چگونه خلاقیت خود را پرورش دهیم

سبک زندگیمهارت اجتماعی

- 97/09/04
چگونه خلاقیت خود را پرورش دهیمخلاقیت و پیدا کردن ایده‌های ناب و تازه چیزی نیست که با زور و اجبار صورت پذیرد. بلکه ذهن به آموزش‌ها و مقدماتی نیاز دارد تا هم ورزیده و هم از محدودیت‌ها رها شود. زندگی روزمره و ماشینی ذهنهای ما را تنبل و بی‌حوصله بار آورده است. خوشبختانه انسان موجودی بی‌نهایت آموزش‌پذیر است. و می تواند برای از بین بردن روزمرگی و بی حوصلگی همه تلاش خود را انجام دهد. این یک واقعیت است که ایده‌های خلاقانه می‌تواند گاهی ما را صدها گام از دیگران جلو بیندازد. اگر فکر می‌کنید خلاقیت در ایده‌های شما کمرنگ است و فکر می‌کنید نمی‌توانید هرگز انسان خلاقی باشید، باید بدانید سخت در اشتباه هستید چون خلاقیت، مهارتی است که می‌توان آن را پرورش و گسترش داد. افزایش خلاقیت، با راهکارهای ساده و سرگرم‌کننده‌ای امکان‌پذیر است.

برای افزایش خلاقیت ، ذهن خود را با انجام تمرینات خلاقانه به‌ چالش بکشید


پروژه‌ کوچک بردارید و سفر به جاهای جدید . همیشه فکر می کنیم ایده خوب ایده ای است که بزرگ و انقلابی باشد. اما اغلب بسیاری از تفاوت های کوچک می توانند بسیار تعیین کننده باشند. اجرای ایده های کوچک نه تنها سریع تر و بی دردسرتر است، بلکه سریع تر نیز به بار می نشیند و راه را برای پروژه های بزرگتر هموار می کند.کافی است دو روز تعطیلی باشد تا همه مردم ایران به سمت شمال کشور به راه بیفتند. تا به حال جرأت کرده اید به جای رفتن به مناطق تکراری سفر به نقاطی کاملا جدید را تجربه کنید؟ تجربه کارهای جدید به ما کمک بسیاری می کند تا خلاق باشیم.

تست 30 دایره را انجام دهید .این کار را می‌توانید سر کار و زمانی که کسل و خسته شده‌اید انجام دهید. با این کار، می‌توانید قدرت تفکر سریع و خلاقیت را دوباره به‌دست آورید. برای شروع، 30 دایره روی کاغذ بکشید. سپس سعی کنید در یک دقیقه، تا جایی که می‌توانید دایره‌ها را به نقاشی‌های مختلف تبدیل کنید. این کار را بارها تکرار کنید و هر بار سعی کنید رکورد خود را بشکنید.

داستانک یا داستان کوتاه کوتاه (Flash fiction) درواقع داستان‌ بسیار کوتاهی است که معمولا بیشتر از ۱۰۰ کلمه نمی‌شود. نوشتن این داستانک‌ها خلاقیت شما را افزایش می‌دهد، چون شما را مجبور می‌کند داستانی بسیار کوتاه را با کمترین تعداد کلمات به‌نحوی بازگو کنید که دارای ابتدا، انتها و بدنه‌ی کامل باشد. علاوه‌بر این، این تکنیک به شما کمک می‌کند که یاد بگیرید اطلاعات ضروری را به شیوه‌ای مختصر و در فضایی محدود منتقل کنید.

با دستان خود چیزی بسازید .وقتی از دستان خود برای تولید و ساخت اشیا و وسایل جدید استفاده می‌کنید، درواقع از تمام حواس خود استفاده کرده‌اید. این کار باعث می‌شود که تفکر خلاق را در وجودتان تقویت کنید. اگر می‌خواهید فرد خلاق‌تری باشید کارهای هنری را دنبال کنید که در آنها از قدرت دستان‌تان استفاده می‌کنید. مثلا بافتنی، خیاطی یا سایر صنایع دستی موردعلاقه‌ی خود را دنبال کنید تا با این کار، خلاقیت‌تان افزایش پیدا کند.

