دلایلی که باعث می شوند شاد نباشیم

سبک زندگیمهارت اجتماعی

- 97/11/05
دلایلی که باعث می شوند شاد نباشیمشادی بزرگ ترین آرزوی هر فردی ست. شاید فکر کنید که شادی به سادگی به دست نمی آید اما در واقع این ماییم که گاهی با افکارمان آن را از خود دور می کنیم. باورهای رایجی در میان ما وجود دارد که موجب می شود مدام احساس ناراحتی کنیم، اگر بدانیم که این باورها اشتباه اند و زاویه دیدمان را تغییر دهیم، زندگی شادتر را تجربه خواهیم کرد.

در انتظار لحظه مناسب بودن شادی را از شما می گیرد.شما می توانید در هر لحظه ای زندگیتان را عوض کنید پس دنبال لحظه مناسب آن نباشید. به جای انتظار لحظه مناسب همه لحظاتتان را خوب و کامل کنید. کسانی که در زندگی دنبال لحظه و فرصت مناسب برای انجام کارهایشان می گردند هیچ کاری را در زندگی انجام نمی دهند. زندگی کوتاه است پس تمام تلاشتان را برای بهره بردن از تمام فرصت ها و موقعیتهای آن انجام دهید تا زندگی خود و کسانی را که دوست دارید بهتر کنید.

یکی از اشتباهات رایجی که در مورد شادی وجود دارد، این است که ما تصور می کنیم شادی مان وابسته به رفتار و حرف های دیگران است. اگر چه ما در کنار دیگران احساس شادی و خوشبختی بیشتری خواهیم کرد اما این بدین معنی نیست که خوشحالی ما به آنها گره خورده است. به بیان دیگر، آنها تنها زمانی می توانند در حال و روز ما تاثیرگذار باشند که خودمان بخواهیم. ما زمانی خوشحال خواهیم بود که ترس، نگرانی و مشکلات خود را بتوانیم در زمان حال حل کنیم. اگر ذهن ما از افکار منفی خالی باشد، جا برای خوشحالی باز می شود. بنابراین بهتر است که در زمان حال زندگی کنیم و به دیگران نیز این اجازه را ندهیم که مانع از خوشحالی مان شوند.

کار بدون انگیزه شادی را از شما می گیرد.کار کردن برای پرداخت چک و قبوض چیزی شبیه حبس ابد است. متاسفانه امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی بسیاری از مردم به سراغ کارهایی می روند که ار آن متنفرند. شما نباید دست از رویاهایتان بردارید و سراغ کارهایی بروید که هیچ علاقه ای به آنها ندارید. این زندگی شماست و بنابراین وظیفه شماست که دنبال شغلی بروید که آرزویتان است.

یکی دیگر از باورهای غلطی که در مورد خوشحالی وجود دارد این است که ما تنها زمانی که به خواسته دلمان برسیم خوشحال خواهیم بود. به عنوان مثال با خودمان می گوییم که اگر در کارمان پیشرفت کنیم، اگر پولدار شویم، اگر خانه بخریم یا به مسافرت رویم... خوشحال خواهیم بود، غافل از این که نمی دانیم عمرمان را به انتظار روزی که شاید هیچوقت نیاید، تلف کرده ایم. این مشکلی ست که تقریبا همه ما با آن دست و پنجه نرم می کنیم به این علت که از آینده بی خبریم، اما اگر یاد بگیریم که با داشته هایمان خوشحال باشیم و حسرت روزهای نیامده را نخوریم، زندگی شادتری را نیز تجربه خواهیم کرد.

تمرکز بر روی موفقیت دیگران شادی را از شما می گیرد.آدمهای شاد بسیاری در اطراف ما وجود دارند. شما اغلب اوقات آنها را می بینید که شاد و خندان هستند و زندگیشان همراه با موفقیت است. در نتیجه شما، زندگی و اهدافتان را با آنها مقایسه می کنید. دست از این افکار مخرب بردارید و اجاه ندهید این افکار روحیه شما را خراب کند.موفقیت را برای خود تعریف کنید و به سمت رسیدن به آرزوهایتان حرکت کنید. شما تنها مالک سرنوشت خود هستید. تغییرات باور نکردنی در زندگی زمانی روی می دهد که شما تصمیم می گیرید چه نوع زندگی می خواهید و آن را به سمت خود بکشید.

زندگی با ترس و نگرانی شادی را از شما می گیرد.ترس و نگرانی احساسات غلطی هستند که شما را از بسیاری از موقعیت هایی خوبی که می توانید به دست بیاورید محروم می کنند. اجازه ندهید که ترس و افکار منفی وارد زندگیتان شود. این احساسات باعث می شوند که با وجود موقعیتهای بسیاری که برای شاد بودن در زندگی دارید احساس افسردگی و ناامیدی کنید.بهتر این است که در مقابل همه آن ترسها و نگرانیها مقاوم باشید و همه آنها را تبدیل به موقعیت کنید. نگران نباشید؛ شاد باشید.

تلاشی سخت برای نگه داشتن تنفر شادی را از شما می گیرد.تنفر مشکلات زیادی را در جهان بوجود آورده است، اما هنوز مشکلی را حل نکرده است. اگر اجازه بدهید احساسات منفی به زندگی شما راه پیدا کنند،این عادت بد می تواند روی ذهنتان تاثیر بگذارد. تنفر یکی از قویترین احساساتی است که می تواند شادی و زندگیتان را خراب کند.باید تنفر را بشناسید و آن را از زندگیتان بیرون کنید. باید روی چیزهایی که در زندگی دارید تمرکز کنید و از آنها لذت ببرید و افکار منفی را از خود دور کنید. به نظر من تنها سلاحی که می تواند تنفر را دور کند عشق است. عشق زندگی و روشنایی می آورد ولی تنفر خرابی و ناامیدی می آورد.

