سفر به گودال ماریانا عمیق ترین نقطه اقیانوس های جهانبه‌تازگی کاوشگری آمریکایی موفق به بازدید از دراز گودال ماریانا در عمق ‍‍11 کیلومتری اقیانوس آرام شده است.

شاید حتی تصور بازدید از عمق 11 کیلومتری اقیانوس هم برایتان غیرممکن باشد، اما کاوشگری آمریکایی به نام ویکتور وِسکووو که در نیروی دریایی آمریکا نیز خدمت می‌کند، توانسته است به‌عنوان سومین انسان از عمیق‌ترین نقطه‌ی اقیانوس‌های جهان دیدن کند. ویکتور توانسته چهار ساعت از درازگودال (گودال عمیق) ماریانا در اقیانوس آرام، که عمیق‌ترین نقطه‌ی اقیانوس‌های جهان است، با زیردریایی بازدید کند و موجودات اعماق اقیانوس را نیز از نزدیک ببیند. ویکتور سومین انسانی است که توانسته در این نقطه فوق‌العاده اسرارآمیز از زمین ماجراجویی کند.

اما موضوعی که بیشتر از حضور انسان در این عمق و تحت فشار آب بسیار زیاد، ما را متعجب‌ می‌کند، وجود زباله‌‌های پلاستیکی در این نقطه کاملا دور از دسترس است! ویکتور این زباله‌ها را با چشم خود دیده است.
سفر به گودال ماریانا عمیق ترین نقطه اقیانوس های جهان
دان والش، عضو نیروی دریایی آمریکا و مهندسی نروژی به نام ژاک پیکارد، نخستین افرادی بود که در سال 1960 در زیردریایی مقاومی به نام بتیسکف تریسته، بازدید از عمیق‌ترین نقطه اقیانوس‌های جهان را تجربه کردند. جیمز کامرون، کارگردان معروف هم حدود نیم قرن بعد، در اواخر سال2012 در زیردریایی سبز خود، اعماق ماریانا را از نزدیک دید.

همانگونه که گفتیم جدیدترین رکورد بازدید از این درازگودال دردست ویکتور وسکووو است که توانسته در عمق 10927 از سطح آب قرار گیرد. ویکتور و اعضای تیم پژوهشی‌ اش، در عملیات خود تاکنون از پنج درازگودال دیگر در اقیانوس‌های هند، اطلس، منجمد جنوبی نیز بازدید کرده‌اند و سطح‌نشین‌‌های رباتیک نیز در این مأموریت بی‌نظیر همراه آن‌ها بودند تا از اسرار نقاط دور از دسترس پرده بردارند.

ویکتور در مصاحبه‌‌ی خود گفته که او و تیم پژوهشی‌اش پس از کسب چنین موفقیت بزرگی، واقعاً هیجان‌انگیز بودند. به نظر او وجود زیردریایی و کشتی مجهز و همچنین استعداد تحسین‌برانگیز اعضای تیم پژوهشی، باعث ارتقای باورنکردنی فناوری دریانوردی و دستیابی گروه به عمیق‌ترین و خشن‌ترین نقطه‌ی اقیانوس‌ها شد.

دان والش که از سطح اقیانوس آرام شاهد پایین رفتن ویکتور و تیمش بوده، در مصاحبه ای اذعان کرد:
به ویکتور و تیم شگفت‌انگیزش که اکتشاف تاریخی خود در درازگودال ماریانا را با موفقیت به پایان رساندند، با تمام وجود احترام می‌گذارم. شش دهه قبل، من و ژاک پیکارد نخستین افرادی بودیم که از عمیق‌ترین نقطه‌ی اقیانوس‌های جهان، بازدید کردیم. حالا در زمستان زندگی‌ام، به اینکه از نزدیک شاهد این اکتشاف وصف‌ناپذیر بودم، افتخار می‌کنم.

طبق گفته‌ی ویکتور و همراهانش، آن‌ها موفق به کشف چهار گونه‌ی جدید از سخت‌پوستان شبه‌میگو به نام دوجورپایان شده‌اند و موجودی به‌نام کرم قاشقی در عمق 7 هزار متری و نوعی نادر از ماهی به‌عنوان حلزون‌ماهی را در عمق 8 هزار متری نیز دیده‌اند. برون‌ زدهای صخره‌ای رنگی که میکروب‌های بستر دریا آن‌ها را به وجود آورده‌اند و نمونه‌سنگ‌های جمع‌آوری‌شده از بستر اقیانوس‌ها، نیز در فهرست اکتشافات این گروه پژوهشی قرار دارد.

