بررسی عمیق معماری Zen 2 پیشرفت ها و ویژگی های آن در قسمت دومدر قسمت دوم بررسی عمیق معماری Zen 2، درمورد سایر بخش‌های معماری هسته‌های Zen 2 شامل بخش دیکود Micro-Op و حافظه‌ی کش می‌خوانیم.
در قسمت قبلی این مقاله، در مورد معماری Zen 2 و ساختار پردازنده‌های جدید AMD، سطوح عملکرد این پردازنده‌ها در آزمون‌های داخلی AMD، شیوه‌های بهینه‌سازی معماری برای کار با ویندوز مایکروسافت، IPC پردازنده‌های Zen 2، نمای کلی معماری جدید AMD، مرحله‌ی واکشی دستورالعمل و تأثیر واحد پیش‌بینی‌گر انشعاب جدید بر تسریع و بهبود اجرای دستورالعمل‌ها در پایپ لاین توضیحاتی دادیم. گفته شد که کاهش کش دستورالعمل از ۶۴ کیلوبایت به ۳۲ کیلوبایت و در عین حال افزایش مسیرهای شرکت پذیری از ۴ به ۸ مسیر، تأثیر مطلوبی بر جریان پردازش داده‌های مختلف دارد. از سوی دیگر به این موضوع اشاره شد که مهندسان AMD در یک دادوستد مهندسی، با کوچکتر شدن فضای کش دستورالعمل، فضای کش Micro-Op را به دو برابر افزایش داده‌اند و نتایج آن را در عمل آزموده‌اند. در ادامه این مقاله در مورد Micro-Op یا میکروعملیات‌ها و روند دیکود (Decode) دستورالعمل بیشتر صحبت خواهیم کرد

میکرو عملیات ها و دیکود دستور العمل


میکروعملیات یا Micro-Op (در این مقاله هر دو واژه به یک معنی -Micro Operation- به کار رفته است) در پردازنده‌های کامپیوتری، به‌معنی دستورالعمل‌های سطح پایینی است که در ترکیب با یکدیگر دستورالعمل‌های پیچیده‌ی ماشین را تولید و پیاده‌سازی می‌کنند. از این رو، گاه به آن‌ها میکرودستورالعمل نیز اطلاق می‌شود. میکروعملیات عموماً شامل عملیات‌های مبنایی نظیر انتقال داده بین رجیسترها یا بین رجیسترها و باس‌های CPU و اعمال محاسباتی و منطقی ساده روی رجیسترها است. در یک پردازنده، سیکل واکشی، دیکود و اجرای دستورالعمل‌ها به‌طور مرتب پیاده‌سازی می‌شود و طی آن دستورالعمل‌های پیچیده یا ماکرو، در خلال اجرا به بخش‌های کوچک‌تری دیکود یا تجزیه می‌شود و سپس پردازنده کار پردازش را از طریق رشته‌هایی از این میکروعملیات‌ها به پیش می‌برد.

اجرای میکروعملیات‌ها تحت نظارت واحد کنترل CPU انجام می‌پذیرد. پردازنده با اعمال برخی بهینه‌سازی‌ها نظیر بازآرایی (Reorder)، ترکیب (Fusion) و کش کردن میکروعملیات‌ها، در مورد روند اجرای آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. در مرحله‌ی دیکود، مهم‌ترین عامل کش Micro-Op است. AMD با دوبرابر کردن اندازه‌ی این کش از 2K به 4K ورودی (Entry) دستورالعمل‌های دیکودشده‌ی بیشتری را نسبت به گذشته در آن نگه‌داری می‌کند. در این حالت میزان به‌کار‌گیری مجدد ورودی‌ها افزایش می‌یابد. ‏AMD برای تسهیل این به‌کارگیری، نرخ گسیل (Dispatch) از کش Micro-Op به بافرها را به ۸ دستورالعمل ترکیب‌شده (Fused) افزایش داده است. با فرض اینکه AMD بتواند در اغلب موارد دیکودرها را دور بزند و نیازی به تجزیه دستورالعمل نباشد، کش Micro-Op تبدیل به بلوک موثری از تراشه‌ی سیلیکون می‌شود.
بررسی عمیق معماری Zen 2 پیشرفت ها و ویژگی های آن در قسمت دوم
در مقایسه پردازنده‌های Zen 2 با پردازنده‌های رقیب، افزایش اندازه‌ی کش میکروعملیات به 4K جذاب‌تر نیز می‌شود. اینتل در خانواده‌ی Skylake از کش Micro-Op با ظرفیت 1.5K ورودی استفاده می‌کند. این شرکت در پردازنده‌های ۱۰ نانومتری Ice Lake میزان کش میکروعملیات را به 2.25K ورودی ارتقا داده است؛ اما این تراشه در ادامه‌ی سال جاری به کامپیوترهای قابل حمل راه یافته و پس از آن ممکن است به بازار سرور نیز راه پیدا کند. AMD با معماری هسته‌ی Zen 2 از هم‌اکنون شکاف وسیع میان بازار پردازنده‌های مصارف عام و سازمانی را پر کرده است. در حال حاضر ظرفیت کش Micro-Op پردازنده‌ی ARM A77 معادل 1.5K ورودی است و این اولین باری است که ARM در طراحی پردازنده‌های موبایل خود از این نوع کش استفاده می‌کند. دیکودرها در معماری Zen 2 تغییری نکرده و همچنان ۴ دیکودر کامپلکس در دسترس است که در مقایسه با ۱ دیکودر کامپلکس و ۴ دیکودر ساده‌ی اینتل، منابع درخور توجهی را تشکیل می‌دهد. دستورالعمل‌های دیکود شده در کش Micro-Op ذخیره شده و به‌دنبال آن توسط Dispatch به صف Micro-Op گسیل می‌شوند.