گاهی ما فکر می کنیم که آنچه خودمان باور داریم حقیقت محض است و حاضر نیستیم که حرف دیگران را بشنویم. همین رفتار یکی از دلایل عدم احساس شادی و خوشبختی در زندگی ست. در واقع زمانی که ما نظرمان را مخالف نظر دیگران می بینیم، احساس رد شدن می کنیم و همین طرز فکر باعث می شود که تبدیل به فردی ناراحت و ناامید شویم. اما واقعیت این است، این که نظری خلاف نظر شماست، بدین معنی نیست که اشتباه است. احتمال این که شما نیز اشتباه کنید وجود دارد یا حتی خوشبینانه تر، ممکن است که نظر هر دوی شما درست باشد. بنابراین بهتر است که زاویه دیدتان را گسترش دهید و نظر دیگران را به عنوان یک پیشنهاد بشنوید، نه این که آن را دلیلی برای ناراحتی خود بدانید.

سعی در تغییر سریع زندگی شادی را از شما می گیرد.تقریبا تغییر همه چیز در زندگی به طور همزمان غیر ممکن است. به نظر من بهتر است یک تغییر اساسی در زندگی بدهیم.از لحاظ علمی ثابت شده است که ایجاد تغییرات اساسی برای مغز بسیار استرس زا است. سعی کنید همه چیز را آرام تغییر دهید.اگر می خواهید دنیا را تغییر دهید تغییر را از دنیای اطراف خود شروع کنید. وقتی که ذهن خود را تغییر می دهید احساساتتان بهتر می شوند و احساس شادی بیشتری می کنید.

بزرگ کردن مشکلات شادی را از شما می گیرد.یک روز بد نباید باعث شود که شما از کاه کوه بسازید. شما باید به مشکلات به دید فرصتهای جدید زندگیتان نگاه کنید.زندگی همواره در حال امتحان بشر می باشد و بهترین پاداشها را کسانی می گیرند که شجاع هستند و در مقابل مشکلات می ایستند. در زمان مشکلات نباید موفقیتهایمان را از یاد ببری”. شما باید به خودتان ایمان داشته باشید و بدانید همیشه راهی برای حل مشکلات وجود دارد.

چیزهای بسیار زیبا و وسوسه کننده ای در اطراف ما جود دارند. شما باید یاد بگیرید رضایتتان در چیست و انواع مختلف آن را از هم جدا کنید.مردم می توانند به دنبال گذشتن از خوشبختی باشند و یا می توانند خوشبختی را در زندگیشان استمرار ببخشند. نوع زود گذر خوشبختی این است که مردم به دنبال مادیات باشند، اما نوع بادوام آن این است که مردم به دنبال پرورش روح و ذهنشان باشند. نوع بادوام خوشبختی به شما آرامش و اعتماد به نفس می دهد در حالیکه نوع زود گذر آن شما را برای مدت زمان کوتاهی شاد خواهد کرد. شما باید باهوش باشید تا به خرسندی و خوشبختی دائمی برسید.

اهمیت دادن به زیبایی ظاهری شادی را از شما می گیرد.مردم را بر اساس شکل و زیبایی ظاهریشان قضاوت نکنید. شما نباید همه چیز را بر اساس شکل و رنگ آن انتخاب کنید زیرا شکل ظاهری هر چیزی، گول زننده است. به طور قطع زیبایی ظاهری بسیار مهم است ولی شما باید ویژگیهای درونی را نیز مد نظر داشته باشید مخصوصا هنگامی که پای روابط انسانی در میان باشد.

ادامه رابطه با افراد آزار دهنده شادی را از شما می گیرد.بعضی وقتها فاصله گرفتن از کسانی که باعث آزار شما می شوند بسیار ضروری است. اگر آنها منبع درد و رنج شما هستند، باید بپذیرید کسانی که شما آنها را دوست دارید و به آنها احترام می گذارید مشکلات شما را حل نخواهند کرد. پس تمام کسانی که باعث آزار شما می شوند را از زندگیتان بیرون بیندازید و هرگز نگران از دست دادن کسی که دوستش دارید ولی شادی را به شما نمی دهد نباشید.اجازه ندهید کسانی که شما را آزار می دهند جایی را در ذهن شما اجاره کنند، هزینه اجاره را بالا ببرید و آنها را از ذهنتان بیرون بیندازید.

ما همیشه در تلاشیم تا تمام وقایع اطرافمان را کنترل کنیم، به همین دلیل است زمانی که شکست می خوریم، ناراحت و ناامید می شویم و احساس می کنیم که شادی در زندگی مان جایی ندارد، اما باید این واقعیت را بپذیریم که کنترل تمام امور، غیر ممکن است. در حقیقت ما تنها می توانیم تنها بر افکار و رفتارهای خودمان تسلط داشته باشیم. از این رو به جای این که زمان مان را بیهوده صرف کنترل چیزهایی که از توان ما خارج است کنیم، بهتر است که روی افکار خودمان کار کنیم و همیشه این جمله را با خودمان تکرار کنیم: «همه چیز بر وفق مراد من پیش خواهد رفت.»
advertising