سایوز فضانوردان را تا پایان سال 2018 به ایستگاه فضایی می برد

علمی و تکنولوژیجهان هستی

- 97/08/03
سایوز فضانوردان را تا پایان سال 2018 به ایستگاه فضایی می بردمقامات ناسا اعلام کردند با وجود سانحه اخیر ، فضاپیمای سایوز به‌ زودی آماده می‌شود و دوباره فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین‌ المللی خواهد رساند. جیم براید نستاین ، مدیر ناسا ، اعلام کرد علی‌ رغم نقص فنی فضاپیمای سایوز ، فضانوردان ناسا تا پایان ماه دسامبر ( اواخر آذر ) به همراه این فضاپیمای روسی به ایستگاه فضایی بین‌ المللی فرستاده می‌شوند.
سانحه ای که روز 19 مهر اتفاق افتاد ، موجب فرود اضطراری دو فضانورد شد. این دو فضانورد ، الکسی اوچین از روسیه و نیک هیوج از آمریکا بودند که کم‌ تر از 1 ساعت پس از پرتاب ، مجبور به فرود اضطراری در قزاقستان شدند. روز 19 مهر از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان از زمین بلند شدند؛ اما سازمان روسکاسموس ( سازمان فضایی فدرال روسیه ) حدود 6 دقیقه پس از پرتاب اعلام کرد که یکی از بوسترهای (تقویت‌کننده) فضاپیما در طول پرواز دچار مشکل شده است. ین نقص باعث شد که فضانوردان، فرود اضطراری به‌حالت بالستیک داشته باشند. تیم‌های نجات، بلافاصله به محل فرود فضاپیمای سایوز رفتند ، فضانوردان را به سلامت از فضاپیما خارج کردند و با هلیکوپتر به شهر جزقازغان ، نزدیک‌ ترین شهر به محل فرود منتقل کردند. روسکاسموس همان زمان اعلام کرد که کمیسیونی را برای تحقیق در خصوص این سانحه تشکیل می‌دهد. ناسا هم اعلام کرد آنچه اتفاق افتاده را به دقت بررسی خواهد کرد.
جیم براید نستاین ، مدیر ناسا ، روز سه‌شنبه طی نشست شورای ملی فضایی ایالات متحده در واشنگتن ، گفت که تحقیقات در خصوص این سانحه پر بار بوده و احتمالا فضاپیمای سایوز برای مدت زیادی از دسترس خارج نخواهد ماند.
براید نستاین گفت: به‌خوبی آگاهیم که دلیل نقص فنی چه بوده است. به‌زودی دلیل این خرابی را پیدا خواهیم کرد؛ بنابراین ، دوباره با اطمینان پروازها را از سر خواهیم گرفت.
اما برخی منابع موثق به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفته‌ اند که احتمالا یکی از چهار بوستر سایوز ، قبل از پرواز به درستی به فضاپیما متصل نشده بود. در حالی که مقامات روسکاسموس گفتند که گزارش نهایی خود را تا روز های آینده منتشر می‌کنند ، اما هنوز مشخص نیست که یافته‌ های این گزارش به‌ صورت عمومی اعلام شود.
مقامات روسی همچنین گفتند که می‌خواهند قبل از اینکه فضانوردان را با فضاپیمای سایوز به مدار زمین ارسال کنند ، 3 پرواز بدون سرنشین را انجام دهند. براید نستاین گفت که برنامه فعلی اجازه می‌ دهد که پرواز بعدی خدمه ایستگاه فضایی روز 20 دسامبر ( 29 آذر) انجام گیرد.
ناسا تجدید قوا کرده ، ما آماده هستیم که مجددا پرواز کنیم. ما در یک ماه‌ ونیم آینده تعدادی فضاپیمای روسی سایوز را پرتاب می‌کنیم و انتظار داریم که در ماه دسامبر خدمه‌ ی خود را به همراه فضاپیمای سایوز به ایستگاه فضایی بین‌ المللی بفرستیم.
advertising