روش تشخیص شیر خالص از ناخالص

آشپزی و خوراکیدانستنی

- 97/09/08
روش تشخیص شیر خالص از ناخالصامروزه صحبت های زیادی دررابطه با مخلوط کردن شیر های پاستوریزه با آب برای تقلب و البته افزودن حجم به گوش می رسد، از همین رو بر آن شدیم تا علاوه بر اینکه دو روش ساده برای تست درجه خلوص شیر به شما ارائه دهیم نکات مهم و جالب دیگری هم برای نگه داری و سایر شرایطی که ممکن است در هنگام نگهداری و یا مصرف شیر با آن روبه رو شوید را به شما ارائه دهیم.

مراحل تشخیص شیر خالص1.شخیص خالص بودن شیر با استفاده از سوزن:


این روش که روش اول برای تست خالص بودن شیر است بسیار ساده است و در بسیاری از لبنیاتی های قدیمی تر برای تست کردن این موضوع که آیا شیر با آب مخلوط شده است یا نه مورد استفاده قرار میگرفته و می گیرد، به این صورت که ابتدا یک سوزن را انتخاب و پس از شستن، آن رو روی شعله و یا حرارت گرفته تا میکروب هایش از بین برود و استریل شود، سپس این سوزن را در داخل شیر فرو برده و بیرون می آوریم. اگر زمانی که سوزن را از داخل شیر بیرون می آوریم قطره ای به انتهای سوزن باقی ماند یا حداقل پس از مدتی این قطره از سوزن جدا شد آن وقت می توانیم بگوییم شیر خالص است ولی در صورتی که قطرات شیر بلافاصله از سوزن افتادن و اثری از شیر و قطرات آن روی سوزن نبود آن وقت می توانیم بگوییم شیر رقیق شده است و با آب مخلوط شده است.


2. تشخیص خالص بودن شیر با استفاده از سر شیر:


این روش هم بسیار شبیه به روش قبل است و بسیاری از لبنیاتی ها و کسانی که با محصولات لبنی در گذشته سر و کار داشته اند استفاده می کردند، به این صورت که شیر را که کمی گرم کرده اید ابتدا در ظرفی ریخته و اجازه دهید سرد شود، پس از مدتی به صورت معمول روی شیر بسته شده و اصطلاحا می گویند سر شیر تشکیل می شود، که وقتی این اتفاق افتاد سر شیر را از روی شیر بردارید اگر که همچون آزمایش قبل شیر به سر شیر چسبید و بر روی آن باقی ماند آن وقت می توانیم بگوییم شیر خالص است و لی اگر عکس آن اتفاق افتاد شیر با آب مخلوط شده است.


۳.طعم و مزه و رنگ شیر:


شیر خالص و تازه معمولا دارای طعم و مزه خاص و رنگ سفید مایل به زرد است، و حتما پس از مدتی از حرارت دیدن سر شیر می بندد. اگر هنگام مصرف شیر با مزه های شوری و ترشی برخورد کردید آن گاه باید به تازگی و خلوص آن شک کنید.

۴. تشخیص شیر مانده ترش شده از شیر تازه:


برای اینکه متوجه ترش شدن یا فاسد شدن شیر شوید دو راه پیش رو دارید ابتدا اینکه شیر را کمی بجوشانید اگر این شیر بر اثر جوشیدن لخته شد و لایه های متفاوتی روی آن ایجاد شد آنگاه باید بدانید که شیر قابل مصرف نیست و فاسد شده است.

راه دوم هم در صورت در دسترس بودن الکل صنعتی، این است که مقداری الکل صنعتی در یک مقدار شیر بریزید اگر شیر تغییری نکرد آن شیر سالم است ولی اگر برید و از هم جدا شد قابل مصرف نیست.

نکته های مهم در نگهداری شیر


شیر را در ظروف شیشه ای و شفاف نگه داری نکنید چرا که شیر خیلی راحت با قرار گرفتن در مجاورت نور و جذب آن مزه خود را طی یک فرایند شیمیایی در درون شیر از دست می دهد. هرچند این شیر باز قابل مصرف است ولی مزه خوبی نخواهد داشت.
شیر را در درب یخچال نگه داری نکنید و سعی کنید آن را در طبقه وسط یخچال نگهداری کنید چرا که به سبب اینکه درب یخچال زیاد باز و بسته می شود و حرارت آن زیاد تغییر می کند ممکن است به فساد زودتر از موعود شیر بینجامد.
شیر های پاستوریزه را نجوشانید و اگر خواستید می توانید آن ها را کمی ولرم کنید و یا ترجیحا همان سرد مصرف کنید.
شیر های خام و غیر پاستوریزه را حتما قبل از مصرف بجوشانید.
تاریخ تولید و انقضای شیر نمی تواند مهر تاییدی بر سلامت شیر باشد و چنانچه در دمای مناسب نگهداری نشوند می توانند خیلی زود فاسد شوند.
اگر هنگام جوشاندن شیر، آن را سوزاندید و مزه سوختگی گرفت ظرف آن را داخل آب سرد قرار داده و مقداری نمک داخلش بریزید تا مزه و بوی سوختگی شیر از بین برود.
برای اینکه شیر شما سر نرود قسمت بالای و دور تا دور ظرف را با کمی روغن یا کره چرب کنید . این کار مانع از سر رفتن شیر می شود.
advertising
advertising
آخرین های دانستنی
روش های جدا کردن زرده از سفیده تخم مرغ
روش های جدا کردن زرده از سفیده تخم مرغ
4 تفاوت اساسی نودل و ماکارونی
4 تفاوت اساسی نودل و ماکارونی
روش تهیه بکینگ پودر خانگی
روش تهیه بکینگ پودر خانگی
طرز پاک کردن کله پاچه در منزل
طرز پاک کردن کله پاچه در منزل
در چه غذاهایی می توان از جوز هندی استفاده کرد
در چه غذاهایی می توان از جوز هندی استفاده کرد
advertising
آخرین های آشپزی و خوراکی
آموزش تهیه خورش ترشه کباب گیلانی با مرغ
آموزش تهیه خورش ترشه کباب گیلانی با مرغ
دستور تهیه رب گوجه سبز یا رب آلوچه سبز خانگی
دستور تهیه رب گوجه سبز یا رب آلوچه سبز خانگی
آموزش درست کردن لواشک توت فرنگی
آموزش درست کردن لواشک توت فرنگی
نحوه تهیه خوراک زبان گوساله با سس قارچ
نحوه تهیه خوراک زبان گوساله با سس قارچ
آموزش تهیه کیک ساده بدون شیر
آموزش تهیه کیک ساده بدون شیر
advertising
محبوب ترین های آشپزی و خوراکی
advertising