تفاوت های فیلترشکن و پروکسی در چیست

علمی و تکنولوژیفضای مجازی

- 99/02/17
تفاوت های فیلترشکن و پروکسی در چیستفضای ابری اینترنت می‌تواند از لحاظ نفوذ انواع ویروس‌ها و هکرها یک فضای ترسناک و تهدید آمیز باشد! این ویروس‌ها و هکرها می توانند هر بلایی بر سر خط اینترنت شما و کامپیوتر شما بیاورند و کنترل سیستم شما را مختل نمایند. حتی این تهدید و ناامنی می‌تواند دامن‌گیر دستگاه‌های هوشمند مانند ترموستات و مانیتورهای کودکان، دوربین‌های مدار بسته و یا هر شئ هوشمند دیگری شود. با آگاهی به این مطلب، شما یا هر کس دیگری باید به فکر راه اندازی یک شبکه خصوصی مجازی (فیلتر شکن یا Vpn) یا یک پروکسی سرور (proxy) باشید. اما تفاوت فیلتر شکن و پروکسی چیست و کدامیک کاربرد بیشتری دارد؟
تفاوت های فیلترشکن و پروکسی در چیست

تعاریفی از فیلتر شکن و پروکسی


فیلتر شکن‌ها و پروکسی‌ها برای سیستم کاربران امنیت نسبتا بالایی را ایجاد می‌کننند. کاربران به طور غیر مستقیم با پنهان کردن IP خود، به روشهای مختلف به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند.

- یک پروکسی؛ مشابه یک دروازه عمل می‌کند. یعنی سرورهای پروکسی در IP پنهان هدایت می‌شوند و در نتیجه این سرورها (با IP مخفی و نامعلوم) بدون محدودیت جغرافیایی می‌توانند در فضای گسترده اینترنت جستجو نمایند. به عبارت دیگر بدون اینکه معلوم شود از چه منطقه ای در سطح کره زمین آمده اند و به چه منطقه ای می‌خواهند فرود بیایند می‌توانند بدون شناخته شدن، به هر نوع محتویات عمومی دسترسی پیدا کنند.

- با نصب یک سرویس فیلتر شکن بر روی کامپیوتر شخصی خود می‌توانید به یک سرور فیلتر شکن در یک کشور خارجی تونل امن و رمز نگاری شده بزنید. این کار مثل این هست که شما ISP محلی خود را که اینترنت شما را تغذیه می‌کند تغییر داده اید.

نکته: اتصالات فیلتر شکن نه تنها تماس‌های HTTP و SOCKS، بلکه تمام ترافیک شبکه محلی شما را رمزنگاری می‌کند و از این طریق امنیت شبکه اینترنت شما در مقابل نفوذ هکرها افزایش می‌یابد. همین ویژگی فیلتر شکن می‌تواند به مغازه‌های کافی شاپ کمک نماید که به مشتریان خود خدمات WIFI ارائه نمایند. بدون استفاده از فیلتر شکن راه اندازی WIFI رمزگذاری نشده، به طور بالقوه خطر حمله هکرها به سیستم شبکه شما و در نتیجه سرقت کارت اعتباری شده را افزایش خواهد داد.

تفاوت فیلتر شکن و پروکسی


پراکسی ها بیشتر Web-based هستند در حالی که VPN با تمام سرویس های Internet-based کار می‌کند. وی ‌پی‌ ان‌ ها یا فیلتر شکن ها صد در صد ترافیک اینترنت سیستم شما را از سرورهای خود عبور می‌دهند؛ آن‌ها اصطلاحاً Local ISP شما را برای همه نرم افزارها تغییر می‌دهند. وی پی ان - بر خلاف پروکسی سرور‌ - به شما این امکان را می‌دهد تا مواردی از جمله گشت‌و‌گذار در اینترنت، ایمیل‌ها، دانلود‌ها و ... را از طریق یک IP به غیر از IP حقیقی خود انجام دهید. بنابراین فیلتر شکن‌ها برای استفاده امن معمولا از یک سرور پروکسی بهتر و در عین حال گران‌تر هستند.

البته لازم به ذکر است که مدیریت فیلتر شکن‌ها معمولا پیچیده تر از پروکسی‌هاست. معمولا فیلتر شکن‌ها با استفاده از پروتکل HTTPS اطلاعات را به صورت رمز نگاری شده منتقل می‌کنند، اما فرمول رمزگشایی کردن آن یعنی از حالت رمزنگاری خارج کردن آن، در اختیار سرور است؛ به همین دلیل، تضمینی وجود ندارد که سرور قبل از رسیدن اطلاعات به مقصد، آن را بازخوانی نکرده باشد! در هر صورت باز هم لازم است افراد به این موضوع حتما توجه داشته باشند که از وب سرورهایی استفاده کنند که دارای پروتکل HTTPS باشند. به طور کلی باید گفت vpn یک ابزار شبکه بوده و برای ارتباط‌های امن استفاده می‌شود، اما Proxy صرفاً جهت دور زدن فیلتر کاربرد دارد.

مزایای استفاده از فیلتر شکن نسبت به پروکسی


بزرگترین دلیل برای استفاده از فیلتر شکن‌ها به جای پروکسی، این است که در تمام مدت استفاده از فیلتر شکن تمام اطلاعات مبادله شما را به صورت رمزنگاری شده و کاملا محرمانه منتقل می‌کنند. این امنیت و محرمانگی به مراتب بسیار بیشتر هم می‌شود اگر که شما یک سرویس فیلتر شکن را خریداری کنید. افرادی که در زمینه IT فعالیت می‌کنند و از این راه کسب درآمد می‌کنند، موظفند در این مسیر تدابیری بیندیشند که امنیت داده‌های کاربران خود را حفظ نمایند. به همین دلیل علاوه بر اینکه باید این مسائل پیش پا افتاده مثل استفاده از سرورهای مطمئن را رعایت نمایند لازم است که از یک نفر به عنوان پشتیبان شبکه بهره ببرند تا بتواند امنیت اطلاعات کاربران و امنیت شبکه را دائماً کنترل، نظارت و بررسی کند.