در زمان اوقات فراغت ، نقاشی های ساده بکشید .نقاشی کردن معمولا کاری برای گذراندن اوقات بیکاری در زمان بچگی به‌نظر می‌رسد، درحالی‌که این کار حتی در بزرگسالی هم باعث افزایش خلاقیت می‌شود. این کار با افزایش توجه شما به محیط اطراف و افزایش ارتباط شما با دنیا، خلاقیت را افزایش می‌دهد. نقاشی کردن باعث می‌شود که با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، ارتباط‌ خود را حفظ کنید. هر چقدر توانایی شما در به تصویر کشیدن اطراف بیشتر باشد، خلاقیت بیشتری خواهید داشت.

موسیقی گوش کنید .گوش دادن به موسیقی یکی از روش‌های ساده‌ای است که با کمک آن می توانید خلاقیت خود را افزایش دهید. این کار به شما کمک می‌کند که بهتر تمرکز کنید و تمرکز کلی شما روی موضوعات مختلف افزایش می‌یابد؛ به‌خصوص موسیقی کلاسیک که تأثیر زیادی بر تمرکز و خلاقیت دارد.

بازی‌های ویدیویی انجام دهید .بعضی از بازی‌های ویدیویی تأثیر زیادی بر افزایش خلاقیت و قدرت ذهن دارند. بازی‌های تعاملی، که نیازمند انجام حرکات مختلف هستند و حواس چندگانه را تحریک می‌کنند، تأثیر چشمگیری بر رشد تفکر خلاق دارند. از بازی‌هایی که نیازمند نشستن طولانی‌مدت هستند، اجتناب کنید.

بیشتر مطالعه کنید .کتاب خواندن، یکی از روش‌های عالی برای پرورش ذهن خلاق است. عادت مطالعه به‌طور پیوسته را در خودتان پرورش دهید. کتاب‌هایی از ژانرهای مختلف انتخاب کنید و سبک‌های مختلف نویسندگی را بخوانید. برای اینکه افق‌های خلاقیت‌تان را گسترده‌تر کنید حتما هر روز برای مطالعه وقت بگذارید.

برای تفکر خلاق داشتن و افزایش خلاقیت از سکوت به شلوغی پناه ببرید


بر خلاف تصور همه سکوت بهترین صدا برای تفکر خلاق نیست. برخلاف موسیقی بلند یا سکوت، سروصدای محیطی سبب بهبود عملکرد تفکر خلاق می شود. سکوت به تقویت تمرکز کمک می‌کند، ولی تفکر خلاق در کنار صداهای محیطی مانند سر و صداهایی که در یک کافی‌شاپ شنیده می شود و یا صداهای ملایم محیطی دیگر شکوفا می شود. خلاقیت ابداع ایده‌های جدید نیست،خلاقیت ایجاد ارتباط جدید بین ایده‌های قدیمی است. استیو جابز می‌گوید: «خلاقیت تنها ایجاد ارتباطی جدید میان موضوعات قدیمی. وقتی از آدم‌های خلاق می‌پرسی چگونه کاری را انجام داده ای؟ آنها کمی شرمنده می شوند چون در حقیقت کاری نکرده‌اند، آنها فقط ارتباط را پیدا کرده اند.

برای افزایش خلاقیت ، دانش و آگاهی خود را افزایش دهید


تجربه و تخصص خود را توسعه دهید .یکی از بخش‌های خلاقیت این است که در یک زمینه یا موضوع خاص، تجربه و تخصص خود را افزایش دهید و تا جایی که می‌توانید چیزهای جدید یاد بگیرید. این کار را با خواندن مقاله‌ها و تماشای ویدیوها شروع کنید تا اطلاعات خود را در مورد آن افزایش دهید. اگر برایتان امکان‌پذیر است، در کلاس‌های مقدماتی و دوره‌های آموزشی مختلف در مؤسسات گوناگون ثبت نام کنید. مثلا کلاس‌های آموزش مقدماتی نقاشی.

