کهکشان راه شیری چه قدر عظیم است؟

علمی و تکنولوژیجهان هستی

- 97/08/04
کهکشان راه شیری چه قدر عظیم است؟لحظه‌ ای از نور های شهر دست بکشید و به بالا نگاه کنید. آنگاه یکی از عجایب آسمان شب را خواهید دید رشته‌ های ابر مانند درخشان که کهکشان راه شیری را تشکیل می‌دهند. منزلگاه کهکشانی ما ، وسیع و زیباست اما رمز و راز های زیادی دربارۀ آن وجود دارد. مثلأ ، علی‌ رغم چندین دهه تلاش ، اخترشناسان هنوز سعی دارند وسعت و عظمت کهکشان راه شیری را اندازه بگیرند و تخمین‌ هایی بین 700 میلیارد و 2 تریلیون برابر جرم خورشید را ارائه داده‌ اند.
اندازه‌ گیری یک کهکشان ، به ویژه کهکشانی که در آن زندگی می‌ کنید کار آسانی نیست. ستاره‌ شناس اکتا پاتل از دانشگاه آریزونا گفت: این کار مثل سر شماری از جمعیت ایالات متحده بدون استفاده از اینترنت است و همچنین نمی توانید شهری که در آن زندگی می‌ کنید را ترک کنید. هیچ‌ کسی نمی‌ تواند کهکشان راه شیری را در یک مقیاس کیهانی بسنجد و فقط نتایج را بخواند. پاتل افزود بخشی از مشکل این است که بیشتر جرم یک کهکشان نامرئی است. ماده‌ تاریک که بسیار مرموز است و با نور برهمکنش ندارد ، تقریبأ 85 درصد از کهکشان راه شیری ما را تشکیل میدهد. بنابراین ، فقط شمارش ستارگان در کهکشان ما خیلی شما را دور نمی‌ کند. از این رو ، محققان معمولأ به مدار برخی از اجرام آسمانی نگاه می‌کنند. این روش بر اساس معادلات گرانش آیزاک نیوتن در بیش از 300 سال پیش است و به شما می‌ گوید که سرعت و مسافتی که یک جسم کوچکتر در آن به دور یک جسم بزرگتر می‌ چرخد به جرم جسم بزرگتر مربوط می‌شود.
تماشای کهکشان‌ های ماهواره‌ ای با فاصلۀ صدها هزار سال نوری در اطراف کهکشان راه شیری است ، این کهکشان‌ ها درست همانطور که سیارات به دور یک ستاره می‌ چرخند ، به دور کهکشان ما می چرخند. اما یک مشکل با این کهکشان‌ های ماهواره‌ ای داریم. پاتل گفت: مدار های آن ها طولی به اندازه‌ ی میلیارد ها سال دارند. پس از چند سال کوتاه ، محققان بودجۀ بسیار ناچیزی بدست آوردند و نتوانستند به راحتی سرعت مدار آن ها را تعیین کنند. پاتل و همکارانش یک روش جدید را امتحان کردند تا کهکشان راه شیری را اندازه بگیرند. آن ها شبیه‌ سازی‌ های کامپیوتری از جهان‌ های مجازی را بررسی کردند. این شبیه‌ سازی‌ ها جنبه‌ های زیادی از کیهان ما را بازسازی می‌ کنند و سعی دارند نمونه‌ هایی از کهکشان‌ های کوچکی را پیدا کنند که به دور کهکشان‌ های بزرگتر گردش می‌ کنند. سپس حدود 90 هزار از این کهکشان‌ های ماهواره‌ ای شبیه‌ سازی شده با داده‌ های ۹ کهکشان واقعی که به دور کهکشان راه شیری گردش می‌ کنند مقایسه شدند.
این مقایسه برآورد نسبتأ خوبی از جرم واقعی این کهکشان ارائه داد و جرم آن 960 میلیارد برابر جرم خورشید تخمین زده شد. پاتل گفت که نتایجش در میانۀ نتایج گذشته قرار دارد ، گرچه هنوز می‌ توان به دقت بیشتری دست پیدا کرد. این نتایج احتمالأ از ماهواره‌ ی گایای آژانس فضایی اروپایی بدست آمده. این ماهواره اخیرأ اندازه‌ گیری‌ های خوبی از خواص اوربیتال 30 کهکشان کوتوله‌ ی کم‌ نور که به دور کهکشان راه شیری گردش می‌ کنند ارائه داده است.advertising