AMD تصریح کرده است که الگوریتم ترکیب میکروعملیات‌های خود را در معماری جدید بهبود بخشیده؛ هرچند جزئیاتی در مورد میزان تأثیر آن بر سطح عملکرد بیان کرده است. معماری Zen 2 برخلاف Zen و Zen+ با پشتیبانی از AVX2 نیاز به شکستن یک دستورالعمل AVX2 به دو Micro-Op ندارد. به عبارت دیگر دستورالعمل‌های AVX2 در سراسر پایپ‌لاین به فرم Micro-Op واحد شناسایی می‌شود.

با عبور از دیکودرها، صف‌های Micro-Op و Dispatch در معماری جدید قادر است در هر سیکل کلاک زمانبندهای (Schedulers) صحیح و اعشاری را با شش Micro-Op تغذیه کند. البته با توجه به اینکه AMD در معماری Zen از زمانبندهای عدد صحیح (Integer) و اعشاری (Floating Point) مستقلی استفاده می‌کند، توازن کمی به هم می‌خورد؛ چرا که زمانبند عدد صحیح می‌تواند ۶ میکروعملیات را در هر سیکل کلاک بپذیرد، در حالی‌که زمانبند عدد اعشاری تنها می‌تواند ۴ میکروعملیات را بپذیرد. واحد Dispatch قادر است به‌طور هم‌زمان میکروعملیات‌ها را به هر دو بخش گسیل کند.

بخش محاسبات اعشاری


پیشرفت کلیدی معماری Zen 2 در بخش محاسبات اعشاری پشتیبانی کامل از دستورالعمل‌های AVX2 است. AMD پهنای باند واحدهای اجرایی این بخش را از ۱۲۸ به ۲۵۶ بیت افزایش داده و امکان اجرای محاسبات AVX2 را در یک سیکل کلاک فراهم کرده است. تا پیش از این چنین محاسباتی به دو دستورالعمل مجزا تجزیه می‌شد و هر دستورالعمل در یک سیکل کلاک اجرا می‌شد. بهره‌مندی از واحدهای ذخیره و بارگذاری ۲۵۶ بیتی این روند را بهبود بخشیده است؛ به‌طوری‌که واحدهای FMA به‌طور پیوسته در معماری جدید تغذیه می‌شود.

AMD می‌گوید با توجه به زمانبندی توأم با پایش انرژی در معماری جدید، افت فرکانس از پیش تعریف‌شده‌ای هنگام استفاده از دستورالعمل‌های AVX2 در پردازنده‌های جدید وجود ندارد. البته امکان کاهش فرکانس بسته به دما و الزامات ولتاژ وجود دارد؛ اما ایجاد این شرایط به‌صورت خودکار و مستقل از دستورالعمل‌های در حال اجرا است.

پیشرفت کلیدی معماری Zen 2 در بخش محاسبات اعشاری پشتیبانی کامل از دستور العمل های AVX2 است


در واحد محاسبات اعشاری، صف‌ها تا ۴ میکروعملیات را در هر سیکل کلاک از واحد Dispatch می‌پذیرند. این میکروعملیات‌ها واحد رجیستر فیزیکی را با ظرفیت ۱۶۰ ورودی تغذیه می‌کنند. پس از آن دستورالعمل‌های میکرو به سوی ۴ واحد اجرایی روانه می‌شوند که می‌توان آن‌ها را طی فرایند ذخیره و بارگذاری با ۲۵۶ بیت داده تغذیه کرد.

بهبودهای دیگری در واحدهای FMA گذشته از دو برابر شدن ظرفیت آن‌ها لحاظ شده است. AMD می‌گوید این واحدها با تخصیص حافظه‌ی بهتر، سطح عملکرد خالص را در محاسبات فیزیکی تکرارشونده و برخی تکنیک‌های پردازش صوتی بهبود بخشیده‌اند. بهبود دیگر صورت‌گرفته در این بخش، کاهش تأخیر ضرب اعشاری از ۴ به ۳ سیکل کلاک است که پیشرفتی در خور توجه به شمار می‌رود.

