تفاوت دو بیماری جنسی کلامیدیا و سوزاک چیست

پزشکی و سلامتجنسی

- 98/11/28
تفاوت دو بیماری جنسی کلامیدیا و سوزاک چیستاین روز‌ها بیماری‌های مقاربتی یا عفونت‌های منتقل شده از طریق رابطه جنسی روز به روز در حال پیشرفت است و ایمن بودن یک رابطه جنسی اهمیت بسیار زیادی دارد. بیماری‌هایی که از روابط جنسی منتقل می‌شوند، واقعا ترسناک هستند. با وجود هشدار‌های فراوان درباره استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی، باز هم تعداد افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا می‌شوند کم نیست. در این مطلب قصد داریم دو بیماری مقاربتی کلامیدیا و سوزاک را بررسی کنیم و علایم و تفاوت کلامیدیا و سوزاک را با نگاهی عمیق‌تر بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

کلامیدیا و سوزاک دو بیماری مقاربتی خاموش


کلامیدیا و سوزاک دو عفونت مقاربتی (STI) هستند که در دسته‌بندی بیماری‌های مقاربتی رایج قرار می‌گیرند و از این حیث دارای برخی از علائم مشترک می‌باشند. هر دو این بیماری‌ها نوعی عفونت باکتریایی هستند و بر غشا‌ی مخاطی ناحیه دستگاه تناسلی تأثیر می‌گذارند. هر دوی این بیماری‌ها در هنگام داشتن رابطه جنسی واژینال، رابطه جنسی دهانی یا رابطه جنسی مقعدی با شخصی که قبلاً به این عفونت مبتلا شده، به قربانیان جدید منتقل می‌شوند. این عفونت از طریق مایعات واژینال یا منی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

علائم کلامیدیا


ترشح زردرنگ با بویی قوی از ناحیه واژن برای خانم‌ها و یک ترشح تیره یا روشن از دهانه مجرای ادرار در آلت تناسلی مردانه از نشانه‌ها و علایم کلامیدیاست. هم زن و هم مرد مبتلا شده به کلامیدیا در هنگام ادرار کردن سوزشی را احساس می‌کند و سوزش ادرار یکی از بارزترین علائمی است که برای این بیماری شناخته می‌شود. علائمی که در این بیماری کمتر رایج هستند، برای خانم‌ها شامل دوره‌های قاعدگی دردناک، خونریزی بین دوره‌ها، درد‌های شکمی، درد هنگام رابطه جنسی یا تب است. برای آقایان نیز این نشانه‌ها می‌تواند شامل بیضه‌های متورم و دردناک باشند. ورم ملتحمه (خارش و قرمزی چشم) و حساسیت به نور نیز از علایمی است که ممکن است فرد مبتلا به کلامیدیا آن را تجربه کند.

علائم سوزاک


علائم سوزاک برای زن و مرد یکسان است و بسیاری از موارد مشابه که برای کلامیدیا ذکر شد را شامل می‌شود. ترشحات واژن یا آلت تناسلی، احساس سوزش هنگام ادرار و همچنین احساس سوزش عمومی در ناحیه تناسلی، ورم ملتحمه و حساسیت به نور اغلب علائمی هستند که این بیماری مقاربتی با آن‌ها شناخته می‌شود. غدد متورم و دردناک گلو که نتیجه رابطه جنسی دهانی است از علائم بسیار شایع کلامیدیا و سوزاک است.

موارد تفاوت کلامیدیا و سوزاک


- منشأ این عفونت‌ها و جایی که این عفونت‌ها از آن ریشه می‌گیرند، مهم‌ترین و بارزترین وجه تمایز بین این دو بیماری است. (منشا بیماری کلامیدیا باکتری کلامیدیا تراکوماتیس و منشا بیماری سوزاک باکتری گنوکوک یا نایسریا گونوره آ است.)

- کلامیدیا (کلامیدیا تراکوماتیس) می‌تواند در مجرای ادراری یا رکتوم زن و مرد و در مهبل یا دهانه رحم زنان دیده شود. اگرچه سوزاک (Neisseria gonorrhoeae) هم در مجرای ادراری یا رکتوم زن یا مرد یافت می‌شود، اما همچنین می‌تواند مقعد، دهان و حتی لوله‌های فالوپ زنان را نیز آلوده کند.

- کلامیدیا نسبت به سوزاک شایع‌تر است. براساس یک گزارش معتبر ۲۰۱۷، بیش از ۱.۷ میلیون مورد کلامیدیا در ایالات متحده گزارش شده است، این در حالی است که آمار گزارش شده از افراد مبتلا به سوزاک چیزی حدود ۵۵۰،۰۰۰ مورد است.

راه های درمان کلامیدیا و سوزاک


پس از مشاهده علایم بیماری به پزشک مراجعه کنید و سپس با دارو‌های تجویز شده توسط پزشک درمان را آغاز کنید. خبر خوب این است که شما می‌توانید با مصرف یک دوره آنتی بیوتیک این بیماری‌ها را پشت سر بگذارید. معمولا رایج‌ترین دارو‌هایی که برای درمان کلامیدیا و سوزاک تجویز می‌شوند شامل داکسی سایکلین، سفتریاکسون، سفکسیم و آزیترومایسین است. یکی از مهمترین نکات در مورد مصرف دارو برای درمان سوزاک یا کلامیدیا این است که شما باید تمام دارو‌های تجویز شده را تا قرص آخر مصرف کنید. حتی اگر علائم شما کاملا از بین رفته باشد. با مصرف تمام دارو‌ها مطمئن شوید که باکتری‌های ایجاد کننده عفونت به طور کامل از بین رفته و دیگر فرصتی برای حضور آن‌ها وجود ندارد.
advertising
advertising
آخرین های جنسی
علل بزرگ شدن رحم چیست
علل بزرگ شدن رحم چیست
چگونه رابطه جنسی دردناک را از بین ببریم
چگونه رابطه جنسی دردناک را از بین ببریم
پیشگیری از بارداری در زوج های جوان
پیشگیری از بارداری در زوج های جوان
تاثیر ورزش در رابطه زناشویی
تاثیر ورزش در رابطه زناشویی
پریود شدن در دوران حاملگی
پریود شدن در دوران حاملگی
advertising
آخرین های پزشکی و سلامت
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
18 خاصیت درمانی گیاه اشنان یا چوبک
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
علائم و تشخیص بیماری دوقطبی در کودکان چیست
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
بیماری مروارید مو چیست و درمان این بیماری چگونه است
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
عوارض مصرف رانیتیدین برای سلامتی و بیماری های ناشی از آن
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
ماندالا چیست و چگونه استرس و افسردگی را کاهش می دهد
advertising
محبوب ترین های پزشکی و سلامت
advertising