وجود زباله های پلاستیکی در عمق ۱۱ کیلومتری اقیانوس واقعا نگران کننده است


وجود زباله‌های پلاستیکی در چنین نقطه‌ای از سیاره‌ی زمین، نشان‌دهنده‌ی گسترش تصورگریز تاثیر منفی فعالیت‌های بشر بر سلامت سیاره‌ی زمین است. البته قبل از اینکه ویکتور کیسه‌های پلاستیکی درازگودال ماریانا را ببیند، سطح‌نشین‌های رباتیک نیز وجود این زباله‌ها را در این مکان گزارش کرده بودند. سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک وارد اقیانوس‌ها می‌شود؛ اما سرنوشت تعداد زیادی از آن‌ها نامشخص است.

اکنون پژوهشگران قصد بررسی موجودات جمع‌‌آوری‌شده از موجودات اعماق اقیانوس را دارند تا ببیند آیا این موجودات آلوده به ذرات میکروپلاستیک هستند یا خیر. نتایج مطالعه‌ی جدیدی نشان داده است که زباله‌های پلاستیکی به معضلی بزرگ برای جانداران دریایی تبدیل شده است و حتی موجودات اعماق اقیانوس نیز از آسیب این زباله‌ها در امان نمانده‌اند.

بازدید ویکتور از اعماق درازگودال ماریانا، تنها بخشی پروژه‌ی اکتشافی فایو دیپس (Five Deeps) است؛ این پروژه تلاشی برای کاوش در عمیق‌ترین نقاط پنج اقیانوس جهان محسوب می‌شود و سرمایه‌گذار آن خود ویکتور وسکووو است. ویکتور قبل از اینکه به دنیای اعماق اقیانوس علاقه‌مند شود، قله‌های مرتفع هفت قاره‌ی جهان را نیز فتح کرده است.

البته بازدید از اعماق اقیانوس تنها به درازگودال ماریانا محدود نشده است و غواصان در شش ماه گذشته از اعماق دراز گودال پورتوریکو در اقیانوس اطلس (در عمق 8376 متری)، درازگودال ساندویچ جنوبی در اقیانوس منجمد جنوبی (در عمق 7433 متری) و درازگودال جاوا در اقیانوس هند (در عمق 7192 متری) نیز بازدید کرده‌اند. آخرین چالش کاوشگران این پروژه بررسی اعماق درازگودال مالوی دیپ یا Molloy Deep در عمق 5169 متری اقیانوس منجمد شمالی است که قرار است در ماه اوت 2019 انجام شود.

زیردریایی دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور (DSV Limiting Factor) با 4/6 متر طول و 4/6 متر ارتفاع که شرکت تریتون آن را ساخته و با هدف بازدید مکرر از هر عمق از اقیانوس‌ها تولید شده است. در هسته‌ی این زیردریایی، پوسته‌ای تیتانیومی با ضخامت 9 سانتی‌متر وجود دارد که می‌تواند میزبان دو نفر باشد؛ درنتیجه پیشروی آن در داخل آب می‌تواند انفرادی یا دو نفره انجام شود.

فشار اعماق اقیانوس مانند زمانی است که 50 جامبو جت روی سرتان قرار دارد


بدنه‌ی خارجی این زیردریایی به‌قدری مقاوم است که می‌تواند فشار نابودکننده‌ی اعماق اقیانوس، یعنی 1000 بار را تحمل کنند. این فشار مانند زمانی است که 50 جامبو جت روی سرتان قرار دارد. درضمن دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور می‌‌تواند در تاریکی مطلق و دمای انجماد نیز بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود ادامه دهد.

شرایط سخت اقیانوس فیلم‌برداری را نیز دشوار می‌کند؛ به همین دلیل گروه فیلم‌سازی شرکت آتلانتیک پروداکشن جهت تهیه‌ی مستندی برای شبکه‌ی دیسکاوری، به‌همراه کاوشگران پروژه‌ی فایو دیپس، به اعماق اقیانوس‌ها سفر کرده‌اند.

