طوطی کاسکو خاکستری آفریقایی پرنده ای با قابلیت صحبت کردن

خواندنیحیوانات خانگی

- 97/08/02
طوطی کاسکو خاکستری آفریقایی پرنده ای با قابلیت صحبت کردنکاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی (Psittacus erithacus) پرنده ای محبوب در کشورهای عربی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است. علت محبوبیت این پرنده قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن است و می توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلید کننده صدا در جهان است که به راحتی می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند و با این کار باعث خوشحالی صاحبان خود گردد. این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو است. طوطی خاکستری آفریقایی یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می شده است. و تا 180 درجه سر خود را برگرداند.
طوطی کاسکو خاکستری آفریقایی پرنده ای با قابلیت صحبت کردن

شرایط و نکات نگه داری کاسکو


- از ایجاد استرس برای جوجه کاسکوی چشم سیاه به شد ت خود داری کنید ، جوجه کاسکوی چشم سیاه اکثرا به دلیل تکمیل نشدن حنجره اشان قادر به قار زد ن نمی باشد ، پس زمانی که به او نزدیک می شوید از شما می ترسد ولی قادر به قار زدن نیست.
- قفس جوجه کاسکو را در گرم ترین جای منزل قرار دهید و حتما به قفس ارتفاع بدهید تا از گرم بودن جای پرنده مطمئن باشید.
- از دست زدن به جوجه چشم سیاه خود داری کنید ، از غذا دادن به پرنده با دست خودداری کنید ، زیرا دست شما ممکن است آلوده به میکروب هایی باشد که بدن شما تحمل مقابله با آنها را دارد ولی بدن جوجه کاسکوی چشم سیاه خیر.
- از ایستادن یا نشستن کنار قفس جوجه کاسکوی چشم سیاه خودداری کنید و پس از چک کردن آب و غذا از او دور شوید تا آرامش داشته باشد.
- غذاهای مختلف از جمله تخمه ، بادام زمینی خرد شده ، مغز پسته و فندق ، نخود و لوبیای آب پز ، برنج پخته بدون روغن ، تخم مرغ آب پز ، سیب زمینی آب پز ، گندم پخته ، بلال و ذرت آب پز بدون ادویه و نمک ، سیب پوست کنده بدون هسته و خرد شده را برای جوجه کاسکو امتحان کنید و ببینید به کدام یکی علاقه بیشتری نشان میدهد ، از مغز ها به دلیل چربی زیاد به مدت طولانی استفاده نکنید و یا با میوه همراه باشد. هر دو ساعت غذای جوجه را چک کنید. ظرف آب و غذای جوجه کاسکو را هر روز به دقت تمیز کنید. ( اگر مواد شوینده را تمیز با آب نشویید جوجه را خواهد کشت )
- وضع ظاهری ، براق بودن چشم ، مرتب بودن پرها ، درست و صاف ایستادن ، نفس کشیدن مرتب و بی صدا ، غذا خوردن مرتب ، دفع بدون اسهال یا آب و کف از نشانه های سلامت کاسکو است.
- هرگز در روزهای اولیه یا هفته های اول و دوم سعی نکنید جوجه کاسکوی چشم سیاه را رام کنید یا با او تمرین اهلی شدن انجام دهید.
کاسکوها پرندگانی اجتماعی هستند ودر منزل به رسیدگی و توجه شما نیازمند بوده ودر صورت رفتار درست با آنها به شدت به صاحب خود وابسته میشوند.

نکات خرید کاسکو


برای خرید کاسکو باید توجه داشته باشید که هر کاسکویی مناسب برای خرید نیست. سعی نمایید از خرید کاسکوهای چشم زرد و مسن امتناع کنید. این کاسکوها به علت اینکه قبل از صید مدت زیادی در طبیعت بوده ودارای جفت ویا حتی جوجه بوده اند به سختی با انسان انس گرفته وتوجهی به آموزشها نمی کنند.
advertising