فیلتر شکن یا پروکسی؟ برای من کدام بهتر است؟


مسلما هر شخص یا هر شرکتی دوست دارد موقع استفاده از شبکه سراسری اینترنت، امنیت سیستم و داده‌هایش حفظ شود. هر فرد بسته به نوع فعالیتی که انجام می‌دهد و بسته به اینکه چه دسترسی‌هایی دارد می تواند برای خود سطح امنیتی تعریف کند. بعضی افراد و شرکت‌هایی هستند که فعالیت‌های گسترده ای انجام می‌دهند و از راه‌های دور و نزدیک با هم در ارتباطند؛ خوب مسلما برای چنین شرکتی با چنین فعالیت و ارتباطات گسترده ای باید سطح امنیت بالایی تعریف شود. در مقابل افراد عادی مثل من و شما که به صورت ساده وارد اینترنت می شویم و به سایت‌های مختلف سر می‌زنیم ما هم می‌توانیم در حد مورد نیاز خود سطح امنیتی تعریف کنیم. با توجه به مطالب بیان شده می‌توان گفت که:
استفاده از فیلتر شکن بیشتر برای افراد و شرکت‌هایی کاربرد دارد که به صورت تیمی کار می‌کنند و بعضا از راه دور با سیستم یکدیگر در ارتباط هستند. اما اگر به صورت انفرادی و شخصی به وب سایت‌های مختلف سر می‌زنید و از آنها بازدید می‌کنید استفاده از پروکسی امنیت مورد نیاز سیستم شما را تا حد بسیار مناسبی حفظ خواهد کرد.

در هر صورت همیشه به عنوان یک شخص یا یک تیم یا یک شرکت این را مد نظر داشته باشید که امنیت سیستم و شبکه به صورت ۱۰۰ ٪ امکان پذیر نیست! هر چند خیلی سخت است اما بالاخره همیشه راهی برای نفوذ هکرها و جاسوس‌های مخرب وجود دارد. بنابراین بهترین استراتژی برای حفظ امنیت سیستم و شبکه مخصوصا برای شرکت‌ها این هست که کمی هزینه کنند و از یک نفر یا یک تیم برای پشتیبانی شبکه استفاده نمایند. کار این افراد نظارت و کنترل بر امنیت داده‌ها و نقل و انتقالات کدهای درون شبکه است. به تازگی با استفاده از تکنولوژی پل وارونیس می‌توانند تجزیه و تحلیل ریزتر و دقیق‌تری نسبت به داده‌ها و کدهای اطلاعاتی منتقل شده به پروکسی، فیلتر شکن و DNS داشته باشند. ورود یک هکر و حمله کننده‌ سریعا باعث تغییر و آلارم در شبکه شده و در نتیجه هر چه سریع‌تر اقدام به حذف و نابودی آن می‌کنند.

محدودیت های استفاده از فیلتر شکن و پروکسی


درست است که استفاده از فیلتر شکن ‌و پروکسی‌ سرعت دسترسی امن به فضای اطلاعات اینترنت و وب سایت‌های مسدود شده را می‌دهند، اما یک سری محدودیت‌هایی نیز در استفاده از این سرویس‌ها وجود دارد. یکی از این محدودیت‌ها این است که ممکن است میزان دانلود و ذخیره سازی برای افراد استفاده کننده از فیلتر شکن و پروکسی را کمتر نماید. بیشتر اوقات میزان ترافیک استفاده از سرور پروکسی‌های رایگان افزایش می‌یابد و در نتیجه در بیشتر اوقات باعث کند شدن زمان آپلود و دانلودهای صفحات وب می‌شوند. به همین دلیل، برخی از کاربران برای یک سرور پروکسی خصوصی هزینه می‌کنند با این سرویس تعداد کاربرانی که به شبکه وب دسترسی دارند محدودتر شده و در نتیجه سرعت اتصال افزایش می‌یابد.

یکی دیگر از معایب استفاده از پروکسی های رایگان این هست که باعث سوء استفاده می شوند. این موضوع به چه معناست؟
وقتی که شما وارد یک سرور می‌شوید، کامپیوتر شما یک فایل کوچک به نام کوکی درست می‌کند. این فایل اطلاعات ورود شما را در خود ذخیره می‌کند تا مجبور نباشید هربار این اطلاعات را وارد سایت کنید. این قابلیت اصولاً خیلی کاربردی است اما وقتی که یک پروکسی‌سرور بین شما و وب‌سایت قرار دارد این امکان وجود دارد که صاحب سرور ،کوکی شما را بدزدد!

وقتی که کوکی اطلاعات کاربری شما را از مرورگرتان بردارد می‌توانند با نام شما وارد حساب‌های کاربریتان شوند. این که چقدر خرابی به بار بیاید به این بستگی دارد که شما از طریق پروکسی سرور به چه سایت‌هایی سر زده باشید. اگر به سایت‌های حساسی سر زده باشید به دردسر خواهید افتاد. درباره میزان بهره مندی از سرورهای فیلتر شکن می‌توان به این نکته اشاره کرد که بسته به اینکه از کدام سرور فیلتر شکن با چه سخت افزارهایی (مثل CPU و RAM) استفاده نمایید میزان کیفیت استفاده از آن نیز متفاوت خواهد بود.
advertising