طبق گفته ی آنتونی جِفن، مدیر نوآوری آتلانتیک پروداکشن، این مستند پیچیده ترین پروژه ی شرکت تا به امروز بوده است. او درباره ی مستند این چنین می گوید:
اعضای ما باید از دوربین‌هایی استفاده می‌کردند که امکان نصب آن‌ها روی بدنه‌ی زیردریایی و استفاده از آن‌ها در عمق 10 هزار متری وجود داشته باشد. درضمن درکنار این دوربین‌ها باید از سطح‌نشین‌های رباتیک برای فیلم‌برداری از زیردریایی ویکتور هم استفاده می‌شد.همچنین باید سیستمی بسیار پیشرفته برای فیلم‌برداری از داخل زیردریایی و تمام لحظات بازدید ویکتور، طراحی می‌شد.

دی.اس.وی لیمیتینگ فکتور پس از اتمام پروژه‌ی فایو دیپس در پایان سال میلادی جاری، در اختیار مؤسسه‌های علمی قرار می‌گیرد و سایر پژوهشگران نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

کاوش در اعماق اقیانوس، حتی با استفاده از تجهیزات رباتیک کار بسیار دشواری است و به همین دلیل درازگودال‌های اقیانوس‌ها، آخرین نقاط ناشناخته‌ی سیاره‌ی زمین هستند.

زمانی تصور می‌شد که دسترسی به اعماق اقیانوس‌ها امکان‌پذیر نیست، اما اعضای تیم فایو دیپس این رویا را به واقعیت تبدیل کردند. همچین به‌تازگی دانشمندان به شواهدی دست‌یافته‌اند که وجود کربن در اعماق دریا را که باعث تنظیم شیمی و اقلیم زمین می‌شود، ثابت می‌کند.
advertising
advertising
آخرین های جهان هستی
تب طلا در فضا رقابتی که منظومه شمسی را تا پنج قرن آینده تهی از منابع خواهد کرد

تب طلا در فضا رقابتی که منظومه شمسی را تا پنج قرن آینده تهی از منابع خواهد کرد

منشأ عجیب چاله موجود در راه شیری چیست

منشأ عجیب چاله موجود در راه شیری چیست

وضعیت کنونی حیات در مریخ چگونه است

وضعیت کنونی حیات در مریخ چگونه است

تولید اکسیژن و غذا در ایستگاه فضایی به کمک جلبک

تولید اکسیژن و غذا در ایستگاه فضایی به کمک جلبک

شاتل فضایی چلنجر فاجعه ای که ناسا را تغییر داد

شاتل فضایی چلنجر فاجعه ای که ناسا را تغییر داد

advertising
آخرین های علمی و تکنولوژی
رندرهای جدید و تصاویری از محافظ نمایشگر گوگل پیکسل 4 رویت شد

رندرهای جدید و تصاویری از محافظ نمایشگر گوگل پیکسل 4 رویت شد

رندر منتسب به گوشی تمام‌ صفحه و بدون دکمه سامسونگ منتشر شد

رندر منتسب به گوشی تمام‌ صفحه و بدون دکمه سامسونگ منتشر شد

احتمال معرفی گلکسی فولد سامسونگ در ماه اوت

احتمال معرفی گلکسی فولد سامسونگ در ماه اوت

انتشار تصاویر جدید گلکسی نوت 10  خداحافظی با جک هدفون

انتشار تصاویر جدید گلکسی نوت 10 خداحافظی با جک هدفون

گوشی های سری گلکسی نوت 10 به تراشه ی اسنپدراگون 855 پلاس مجهز نخواهند شد

گوشی های سری گلکسی نوت 10 به تراشه ی اسنپدراگون 855 پلاس مجهز نخواهند شد

advertising
محبوب ترین های علمی و تکنولوژی
جاه طلبی اپل در تولید تراشه با استخدام طراح ارشد ARM قوت می گیرد

جاه طلبی اپل در تولید تراشه با استخدام طراح ارشد ARM قوت می گیرد

AMD کارت گرافیک Radeon Pro WX 3200 را معرفی کرد

AMD کارت گرافیک Radeon Pro WX 3200 را معرفی کرد

اسنپ قابلیتی جدید برای رانندگان ناشنوا معرفی کرد

اسنپ قابلیتی جدید برای رانندگان ناشنوا معرفی کرد

تصمیم اپل به حذف اپ های ایرانی را بدون اجبار قانونی می داند

تصمیم اپل به حذف اپ های ایرانی را بدون اجبار قانونی می داند

دریافت اشتراک 3 ماهه Xbox Game Pass کامپیوتر با خرید محصولات AMD

دریافت اشتراک 3 ماهه Xbox Game Pass کامپیوتر با خرید محصولات AMD

advertising