید بودن در فضایی زیر خروارها یخ را تجربه کنید، پارک ملی واتنایوکول که یخچال ها و زبانه های یخی متعددی در آن قرار گرفته مکانی عالی برای شما به شمار می رود.

پارک ملی واتنایوکول در قسمت جنوب شرقی ایسلند واقع شده و شامل پارک ملی اسکفتافل Skaftafell در بخش جنوب غربی و Jökulsárgljúfur در ناحیه ی شمالی می شود. برای رسیدن به این منطقه باید از طریق جاده ساحلی جنوبی معروف ایسلند اقدام کرد که فرصتی عالی برای بازدید از جاذبه های در طول مسیر را نیز فراهم می کند.

غارهای یخی یخچال واتنایوکول


به عنوان بزرگترین یخچال اروپا، مواجهه با غارهای یخی در یخچال واتنایوکول امری عادی به شمار می رود. در برخی نقاط ضخامات یخ به 1000 متر می رسد و دیوارهای یخی در این منطقه آنقدر بلند هستند که ممکن است خود را در یکی از اپیزودهای سریال تاج و تخت تصور کنید. پشت این دیوارها غارهای یخی وجود دارند که منتظر کشف شدن هستند. توجه کنید که ورودی این غارها می تواند بزرگ یا بسیار کوچک باشد اما به محض اینکه قدم در آنها بگذارید، مسحور زیبایی هایشان خواهید شد. یکی از زیباترین نمودهای آن، رنگ خارق العاده ی یخ است که همه چیز را در دریایی آبی رنگ غرق می کند. این رنگ به دلیل نبود نور خورشید و همچنین هوا در یخ است. در کنار دیوارهای مواج غار یخی واتنایوکول می توانید موفق به دیدن مجسمه ها و ستون های یخی زیبایی شوید که گویی یکراست از انیمیشن Frozen در آمده اند.

نکات ایمنی در غارهای یخی واتنایوکول


غارهای یخی بخشی از یخچال های قطبی هستند و هیچ گاه نباید تنها به آنها وارد شد. بهترین گزینه برای ورود به این غارها به کمک راهنمای محلی است. غارهای یخی ایسلند مشکوک به از هم پاشیدن بوده و از نظر ایمنی به صورتی بسیار دقیق تحت نظر هستند.
مطمئناً بازدید از این غار در فصل تابستان بسیار خطرناک است زیرا در این فصل از سال به علت گرمای هوا این یخچال های طبیعی آب می شوند و حرکت می کنند.

بهترین فصل سفر


بدون بازدید از غارهای یخی واتنایوکول، تجربه ی شما از این جاذبه های شگفت انگیز تکمیل نخواهد شد. این غارهای یخی در زمستان ها بهترین مکانی هستند که می توانید زیبایی رام نشده ی طبیعت ایسلند را در آنها نظاره گر باشید.

مسیر دسترسی


به دلیل سایز خیلی بزرگ پارک ملی واتنایوکول، دادن زمان دقیق سواره تا این محل سخت است، اما از ریکیاویک حدود 350 کیلومتر فاصله دارد. لازم است بدانید که طی کردن این مسافت در زمستان بین 5-7 ساعت از وقت شما را می گیرد.
advertising