دانش خود را به ‌اشتراک بگذارید و آن را به دیگران توضیح دهید .مطالعات گوناگون نشان می‌دهد که با آموزش یک مطلب به دیگران، 90 درصد آن چیزی را که آموخته‌اید، به‌خاطر خواهید آورد. اطلاعات و دانش جدیدی را که به‌دست می‌آورید، برای خودتان یا دیگران توضیح دهید. با این کار، این اطلاعات در ذهن شما به‌خوبی جای می‌گیرند.

برای پذیرش تجربه‌های جدید، آغوش باز داشته باشید .خلاق‌ترین افراد تمایل دارند که ایده‌های مختلف را امتحان کنند، افق‌های دید خود را گسترش دهند و از تجربه‌‌ی آنها شگفت‌زده شوند. در برابر تجربیات جدید و ناآشنا مقاومت نکنید و فرصت‌های جدید را برای تجربه‌ی کارهای خلاقانه از دست ندهید. مثلا در کلاس سفالگری شرکت کنید؛ حتی اگر فکر می‌کنید ممکن است آن را دوست نداشته باشید.
برای طوفان فکری، زمان درنظر بگیرید . افزایش خلاقیت، به تمرین، تلاش و طوفان فکری نیاز دارد. درنتیجه باید هر روز برای آن وقتی درنظر بگیرید و در محیطی آرام یا الهام‌بخش، آن را تمرین کنید. مثلا به یک پارک آرام سر بزنید یا در کتابخانه بنشینید و اجازه دهید ذهن شما آزادانه پرواز کند. همه‌ی ایده‌های خود را چه خوب چه بد، روی کاغذ بیاورید یا روی تخته وایت‌برد بنویسید. حتی بدون اینکه توقف کنید و دوباره به آنها فکر کنید، ایده‌ها را جایی مثلا در کامپیوتر ذخیره کنید.

برای افزایش خلاقیت ، سبک زندگی خود را تغییر دهید


تا می توانید پیاده روی کنید .پیاده ‌روی و ورزش به‌ غیر از همه‌ی فوایدی که برای سلامتی دارد، فرصتی ایجاد می‌کند که در آن می‌توانید به ایده‌های خود بیشتر فکر کنید و خود را با تفکر خلاق، درگیر کنید. علاوه‌ براین، با محیط‌های جدید و طبیعت اطراف بیشتر در ارتباط خواهید بود که هر دوی آنها الهام‌بخش شما برای خلاقیت هستند. ورزش منظم، با کاهش استرس و بهبود عملکردهای شناختی، تأثیری زیادی بر افزایش خلاقیت دارد. یک برنامه‌ی منظم برای ورزش داشته باشید و سعی کنید آن را مرتب دنبال کنید و به آن پایبند باشید. در روز 30 دقیقه برای ورزش وقت بگذارید و از ورزش‌های سبک هوازی مثل پیاده‌روی، دویدن و دوچرخه‌سواری شروع کنید.

با افراد مختلفی ارتباط برقرار کنید .برای اینکه تغییر زیادی در خلاقیت‌ خود ایجاد کنید، سعی کنید با افراد بیشتری درارتباط باشید؛ به‌خصوص با کسانی که با شما تفاوت دارند. سعی کنید بخشی از زمان خود را با افرادی بگذرانید که سبک زندگی و دید آنها نسبت‌به دنیا، با شما تفاوت دارد. با این کار، ذهن خود را گسترش می‌دهید و افق‌های جدید و تجربه‌های جدیدی به تجربیات قبلی خود اضافه می‌کنید.

خواب کافی داشته باشید .خواب کافی برای استراحت و بازسازی ذهن، ضروری است. با این کار، خلاقیت ذهن‌تان آزاد می‌شود و در ضمن مغر انسان، هنگام خواب فعال است. درنتیجه، خوابیدن وقتی درحال فکر کردن به یک مسئله هستید باعث می‌شود که ایده‌های جدیدی در مورد راه‌حل‌های آن به ذهن‌تان برسد. سعی کنید برنامه‌ی منظمی برای خواب داشته باشید و 8 تا 9 ساعت در شبانه‌روز بخوابید.
advertising