بخش محاسبات صحیح، ذخیره و بارگذاری


زمانبندهای واحد عدد صحیح می‌تواند تا شش Micro-Op را در هر سیکل کلاک قبول کند. این دستورالعمل‌ها ۲۲۴ ورودی بافر بازآرایی (Reorder Buffer) را تغذیه می‌کنند. واحد عدد صحیح از نظر فنی ۷ واحد اجرایی دارد که شامل ۴ محاسبه گر منطقی (ALU) و ۳ واحد تولید آدرس (AGU) است. زمانبندها متشکل از ۴ صف ALU با ۱۶ ورودی و یک صف AGU با ۲۸ ورودی است. با وجود این، واحد AGU قادر به تغذیه‌ی فایل رجیستر با سه Micro-Op در هر سیکل کلاک است. AMD براساس شبیه‌سازی توزیع دستورالعمل در یک نرم‌‌افزار عادی، ظرفیت صف AGU را در معماری جدید افزایش داده است. این صف‌ها فایل رجیستر چند منظوره با ظرفیت ۱۸۰ ورودی را تغذیه می‌کنند؛ اما عملیات‌های خاص ALU را نیز تعقیب می‌کنند تا از اجرای عملیات‌هایی با ظرفیت ایجاد وقفه ممانعت کنند.

سه AGU واحد ذخیره و بارگذاری را تغذیه می‌کنند. این واحد می‌تواند در هر سیکل از ۲ بار خواندن ۲۵۶ بیتی و ۱ بار نوشتن ۲۵۶ بیتی پشتیبانی کند. ۳ واحد AGU براساس دیاگرام ارائه‌شده توسط AMD معادل یکدیگر نیستند. AGU2 تنها می‌تواند واحد ذخیره‌ را تغذیه کند؛ درحالی‌که AGU0 و AGU1 قادر به تغذیه‌ی هر دو واحد ذخیره و بارگذاری هستند. ظرفیت صف واحد ذخیره از ۴۴ ورودی به ۴۸ ورودی ارتقا یافته و TLBها برای کش کردن داده نیز افزایش یافته است. پهنای باند واحد ذخیره و بارگذاری جنبه‌ی بارز معماری Zen 2 است که اکنون از ۱۶ به ۳۲ بایت ارتقا یافته است.
advertising
advertising
آخرین های رایانه و سخت افزار
MSI از جدیدترین لپ تاپ Creator 17 را با نمایشگر mini-LED رونمایی کرد

MSI از جدیدترین لپ تاپ Creator 17 را با نمایشگر mini-LED رونمایی کرد

بررسی هدفون 1MORE Stylish True Wireless In-Ear

بررسی هدفون 1MORE Stylish True Wireless In-Ear

تفاوت های سرفیس پرو 7  با سرفیس پرو 6

تفاوت های سرفیس پرو 7 با سرفیس پرو 6

نمایشگرهای گران قیمت میکرو LED سونی عرضه شدند

نمایشگرهای گران قیمت میکرو LED سونی عرضه شدند

چاپگر بدون کارتریج اچ پی معرفی شد

چاپگر بدون کارتریج اچ پی معرفی شد

advertising
آخرین های علمی و تکنولوژی
چگونه یک نیروسنج بسازیم

چگونه یک نیروسنج بسازیم

تفاوت میان لینک و هایپرلینک چیست

تفاوت میان لینک و هایپرلینک چیست

بررسی بازی موبایل Sayonara Wild Hearts

بررسی بازی موبایل Sayonara Wild Hearts

کشف راز بقای جان‌ سخت ترین موجود جهان

کشف راز بقای جان‌ سخت ترین موجود جهان

نحوه کپی متن از سایت های قفل شده که اجازه کپی نمی دهند

نحوه کپی متن از سایت های قفل شده که اجازه کپی نمی دهند

advertising
محبوب ترین های علمی و تکنولوژی
MSI از جدیدترین لپ تاپ Creator 17 را با نمایشگر mini-LED رونمایی کرد

MSI از جدیدترین لپ تاپ Creator 17 را با نمایشگر mini-LED رونمایی کرد

20 نکته و ترفند درباره در پلی استیشن PS4

20 نکته و ترفند درباره در پلی استیشن PS4

معرفی بازی Trine 4: The Nightmare Prince

معرفی بازی Trine 4: The Nightmare Prince

آموزش استفاده از نرم افزار Face time

آموزش استفاده از نرم افزار Face time

بررسی بازی موبایل Sayonara Wild Hearts

بررسی بازی موبایل Sayonara Wild Hearts

advertising