نقش پدر در تربیت فرزندان چیست

سبک زندگیفرزندان

- 97/07/30
نقش پدر در تربیت فرزندان چیست

پدران چه نقش و مسئولیتی در تربیت بچه ها دارند؟


والدین نقش بسیاری مهمی در تربیت فرزندان دارند. مادران بیشتر نیازهای تغذیه‌ ای فرزندان را تأمین می کنند. درحالیکه پدران بیشتر تمایل دارند با کودکان بازی کنند. این بازی‌ ها حتی گاهی ممکن است فیزیکی و خشن باشند. امروزه نقش پدر در تربیت فرزند بسیار بیشتر از گذشته شده است. برای مثال کارها یی مانند تعویض پوشک ، خواباندن کودک ، بردن کودک نزد پزشک و همکاری در کارهای منزل را انجام می‌دهند.
در اواخر سال ۱۹۸۰ روی گروهی از والدین تحقیقاتی صورت گرفت و از آنها خواسته شد تا مدتی با کودکان خود بازی کنند. بر اساس نتایجی که از این تحقیق به ‌دست آمد، پدران بیشتر سعی داشتند که با بچه‌ ها بازی‌ های فعال و پر تحرک انجام دهند. به‌ عنوان مثال بچه‌ ها را به هوا بیندازند یا روی زمین بچرخانند، اما بازی‌ های مادران بیشتر بر پایه‌ ی فعالیت‌ های آموزشی و یادگیری مهارت است؛ مثل بازی با انگشتان دست، خواندن آواز یا بی‌ سر و صدا نشستن.در نتیجه کودکان برای بازی‌ کردن بیشتر سمت پدرشان می‌روند و در موقع استرس و ناراحتی به مادرشان پناه می‌برند.

تأثیر وجود پدر در روند رشد بچه ها


در دوران نوجوانی، بچه‌ ها بیشتر به همسالان خود نگاه می‌ کنند و می‌ خواهند شبیه آنها باشند؛ اما اگر از آنها بپرسید می‌ خواهند در آینده چگونه فردی باشند، والدین خود را در نظر می‌ گیرند.
هنگامیکه بچه‌ ها خودشان والد می‌ شوند، برای باید ها و نباید های زندگی‌ شان به والدین‌ خود نگاه می کنند. برای مثال، پدر تأثیر بسیار زیادی در افزایش عزت‌ نفس در یک دختر و رشد شخصیت او به‌عنوان یک خانم دارد. برای نمونه با بررسی زندگی افرادی مثل هیلاری کلینتون، مادلین آلبرایت (وزیر امور خارجه‌ی سابق ایالات متحده‌ی آمریکا) و بسیاری از زنان برجسته‌ی علمی می‌بینیم که پدران آنها نفوذ زیادی در دختران‌ شان داشته‌اند.

روابط پدر و مادر چه تأثیری روی بچه ها دارد؟


هر چقدر روابط بین پدر و مادر بهتر باشد، به همان اندازه کودکان بیشتر موارد عاطفی و کارها ی مشترک را می‌بینند و درک می‌کنند. زمانی‌ که والدین به‌ صورت گروه با عملکرد خوب کار می‌ کنند، کودکان یاد می‌ گیرند که چطور کارها را انجام دهند. البته مشاجره‌ ی بین زوجین طبیعی است، اما موضوع اصلی این است که والدین چطور با وجود اختلاف نظری که با یکدیگر دارند، مؤدب هستند و به یکدیگر احترام می‌گذارند. به‌ این‌ترتیب، فرزندان یاد می‌ گیرند که چطور با مدیریت درست مشکلات را برطرف کنند.
والدینی که به‌ دلیل روابط ضعیف ‌شان دچار پریشانی، افسردگی و ناراحتی هستند، وظایف خود را به‌ عنوان والدین به‌ خوبی انجام نمی‌دهند. به همین دلیل نوجوانان آنها نیز رفتار مناسبی نخواهد داشت. نوجوانانی که والدین آنها مرتکب خشونت ‌های خانگی می‌شوند، بیشتر در معرض روابط پر خطر قرار می‌ گیرند.
از سوی دیگر، روابط زناشویی مناسب و رفتارهای حمایتی والدین می‌ تواند تأثیر مثبتی در رشد کودکان داشته باشد. براساس گزارش‌ ها، فرزندان مادرانی که از روابط زناشویی و نوع رفتار پدر با فرزند خود رضایت دارند، از نظر روانی در شرایط بهتری هستند.

تفاوت رابطه‌ی پدر و پسر با رابطه‌ی پدر و دختر


روابط پدر با فرزندان تفاوت‌ های بسیار زیادی دارد. عوامل زیادی مثل سن پدر یا تعداد اعضای خانواده می‌ تواند در این رابطه نقش داشته باشد و این تفاوت روابط بیشتر از حدی است که بتوان پیش‌ بینی کرد.بعضی از پدران برای دختران‌ شان که در سنین نوجوانی هستند بسیار سخت‌گیر باشند. همچنین ممکن است پدر، در اینکه چطور یک دختر روابط عاطفی آینده ‌اش را مدیریت کند نقش سازنده داشته باشند.در دوران نوجوانی بعضی از پسرها دوست دارند که مردانگی خودشان را نشان دهند، اما سرانجام پدرها و پسرها می‌توانند رابطه‌ی دوستانه برقرار کنند. رابطه‌ی پدر با فرزندان انواع مختلفی دارد و فقط به یک نوع ختم نمی‌شود.

کودکان با چه روش‌ هایی می‌ توانند علاقه‌ ی خود را به پدرشان بیان کنند؟


پدرها باید همان رفتار محبت ‌آمیزی را که با همسرشان دارند، با فرزندانشان نیز داشته باشند و به صحبت‌های آنها گوش دهند.هنگامی‌ که کودکان چیزی را با خلاقیت خودشان می‌ سازند و به پدرشان هدیه می‌دهند، یا حتی برای او یک یادداشت می‌نویسند و به او می‌ گویند «پدر من همیشه شما را دوست دارم»، پدر باید عکس‌العمل مناسبی نشان دهد.
تأثیر و قدرت کلمات را دست‌ کم نگیرید، استفاده از کلمات هم بسیار مهم است. بعضی از مردان از بیان محبت خود به‌ خصوص به پسرانشان ، خودداری می‌ کنند. در نتیجه پسران آنها هم نمی‌ توانند به صورت مستقیم به پدرشان ابراز علاقه کنند. این ابراز علاقه می‌تواند شامل محبت کلامی یا فیزیکی باشد.برای نوجوانان عصر جدید، استفاده از متن‌ ها و ایمیل بسیار مفید است.
می‌ توانید برای پدرتان یک آهنگ مناسب بفرستید. لازم نیست که حتما آن آهنگ با صدای بلند بگوید «دوستت دارم»، اما همین که محتوای آن نشان دهد «به فکرت هستم» خوب است. شاید برای شما اهمیت زیادی نداشته باشد، اما پدرها این ارتباط را دوست دارند. به‌خصوص زمانی که روابط مشترک در خانه وجود ندارد، این کار می‌تواند زمینه‌ای برای ایجاد رابطه‌ی مناسب پدر و فرزندی باشد.

advertising