قلعه والی ایلام اثری از عهد قاجار

گردشگریآثار تاریخی

- 97/07/30
قلعه والی ایلام اثری از عهد قاجارقلعه والی ایلام مربوط به عهد قاجار ، بر روى تپه‌اى به نام «چقاميرگ» در محل فعلى خيابان پاسداران شهر ايلام واقع شده است.اين قلعه در سال 1326 هجرى قمرى و در زمان حکومت محمد على شاه قاجار و حکومت واليان محلى پشتکوه و به دستور غلامرضا خان ابوقداره والى لرستان ساخته شده است. چشمه بی بی آب این قلعه را تأمین می‌کرده‌است که به سبک گذشته با استفاده از تنبوشه آب چشمه به محوطه حیاط مرکزی قلعه هدایت می‌شده‌است.
وسعت کل اين قلعه 2500 متر، مساحت زيربناى آن 1500 مترمربع و حياط آن 700 متر است. اطاق‌ها و تالارها در امتداد سه ضلع شرقى، ‌ غربى و شمالى قرار دارد و از مصالح آجر و گچ و در مواردى سنگ مرمر در ساخت آن استفاده شده است.
در داخل حياط اين قلعه نيز سنگ‌نوشته‌اى بلند وجود داشت که در متن آن تاريخ ساختن آن در زمان محمدعلى شاه قاجار و غلامرضا خان ابوقداره والى لرستان حک شده بود.
براساس اين سنگ‌نوشته معمار اين قلعه حاجى درويش على کرمانشاهى بوده است. اين قلعه از سوى سازمان ميراث فرهنگى کاملاً به سبک و سياق اوليه خود بازسازى شده و به عنوان يک گنجينه فرهنگى براى بازديد عموم گشوده شده است.
قلعه والی در زمان جنگ تحمیلی تا حدود 50% تخریب شد که در سال 1367 با همکاری سازمان میراث فرهنگی بعد از دو سال تلاش بی وقفه در سال 1369 بازسازی آن به اتمام رسید و در اختیار مدیریت میراث فرهنگی استان ایلام قرار گرفت و در جریان بازسازی سعی بر آن شد که معماری و سبک دیرینه آن حفظ و تغییراتی در آن داده نشود ولی با توجه به این مسئله، تغییراتی جزئی از قبیل کارگزاری تیرآهن در سقف ایوانهای قلعه، سقف خرپشته‌ها و در اجرای طاق ضربی آنها، حذف و یا اضافه کردن دیوار در اتاقها و غیره داده شد.
advertising