علائم و راه های درمان بیماری منیر چگونه است

پزشکی و سلامتپزشکی

- 99/01/20
علائم و راه های درمان بیماری منیر چگونه استبیماری مِنیِر (Meniere) عارضه ای مرتبط با گوش داخلی است که باعث نوعی سرگیجه چرخشی می‌شود. به علاوه، این بیماری می‌تواند باعث وزوز گوش، کم‌شنوایی و احساس آکندگی یا فشار در گوش نیز شود. معمولاً این عارضه فقط یک گوش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این مقاله با علائم، علت و راه‌های درمان بیماری منیر آشنا خواهیم شد.

عوامل و علت بروز بیماری منیر


بیماری منیر ناشی از اختلال در ساختار یا مقدار مایع موجود در گوش داخلی است. در بخشی از گوش داخلی به نام لابیرنت غشایی که حاوی ساختار‌هایی است که به شنوایی و تعادل کمک می‌کنند، تجمع مایع اضافی با سیگنال‌های دریافتی از سوی مغز تداخل کرده و باعث ایجاد سرگیجه و مشکلات شنوایی می‌شود. اینکه چرا افراد مبتلا به بیماری منیر می‌شوند، هنوز مشخص نیست. نظریه‌های مختلف در این باره عبارتند از:
- ترشحات نامناسب (به دلیل انسداد یا ساختاری غیر طبیعی در گوش)
- پاسخ خود ایمنی (زمانی که دستگاه دفاعی بدن به سلول‌های سالم حمله می‌کند)
- واکنش آلرژیک
- عفونت ویروسی
- وراثت
- ضربه به سر
- سردرد‌های میگرنی
ممکن است ترکیبی از این مشکلات با هم، منجر به منیر شوند.

علائم بیماری منیر


بیماری منیر عارضه‌ای پیش رونده است، بدین معنی که با گذشت زمان بدتر می‌شود. این بیماری ممکن است به آرامی با دوره‌های کوتاهی از کاهش شنوایی آغاز شود. ابتلا به سرگیجه ممکن است بعداً ایجاد شود. دیگر علائم بیماری منیر عبارتند از:
- اضطراب
- تاری دید
- حالت تهوع یا اسهال
- لرزش
- عرق سرد و تندی نبض

حمله های ناشی از منیر می‌توانند از ۲۰ دقیقه تا ۲۴ ساعت طول بکشند. شما ممکن است در هفته، چند بار به علائم این عارضه دچار شده یا هر چند ماه یکبار یا حتی سال، مبتلا به علائم شوید. زمانی که علائم از بین می‌روند، شما احساس خستگی کرده و نیاز به استراحت خواهید داشت. با پیشرفت بیماری، علائم ممکن است تغییر کنند. کاهش شنوایی و وزوز گوش ممکن است همیشگی و ماندگار شوند. ممکن است تمام مدت درگیر مشکلات بینایی و تعادل شوید.
علائم و راه های درمان بیماری منیر چگونه است

نحوه تشخیص بیماری منیر


پزشک درباره علائم و سابقه پزشکی شما سوال کرده و با استفاده از یک سری آزمایش‌های تشخیصی، تعادل و شنوایی شما را بررسی خواهد کرد. آزمایش‌هایی مانند:
- تست شنوایی سنجی: پزشک عملکرد شنوایی گوش را مورد بررسی قرار می‌دهد.
- الکترونیستاگموگرام: در این آزمایش، میزان تعادل شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. شما درون یک اتاق تاریک قرار گرفته و جریان هوای گرم و خنک وارد مجرای گوش‌تان شده و بدین ترتیب حرکات چشم در پاسخ به این شبیه سازی اندازه گیری می‌شود.
- الکتروکوکلئوگرافی: در این آزمایش، فشار مایعات در گوش داخلی سنجیده می‌شود.
- آزمایش‌های تصویربرداری: با کمک ام آر آی یا سی تی اسکن، دیگر احتمالات بررسی خواهند شد.

درمان بیماری منیر


از دارو می‌توان برای کاهش سرگیجه و تجمع مایع در گوش استفاده کرد. مصرف دارو‌های ضد تهوع به کاهش استفراغ ناشی از سرگیجه کمک می‌کنند. دیگر روش‌های درمانی عبارتند از:
- ادرارآورها: برای کاهش مایعات در گوش، پزشک ممکن است داروی ادرارآور تجویز کند. در این شرایط نباید نمک مصرف کنید.
- استروئیدها: اگر پزشک گمان کند که شما مشکل نهفته دستگاه ایمنی دارید، ممکن است برای دوره کوتاهی استروئید تجویز کند.
- سمعک: استفاده از سمعک می‌تواند به بهبود گوش آسیب دیده کمک کند.
- دستگاه منیت (Meniett): از این دستگاه می‌توان برای بهبود حرکت مایع در گوش استفاده کرد.
- تزریق: پزشک آنتی بیوتیکی به نام جنتامایسین را برای تسکین سرگیجه به گوش شما تزریق می‌کند. این تزریق در مطب پزشک و با بی حسی موضعی صورت می‌گیرد. به علاوه، پزشک ممکن است به شما استروئید تزریق کند.

درمان بیماری منیر با عمل جراحی


اقلیت کمی ممکن است به هیچ یک از روش های درمانی گفته شده در بالا پاسخ ندهند که در این صورت نیاز به جراحی خواهند داشت. این جراحی ها عبارتند از:
- جراحی کیسه اندولنفاتیک: در این روش، قسمتی از گوش که وظیفه جذب مجدد مایعات را بر عهده دارد، باز شده و تخلیه می‌شود. شما در حین عمل کاملا بیهوش بوده و احتمالاً باید شب را در بیمارستان بمانید.
- قطع عصب وستیبولار: در این روش، جراح، عصبی که سیگنال‌های مربوط به تعادل را به مغز می‌فرستد، قطع می‌کند تا مانع از ارسال پیام‌هایی شود که باعث سرگیجه بیمار می‌شوند. پس از جراحی، بیمار باید چندین روز در بیمارستان بستری شود.
- لابیرنتکتومی: در این روش، جراح بخشی از گوش که تعادل را کنترل می‌کند، از بین می‌برد. این روش در بیهوشی کامل صورت گرفته و بیمار باید چندین روز در بیمارستان بستری شود. پس از جراحی، فرد شنوایی خود را از دست خواهد داد. بنابراین، این روش مخصوص کسانی است که دچار سرگیجه‌های بسیار بد شده و از قبل، شنوایی خود را از دست داده اند.

کنترل علائم بیماری منیر


شما با انجام برخی کارها می‌توانید به کاهش علائم این بیماری کمک کنید. از جمله:
- کاهش مصرف نمک
- کاهش مصرف الکل
- کاهش مصرف کافئین

به علاوه، برخی عوامل می توانند باعث تحریک علائم و شروع حملات شوند. عواملی مانند:
- استرس و فشار
- کار زیاد
- خستگی
- تغییرات شدید جوی، به ویژه فشار هوا
- بیماری نهفته

کلام آخر
اگر به بیماری منیر مبتلا هستید، در زمان سرگیجه یکجا نشسته یا دراز بکشید و از انجام هر نوع حرکت که ممکن است سرگیجه شما را بدتر کند، خودداری کنید. به یاد داشته باشید که این بیماری خود به خود درمان نخواهد شد، از این رو، در صورت مشاهده علائم حتما به پزشک مراجعه کنید.
advertising